Mars'ta bolca kuru buz bulundu!

Mars'ın güney kutup bölgesinde sanılandan 30 kat daha fazla kuru buz bulunduğu saptandı.

Mars'ta bolca kuru buz bulundu!
Mars'ta bolca kuru buz bulundu!
GİRİŞ 22.04.2011 21:05 GÜNCELLEME 22.04.2011 21:05

Amerikan Mars Reconnaissance orbiter (MRO) sondası radarının yeni ölçümleri sonucu saptanan bu durumun, Mars atmosferinin geçmişte daha yoğun ve nemli olduğunun belirtisi olduğu kaydedildi.

Daha önce yapılan araştırmalardan hareketle, kızıl gezegenin güney kutbundaki buzulların hemen hemen tamamen sudan oluştuğu ve kuru buzun, (katı formdaki karbondioksit) sadece yüzeyde bulunduğu düşünülüyordu.

kullan

Araştırmayı yapan Colorado'daki Boulder'da bulunan Southwest Research Institute'den jeofizisyen Roger Phillips, yeni keşfin Mars'ın eski atmosferinin büyük bir kısmının bu kuru buz bloklarında yer alabileceğini ortaya koyduğunu belirtti. Güney kutbundaki kuru buz miktarının yaklaşık 12 bin 500 kilometreküp olduğunun tahmin edildiği ve şu andaki Mars atmosferinde bulunan karbondioksit (CO2) yüzde 80'ine denk olabileceği kaydedildi.

kullan

Mars atmosferinin yüzde 95'i karbondioksitten oluşuyor. Roger Phillips, bugün Mars'daki toplam karbondioksitin yarısının güney kutup bölgesinde bulunan kuru buz halinde, diğer yarısının atmosferde bulunduğunu söyledi.

AA

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan dünyaya net mesaj: Yok böyle bir şey...
İsyan çıktı! İyi Parti'yi karıştıran hamle