RTÜK iki sunucuyu takibe aldı

RTÜK, ATV'de yayın yapan Müge Anlı ile Habertürk kanalı sunucusu Duygu Canbaş'ın depremi, Van halkının etnik kimliği ve son yaşanan terör olaylarıyla ilişkilendirmesinden sonra harekete geçti.

RTÜK iki sunucuyu takibe aldı
RTÜK iki sunucuyu takibe aldı
GİRİŞ 26.10.2011 12:20 GÜNCELLEME 26.10.2011 12:20
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından televizyon ekranlarında yapılan yorumlar, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) takibine alındı.

 ATV ve Habertürk'ün ilgili programları uzmanlarca incelendi. Sunucuların daha sonra 'yanlış anlaşıldıkları' yönünde yaptıkları açıklamaları da dikkate alınarak bir rapor hazırlandı. Hazırlanan rapor, önümüzdeki günlerde Üst Kurul toplantısında değerlendirmeye alınacak.

Deprem'den hemen sonra canlı yayına başlayan Habertürk Televizyonu sunucusu Duygu Canbaş, "Her ne kadar Van'da olsa da acımız büyük" demişti. Canbaş'ın gafının ardından önceki gün de ATV ekranlarında yayınlanan Tatlı Sert programında Van'daki depremi değerlendiren Müge Anlı çok tepki çeken bir yorum yaptı.

Anlı, "Her fırsatta küçücük çocuklar tarafından taş attırılan polisler, olay yerine gelip ilk müdahale edenlerdi. Onlara taş atanların da elleri kırılsın. Canımız istediğinde kuş avlar gibi taş atıyoruz. Dağlarda vuruyoruz. Sonra bir şey olunca da asker gelsin, polis gelsin diyoruz. Kuş avlar gibi avlamayalım bunları. O kadar kolay değil. Herkes haddini bilecek..." dedi.

Anlı ve Canbaş'ın Van halkının etnik kimliğini öne çıkartacak şekildeki yorumları RTÜK Kanunu'nun, "Yayınlar, ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz." şeklindeki yayın ilkesi kapsamında değerlendirilecek.

Bu madde, RTÜK Kanunu'nda, uyarı cezası işletilmeden, yayıncı kuruluşlara direkt olarak idari para cezası verilmesini gerektiren maddeler arasında yer alıyor. Bu arada, ATV ekibinden kameraman Hakan Gülte, çekim yapmak için gittiği Van'da şiddet gördüğünü açıkladı. Yaşadıklarını Twitter'dan paylaşan Gülte, "Teşekkürler Müge Anlı. Acının ve ölümün dini, dili, ırkı ve etnik kökeni yoktur. Sonunda yayın yaptığımız yerden kovulduk, taciz edildik ve küfür yedik. Artık burada görev yapmanın imkânı kalmadı." dedi.

MİLLİYET

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • hasan kalanlı 7 yıl önce Şikayet Et
  ne yalan soyleyım. muge anlıyı tamamen de yermek ıstemıyorum hergun onlarca asker polıs anası aglıyor oralarda
  Cevapla
 • mevhibe inal 7 yıl önce Şikayet Et
  Duygu hanım... boynunda haçla haber programı yapıyordu. İzleyici baskısı ile çıkardı...
  Cevapla
 • fatih DEMİR 7 yıl önce Şikayet Et
  SEN KİMSİN BE KADIN ?. Vasfın ne,yetkin ne ! taşlanan asker polis için bugüne kadar ne yaptın.kadınlar hamamına dönderdiğiniz televizyonları bile izleyemez olduk.dekolte vermek ve boş konuşmak dışında ne işe yaradınız ???
  Cevapla
 • darbeleredurde 7 yıl önce Şikayet Et
  faili meçhulleri yapan. ergenekon terör örgütüyle ilgili yıllardır herkes herşeyi söylüyor bizde beraber.biz alınganlık gösteriyormuyuz ?haber konusu kişinin etnik ayrım içeren söylemi nedir izah et.polise-askere kurşun-taş atanlar söylemi ne zamandır etnik ayrıma girer oldu ?vandaki depreme istanbuldaki depremden farklı bakmıyoruz.devlet ve milletçe yaraların sarılması için elbirliğiyle koşuşturuyoruz.
  Cevapla
 • fatih 7 yıl önce Şikayet Et
  darbeleredurde. Nasıl etnik ayrım yok.Türk üm eger etnik bir şey yoksa bir kürtte çıkıp türkçü-terör örgütü ve yandaşlarına tepki versin .böyle bir şey olamaz bu kadın öyle dedi yarın çıkıp biride böyle derse en büyük hizmet pkk ve yandaşlarına bak kutuplaştırdık bile diye.akıllı olun akıllı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump onayladı! ABD 1500 ilave asker gönderiyor
Hangardan çıktı! 1994 model ve sıfır ayarında...