Azeri yönetmen: Türkiye Türkçülüğün garantisidir

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi Azerbaycanlı sanatçılar ve 15 Temmuz gecesi Türkiye'de olup direnişe katılan Azerbaycanlıların gözünden belgesel haline getirildi.

Azeri yönetmen: Türkiye Türkçülüğün garantisidir
Azeri yönetmen: Türkiye Türkçülüğün garantisidir
GİRİŞ 01.08.2017 11:39 GÜNCELLEME 01.08.2017 11:39

Çekimlerine mayısta Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de başlanan belgesel, 9-16 Kasım'da düzenlenecek "7. Malatya Uluslararası Film Festivali" kapsamında izleyiciyle buluşacak.Belgeselin yönetmenliğini üstlenen Azerbaycanlı Elçin Musaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 ayrı ekip halinde hem Azerbaycan'da hem Türkiye'de çekim yaptıklarını söyledi.

Musaoğlu, 15 Temmuz'un Azerbaycan'da kendileri için de çok zor olduğunu belirterek, o gece sabah kadar uyumadıklarını dile getirdi.Darbe girişimini kendi ülkelerinde olmuş gibi hissettiklerini aktaran Musaoğlu, "Türkiye bizim için bütün Türkçülüğün garantisi olan bir ülke ve böyle bir şeyin olması bizim için çok zordu. Biz sürekli telefonlar açtık. Burada kardeşlerimiz, dostlarımız, akrabalarımız var, burada yaşıyorlar. Çok zor bir geceydi aslında ve seher saatlerinde askerlerin teslim olduğu haberleri geldikten sonra rahatladık." diye konuştu.

''TÜRK HALKININ ÖLÜME GALİP GELDİĞİ GECE''

Musaoğlu, belgesel teklifini büyük sevinç ve istekle kabul ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Aslında benim için, 15 Temmuz Türk halkı için olduğu gibi Türk halkının ölüme karşı galip geldiği gecedir ve Türk halkının Çanakkale'den sonra en büyük zaferlerinden biri sayılabilir. Yani insanlar kendi evlerini, çocuklarını, hanımlarını evde bırakıp güçlüğe atıldılar. Hatta bir hanım vardı çantasıyla askerin üzerine giden, ben orada sakin durup bakamadım o şeylere, gözyaşı içinde izledim. Bir kadında olan o cesareti, cüreti görüp düşünüyorum ki ben eğer İstanbul'da olsaydım orada olurdum, ben de sokakta olurdum.''

Türkiye'de yaşayan Azerbaycanlıların 15 Temmuz'da meydanlara çıkmasından dolayı gurur duyduğunu sözlerine ekleyen yönetmen, Türkiye'deki çekimleri İstanbul, Ankara ve Malatya'da yaptıkları bilgisini verdi. Elçin Musaoğlu, birçok farklı kişinin tanıklıklarını belgesele yansıttıklarına vurgu yaparak, Azerbaycanlı ses sanatçısı Azerin'in de "15 Temmuz Gecesi" isimli eseriyle belgeselde yer alacağını ifade etti. 

Her yıl bir belgesel Malatya Film Festivali Direktörü Suat Köçer de sinemanın, toplum tarafı çok yoğun bir sanat olduğunu kaydetti.Sinemanın bir nevi ayna vazifesi gördüğüne değinen Köçer, "15 Temmuz bizim toplumumuz ve ülkemiz açısından çok önemli tarihi bir olay. Türk halkı çok büyük bir kahramanlık sergiledi 15 Temmuz gecesi. Sinemaya da bunun mutlak suretle yansıması gerektiğine ben bir sinemacı olarak inanıyordum fakat bir festival kapsamında böyle bir çalışmanın yapılabileceği durumu ortaya çıktı." dedi.

Köçer, festival kapsamında her yıl bir belgesel çekeceklerinin altını çizerek, şunları söyledi:

"Her yıl bir belgesel çekelim ve o yıl öne çıkan önemli bir konuda, bütün toplumu ve ülkeyi ilgilendiren bir konuda belgesel yaptıralım ve bir festival kaydı, belleği oluşturalım diye düşünmüştük. Bunu da bir fırsat bilerek ilk kayıt örneğimiz, ilk kaydımız 15 Temmuz olayları olsun dedik ve bu yıl böylece belgesel teması olarak 15 Temmuz’u seçtik. Daha önce benim bir vesileyle Azerbaycan’da bulunduğumda, hem Azerbaycan'ın hem Elçin Musaoğlu'nun bu konudaki duyarlılığını, hassasiyetini hatırladım ve teklif olarak götürdüm."

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu kanadından sürpriz kurultay çıkışı
Trump şimdi de ona sardı! 'Uçan Kale' için karar