Dünyanın en meşhur seri katilleri

Dünyada seri cinayetler işleyen katillerin çoğunun ABD'li olması dikkat çekiyor. Er ünlü Türk seri katiller ise Artvin Canavarı, Avcı Hamdi ve Çivici Katil..

Dünyanın en meşhur seri katilleri
Dünyanın en meşhur seri katilleri
GİRİŞ 08.04.2006 13:54 GÜNCELLEME 08.04.2006 13:54

Almanya'da 7'si Türk 1'i Yunanlı 8 büfeciyi öldüren seri katilin henüz izine rastlanmazken, geçmişte bazıları filmlere de konu olan seri katiller, cinayetleriyle adeta "dehşet gündemi" oluşturarak yakalandıkları ana kadar insanları korkuya mahkum ettiler.

İşledikleri cinayetleri soğukkanlılıkla anlatan ve normal yaşam biçimleriymiş gibi ifade eden birçok seri katilin hayatı yazarlara ve sinema yapımcılarına ilham kaynağı oldu. Seri katillerin hayatları yüzlerce romana konulu edilirken, özellikle Hollywood yönetmenleri tarafından bu katillerin hayatları beyaz perdeye aktarıldı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye ve dünyada seri cinayetler işleyen katillerin birçoğunun ABD'li olması dikkat çekiyor.

-KADIN SERİ KATİLLER-

Seri katiller arasında en dikkat çekicisi Aileen Wuornos adlı kadın. İlişkiye girdiği 7 kişiyi öldürdüğü iddia edilen Wuornos'un öldürdüğü belirlenenlerden ikisinin cesedi bulunamadı.

İdama mahkum edilen Wuornos'ın, öldürdüğü kişilerin cesetleri ormanlık araziye sakladığı biliniyor. ABD'nin ilk kadın seri katili olma özelliğini taşıyan Wuornos'un hayatı beyaz perdeye aktarıldı. Seri katili oynamak için kilo alan aktris Charlize Theron, Cani isimli bu filmdeki rolü ile Ocar aldı. "Kanlı Kontes" olarak ün yapan ve tarihteki en acımasız kadınlardan biri olarak bilinen Elizabeth Bathory'nin, yaşadığı 1560-1614 yılları arasında 600'den fazla genç kızı öldürerek kanını içtiği çeşitli kaynaklarda yer alıyor. Öldürdüğü kişilerin kanıyla banyo yaptığı şeklinde rivayetler de bulunan Batrory'nin hayatı, "Eternal" adlı filme beyaz perdeye aktarılmıştı.

-İKİLİ OLARAK CİNAYET İŞLEYEN OLAN SERİ KATİLLER-

Tarihin görmüş olduğu en ilginç canilerden biri olarak nitelendirilen Lucas, daha çocuk yaşta annesini katletti. Bir süre sonra hapishaneden çıkan Lucas, çeşitli tarihlerde cinayetler işledi.

Lucas, bir başka cani Ottis Toole ile tanıştıktan sonra cinayetleri ikili olarak sürdürür. Cani ikilinin 65'ten fazla cinayet işledikleri biliniyor. İkili seri katillerden Charles Starkweather ile Caril Fugate sevgiliydi. Starkweather-Fugate çifti 1950'lerin sonunda bir düzine insanı öldürdü. O yıllarda bu ikilinin hikayeleri her yerde anlatılıyordu. Charles Starkweather 1959'da elektrikli sandalye ile idam edildi, Caril Fugate ise 1976'da af sonucu tahliye oldu.

-DİĞER ÜNLÜ SERİ KATİLLER-

Albert Desalvo: Bir başka ABD'li seri katil olan ve Boston Kasabı olarak isimlendirilen Desalvo, 13 kadını vahşice katletti. Maharetli avukatları nedeniyle cinayetlerden ceza almayan fakat tecavüz suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen Desalvo, 1973'te bir mahkum tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Albert Fish: İlk cinayetini 1910'da işleyen Washington doğumlu seri katil, ünlü "Kuzuların Sessizliği" filmine konu oldu. Öldürdüğü insanların etlerini yiyen yamyam ruhlu seri katil Fish'in, elektrikli sandalyede idam cezasını duyunca "Elektrikli sandalyede ölmek ne de büyük zevk olacak" diye konuşması dikkat çekmişti.

