Organik hoşaf tartışmasında taraflar konuştu

TRT Haber’de yayımlanan, “Bi Fikrin Mi Var” adlı yarışmasında finale kalan ‘organik hoşaf’ projesinin sahibi Kübra Ağca, konuştu.

Organik hoşaf tartışmasında taraflar konuştu
Organik hoşaf tartışmasında taraflar konuştu
GİRİŞ 10.08.2017 15:54 GÜNCELLEME 10.08.2017 16:00

TRT Haber’de yayımlanan, “Bi Fikrin Mi Var” adlı yarışmasında finale kalan ‘organik hoşaf’ projesinin sahibi Kübra Ağca, “Programın amacı fikrin ticari potansiyeliydi. Projeme bu açıdan önem verildi. ‘Alzheimer çipi’ projesini elediğim iddiaları doğru değil” dedi. Aynı yarışmaya Alzheimer çipi projesiyle katılan Alp Onur ve Bora Çıbıkçı ise, “Yarışmada organik hoşaf projesiyle eşleşmemiş olmamıza rağmen sosyal medyada bir yanlış anlaşılma oldu” dedi.

TRT Haber’de yayımlanan, “Bi Fikrin Mi Var” adlı programda ‘Organik Hoşaf’ adlı projenin Alzheimer hastaları için geliştirilen ‘Alzheimer çipi’ adlı projeyi eleyerek finale kaldığı yönünde sosyal medyada iddia edilmiş, program sosyal medyada eleştirilmişti.  
Yarışmaya organik hoşaf projesiyle katılan Kübra Ağca ile, Alzheimer çipi projesiyle katılan Alp Onur ve Bora Çıbıkçı konuştu.

“ALZHEİMER PROJESİNİ ELEMEDİM”

Gıda mühendisi olduğunu ve bir kaç mühendis arkadaşıyla yaptığı fikir alışverişi sonucunda organik hoşaf projesini geliştirdiğini söyleyen Kübra Ağca, “yarışmanın girişimcilik fikirlerine ticari destek veren bir yarışma olduğunu öğrendim. Benim de bir fikrim vardı ve yarışmaya katılmak istedim. Program ticari potansiyeli olan fikirleri destekliyor. Yarışmada projeme bu açıdan önem verildi. Alzheimer çipi projesini elediğim iddiaları doğru değil. Projemin maliyetinin az olması, uygulanabilirliğinin de fazla olması jüri tarafından desteklendi. Bir icat yapmadım, sadece fikrimi sundum” dedi.

Yarışmada, ‘Hız Ayarlı Yol Kasisi’ projesinin birinci seçildiği halde bazı yayın organlarının organik hoşaf projesinin yarışmayı kazandığı yönünde haberler yapmasına anlam veremediğini ifade eden Ağca “Hala hakaret mesajları alıyorum. Giyimim ve eğitimim üzerinden benimle alay ediliyor. Yarışmanın bilim yarışması olduğu düşünülerek hakkımda bilinçsizce yorumlar yapılıyor” dedi.

“TARTIŞMA SAYESİNDE FARKINDALIK OLUŞTU”

Yarışmada organik hoşaf projesiyle eşleşmediklerini belirten ‘Alzheimer hastalarına akıllı çip’ adlı projesinin sahipleri Alp Onur ile Bora Çıbıkçı ise, “Alzheimer ile ilgili farkındalık yaratmak için yarışmaya katıldık. Yarışmada organik hoşaf projesiyle hiç eşleşmesek de sosyal medyada yanlış anlaşılma oldu. Organik hoşaf projesiyle ilgili yorum yapmamız da doğru değil. Ancak bu tartışmalar sayesinde projemizin ciddiyeti anlaşıldı ve istediğimiz farkındalığı yarattık” dedi. Alzheimer çipi sayesinde Alzheimer hastalarının takip edilebileceğini belirten Onur ve Çıbıkçı, “Yurt dışındaki araştırmalara göre Alzheimer hastaların yüzde 66’sı elbiselerini çıkarıp iç çamaşırlarıyla kalıyor. Bizim projemizde çip hastanın iç çamaşırının lastiğine yerleştiriliyor. Çipte bulunan GPS sayesinde yakınları hastanın en son nerede olduğunu tespit edebiliyor” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Hasanbb 11 ay önce Şikayet Et
  Boş konuştuğumu söyleyenlere söylenecek sözüm yok. Somut deliller ışığında söylüyorum. Bayındırlık hizmeti var ama eğitim yok. Nesiller kayboldu farkında değilsiniz. Milli eğitime çok bütçe ayırmak onu ihya etmiyor. Eleştirmeyi öğrenin. Eleştirene tahammül edin. Vardır bir hikmeti diyerek herşeyi kabullenmeyin. Yazık bu çocuklara. Bütün uluslararası ekonomistler bizden başta reform olarak eğitim reformu derken, benim ülkemin insanı bana sen ne yaptın diyor. Vallahi az önce çay koydum ve şimdi yumurta kırcam. Aklım kirada değil. Sadece Kuran'da tavsiye edildiği gibi bizden öncekilerin başına gelenleri yaşamak istemiyorum. Sınav günü bir cevabım olmalı. Hayırlı cumalar!
  Cevapla
 • Kılıç Arslan 11 ay önce Şikayet Et
  Yanlış anlaşılan bir husus da alzeimer çipi projesini sanki çip üretmişler gibi algılanması. Hazır üretilmiş vericinin hastanın don lastiğine takılması fikrini bilimsel buluş sanan gerzeklerin asıl derdi organik hoşaf değil zaten sunumu yapan kardeşimizin başörtülü olmasıdır!
  Cevapla
 • Osman K. 11 ay önce Şikayet Et
  Yanlış anlaşılma değil,kasten söyleniyor.
  Cevapla
 • kemal sarul 11 ay önce Şikayet Et
  kola gazoz meyve suyuvarken nerden cikti hosafı piyasaya surme fikri delirdinmi sen bu pazarda harcarlar seni
  Cevapla
 • helal olsun 11 ay önce Şikayet Et
  Eşek hoşaftan ne anlar?
  Cevapla
 • sivaslı 11 ay önce Şikayet Et
  o lafın aslı eşek hoş laftan ne anlar!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
7 yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı
Darbecilerin alkışlandığı tek yer!