Ecevit Ailesinin soy ağacı

GATA'da 172 gündür sürdürdüğü yaşam mücadelesine yenik düşen eski başbakanlardan Bülent Ecevit ile eşi Rahşan Ecevit'in aile ağacı ve yaşamlarının bilinmeyenleri, "Çinli Hoca'nın Torunu Ecevit" adlı kitapta anlatılıyor.

 Ecevit Ailesinin soy ağacı
Ecevit Ailesinin soy ağacı
GİRİŞ 06.11.2006 06:24 GÜNCELLEME 06.11.2006 06:24

Mahmut Çetin'in kaleme aldığı kitap, Ecevit'in dedesi "Çinli Hoca" lakaplı Mustafa Şükrü Efendi'den günümüze kadar Ecevit ailesinin soy ağacını yorumluyor.


Kitaba göre, Bülent Ecevit'in dedesi, medrese hocası Mustafa Şükrü Efendi, dönemin padişahı Abdülhamit tarafından 1894'te Meclis-i Tetkikat-ı Şeriyye üyeliğine tayin edildi. Bu meclis, dini meseleleri inceleyen bir kuruldu ve adeta "dini bir Danıştay" gibi görev yapıyordu.


Ecevit'in dedesi, dini eğitim kurulları dışında önemli bir diplomatik görevde de bulundu. Bu görev, Sultan Abdülhamit döneminde Çin'e yaptığı seyahatti. Seyahatin gerekçesi, Batılı işgalcilere karşı başlayan Bokser Ayaklanması'nda müslüman Çinlileri uyarmaktı.


Çin müslümanlarının zarar görmemesi için gönderilen heyette Ecevit'in dedesi Mustafa Şükrü Efendi ile Nazım Hikmet'in dedesi Hasan Enver Paşa birlikte yer aldı.


Heyetin başkanı Hasan Enver Paşa idi. 109 gün süren Çin seyahati sırasında ilginç olaylar da yaşandı.


Bir gün Mustafa Şükrü Efendi, vapurun salonuna yalın ayak ve iç donuyla çıkınca heyet başkanı Nazım Hikmet'in dedesi Hasan Enver Paşa, onu kamarasına kapattırarak başına da bir asker diktirdi. Mustafa Şükrü Efendi, bu seyahat için 500 Osmanlı altını harcırah aldı ve bu yolculuğun ardından "Çinli Hoca" namıyla anılmaya başlandı.


Refik Halid Karay, anılarında Mustafa Şükrü Efendi'den "dini bütün olmakla beraber yenilikleri kabul eden zeki bir Kastamonulu zat" olarak bahsetmişti. Mustafa Şükrü Efendi, Aksaray'da 23 Ekim 1924 tarihinde vefat etti. Torunu Bülent Ecevit, dedesinin ölümünden 7 ay sonra dünyaya gözlerini açtı.


-BABASININ DA ŞİİRLERİ VARDI-


Bülent Ecevit'in babası Fahri Ecevit, hukuk fakültesinde adli tıp dersleri veren bir profesördü. İstanbul Tıbbiyesi'nde öğrenciyken şiir yazdı, ancak şiirlerini yayınlamadı.


Fahri Ecevit, milletvekili olunca adli tıp alanındaki meslektaşlarını unutmadı. Maaşlarının düşüklüğünden bahsettiği meclis kürsüsünde milletvekillerini şu sözleriyle güldürdü: "Bir kimse var mıdır ki, 'ah şu adli tabip bana bir güzel otopsi yapsa' diye düşünsün ve bu sebeple adli tabibe vizite müracaat etsin? Kimsenin bu hale düşmesini temenni etmiyoruz."


Ecevit'in annesi Nazlı Hanım da ressamdı. Türkiye'de empresyonist eğilime katılan sanatçılar arasında Bülent Ecevit'in annesi Nazlı Ecevit ile halası Afife Ecevit de vardı.


-"BÜYÜK ADAM OLACAK"-


Ferhande Hanım, Ecevit'in annesi Nazlı Hanım'ın teyzesiydi. Son sadrazam Tevfik Paşa, Ferhande Hanım'ın oğlu Bülent'i 3-4 yaşlarındayken kucağına alıp sevdi ve "Bu çocuk ileride büyük adam olacak" dedi.


 Sadrazamın kucağında oturan çocuk, yarım yüzyıl sonra onun koltuğuna (başbakanlık koltuğuna) oturacaktı... Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de 1923 yılının Aralık ayında İzmir'de dünyaya geldi. Onun "parıldayan, ışıldayan" anlamına gelen ismini annesi Zahide Hanım koydu.


Doğduğu gün ağlaması sayesinde mangaldan çıkan gazdan zehirlenen ailesini ölümden kurtardı. Babası Namık Zeki (Aral), can havliyle camları açtı ve aile kurtuldu.


RAHŞAN HANIM İLE 1945'TE NİŞANLANDI


Rahşan Aral, Bülent Ecevit'in annesi Nazlı Ecevit'in öğrencisiydi. Genç Bülent, Rahşan Aral'ı ilk kez arkadaşı Altemur Kılıç'ın yanında gördü ve çok heyecanlandı. İkili, 1945'te nişanlandı ve o günden sonra bir elmanın iki yarısı gibi yaşadılar...


Kitaba göre, Bülent Ecevit ile ilgili ilginç bir konu da Vahdettin ile bağı... Sultan Vahdettin'in torunu Hümeyra Özbaş, Bülent Ecevit'in üvey kuzeniydi.


Özbaş'ın babası İsmail Hakkı Okday, Sultan Vahdettin'in kızı Prenses Ulviye'den ayrıldıktan sonra ikinci evliliğini Bülent Ecevit'in annesi ressam Nazlı Ecevit'in teyzesi olan Ferhunde Hanım ile yaptı. Bu evlilik, Okday'ın dünyadan ayrıldığı 10 Ekim 1977 tarihine kadar sürdü.


Rahşan Ecevit'e ilişkin bir ilgi çekici bir akrabalık bağı da kitapta sunuluyor. Buna göre, Aydın Boysan ile Rahşan Ecevit kuzen, Boysan ailesinden Mecdi Boysan ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Hanım'ın eşiydi.


(aa)


BAĞLANTILI HABERLER


Ecevit'in yaşam savaşı 172 gün sürdü


'Ecevit salı ya da Çarşamba defnedilecek'


Bülent Ecevit kimdir? / Fotogaleri


Siyasiler Rahşan hanıma koştu


İlk taziye mesajı Çankaya'dan geldi


Ecevit sevgisi bayılttı


Rahşan Ecevit hastaneye geldi


GATA: Ecevit 22.40'da vefat etti


Acı haberi alan sevenleri GATA'da


Ecevit'in siyasetle geçen 52 yılı


Bülent Ecevit hayatını kaybetti 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dolar operasyonu ters tepti! Faiz lobisi şaşkın
Dünün özeti