Carl Panzram: Türkiye'de "Bir Katilin Günlüğü" ismiyle gösterilen filmde hayatı anlatılan Panzram, 21 cinayet ve sayısız ağır suç işledi. Dünya turuna çıktıktan sonra döndüğü ABD'de hırsızlık suçundan tutuklanan ve cezaevinde de bir kişiyi öldüren Panzram, 5 Eylül 1930'de idam edildi.

Dr. Henry Howard Holmes: "Ben içimdeki kötülükle doğdum. Katil olduğum gerçeğinin önüne geçemiyordum; tıpkı bir ozanın ilhamını bastıramayıp şarkı söylemesi gibi" diyerek işlediği cinayetlere gerekçe bulmaya çalışan Holmes'in ABD suç tarihinde önemli bir yeri var. 27 cinayet işlediğini itiraf eden Holmes, 7 Mayıs 1896'da idam edildi.

Earl Leonard Nelson: "Goril Katil" olarak adlandırılan ve 18 aylık bir yolculuk boyunca 18 kadını acımasızca öldürülen Nelson, 1920'li yılların Amerika'sında işlediği cinayetlerle kamuoyunun nefretini üzerine çekti. Neslon, yakalandıktan bir süre sonra cezaevinden kaçmayı başarsa da 12 saat sonra yakalandı ve idam cezası infaz edildi.

Jeffrey Lionel Dahmer: 1960 doğumlu olan Dahmer ilk cinayetini 18 yaşında bir zenciyi öldürerek işledi. 1978-1991 yılları arasında çoğu zenci 17 kişiyi öldürdüğü bilinen Dahmer'in, öldürdüğü insanlara çeşitli eziyetler verdiği hatta bazılarının etini yediği belirlendi. ABD'li seri katil, 28 Kasım 1994'te hapishanede kafasına demirle vurularak öldürüldü.

John Wayne Gacy: ABD kamuoyunun en nefret ettiği ve "Palyaço Katil" olarak da adlandırılan seri katil, evine davet ettiği 27 kişiyi öldürdü. Çoğunluğu çocuk olan öldürdüğü kişileri evin altına ve civarına gömen Gacy, 32 çocuğa tecavüz edip öldürdüğünü itiraf etti. Gacy, 1980'de zehirli iğne ile idam edildi. Dennis Nilsen: 15 genç erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutulan İngiliz seri katil Nilsen'in, cinsel sapkınlıkları olduğu tespit edildi. 1978'de cinayetlerine başlayan Nilsen, apartman dairesinde sakladığı cesetlerin koku yayması sonucu yakalandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Harold Shipman: İngiliz Doktor Harold Shipman'in 27 yıllık meslek hayatında 250 kişiyi öldürdüğü raporla belgelendi. Hastalarını yüksek dozda morfinle öldürdüğü belirlenen Shipman, 1998 yılında işlediği bir cinayet sonrasında tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Cani doktor, hücresinde intihar etti.

Pedro Lopez Monsalve: Kolombiyalı seri katilin 1970 yıllarda Kolombiya, Peru ve Ekvator'da 300 kişi öldürdüğü belgelendi. En fazla insanı öldüren seri katil olan Monsalve'nin 60 kız ve erkek çocuğunu tecavüz ettikten sonra öldürdüğü tahmin ediliyor.

-TÜRKİYE'DEKİ SERİ KATİLLER-

Türkiye'de ender görülse de seri cinayetler işleyen katiller zaman zaman ortaya çıkıyor. Türkiye'deki seri katillerden bazıları şunlar:

Adnan Çolak: "Artvin Canavarı" olarak isimlendirilen Çolak, 1992-1995 yılları arasında 11 yaşlıyı öldürdü. Öldürdüğü kadınlardan 6'sına tecavüz ettiği de anlaşılan Çolak, Zonguldak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 ayrı idam ve 40 yıl hapis cezası aldı.

Hamdi Kayapınar: Kurbanlarını av kendini avcı olarak gören Kayapınar, 6 kişiyi öldürdü ve 4 kişiyi de öldürmeye teşebbüs etti. 1998- 2001 yılları arasında 6 kişiyi katleden Kayapınar, Kayseri'deki yargılamasında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Bunların dışında, kamuoyunda "Çivici Katil" olarak bilinen Süleyman Aktaş, "Mobilyacı Katili" olarak tanınan Seyit Ahmet Demirci ve "Kolici Katil" olarak hatırlanan Orhan Aksoy da seri katiller arasında yer alıyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
CNN, Akşener'e gazı verdi! Sen Türkiye'nin...
Muharrem İnce'nin seçim şarkısı çalıntı çıktı!