Borsa'da Diriliş Ertuğrul sürprizi! 200 ülkeye...

TRT 1'in rekor kıran dizisi Diriliş Ertuğrul 200 ülkeye satılarak büyük bir rekor kırdı. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ bu başarıya kayıtsız kalmadı ve yapımcı şirket ile yatırım konusunda görüştü...

Borsa'da Diriliş Ertuğrul sürprizi! 200 ülkeye...
Borsa'da Diriliş Ertuğrul sürprizi! 200 ülkeye...
GİRİŞ 21.04.2017 14:33 GÜNCELLEME 21.04.2017 14:51

Başarılı yapımları getirme konusunda “Diriliş Ertuğrul” dizisinin yapımcısı ile görüştüğünü ifade eden Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, bu dizinin 200’e yakın ülkede satıldığının altını çizdi. Karadağ, dizinin gelirinin belli olduğunu, kanaldan ücret aldığını, bunun yanı sıra vizyona girdiği ülkelerden de satış geliri elde ettiğini, ayrıca reytinglere bağlı gelirleri bulunduğunu, dizinin elde ettiği bu gelirleri baz alarak 200 milyon – 150 milyon bandında peşin satılabileceğini, satın alan kişilerin reytinge bağlı gelirinin olacağını, bunun da güzel bir modelleme olduğunu da sözlerine ekledi.

Karadağ, bu anlamda TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dahil birkaç dizi için görüşmeler yaptıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Bizim satmamız için diyelim ki 40 bölüm bir hacim olması lazım. Diyelim ki A dizisi 2 yıllığına 40 bölümlük diziyi, kanalla bölüm başına 2 milyon liraya anlaşıyor. 2 yıllık hibrit bono gibi düşünelim; 80 milyon lira. Onun indirilmiş nakit akımı, yüzde 50’sini satsak, 40 milyon liralık büyüklük yapıyor

Onu alan yatırımcı vade sonunda, bir, o sabit getiriyi alacak; iki, belki reyting veya yurtdışı satışa duyarlı bir gelir dilimi de koyacağız oraya. Atıyorum; yüzde 10 artı reytinge duyarlı bir gelir elde etmiş olacaksınız diziden. Modelleme çok güzel. Ama o modellemeyi biraz daha öngörülebilir kılmaya çalışıyoruz. Orada getirisi garanti bir gelir akımı var. Bir şekilde finansal tüketiciye hem popüler hem riski az ve iyi getirinin olduğu ürünleri yakalayacağız.”

YORUMLAR 2
  • Mehmet ali 1 yıl önce Şikayet Et
    Dünyada 195 ülke var saçmalamayın lütfen
    Cevapla
  • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    Uluslararasında sayılmayan tanınmayan ülkelerde varsa ondan 200 diyorlardır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bunu yapan yandı! Para iadesi yok
Dolarda 2.89'un üzeri çakal sırtlan operasyonu