Güvercinler, araba fiyatına podyuma çıkıyor!

Diyarbakır'da "Güvercin Festivali" ikinci kez meraklılarına kapılarını açıyor.

Güvercinler, araba fiyatına podyuma çıkıyor!
Güvercinler, araba fiyatına podyuma çıkıyor!
GİRİŞ 11.11.2017 15:08 GÜNCELLEME 11.11.2017 15:08
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İnsanlığın teknoloji ile henüz tanışmadığı dönemlerde askeriyeden ticarete haberleşme amaçlı kullanılan posta güvercinleri, iletişim araçlarının çeşitlenmesinin ardından artık mesaj taşımak yerine yarışma amaçlı değerlendiriliyor.

Diyarbakır'da bu kapsamda düzenlenen "Güvercin Festivali" ise ikinci kez meraklılarına kapılarını açıyor.Aralarında 20 bin liraya kadar alıcı bulanların da yer aldığı 25 ırktan güvercinler podyumda güzellik ve hünerlerini sergileyecek. 

BİRÇOK İLDEN GÜVERCİNMERAKLISI ÇAĞIRILDI

Geçen yıl kentte ilk defa düzenlenen, büyük ilgi görmesi üzerine kapsamı genişletilen festivale bu yıl bölge illerinin yanı sıra İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa gibi çok sayıda kentten de güvercin meraklısı davet edildi.

"Külrengi", "Gökela", "Cigeri", "Narinci", "Atlas" ve "Zeytini" gibi yerli 21 ırk güvercinin yanı sıra bu yıl Şanlıurfa'dan 4 ırkın eklenmesiyle 25 ırktan yaklaşık bin güvercin yarışmaya katılacak.

Güvercinseverleri bir araya getirecek yarışmada hakem heyetince renk, kuyruk ve gagalarının düzgünlüğü, ayak yapısı gibi fiziki özellikleri göz önünde bulundurularak dişi ve erkek olmak üzere iki kategoride puan verilecek.

- "Festivali uluslararası alana taşımaya niyetimiz var"

Kanatlı Hayvanseverler Derneği Başkanı Mehmet Batmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenledikleri festivalle güvercin kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Festivalde 25 ırktan güvercinin özelliklerine göre yarışacağını dile getiren Batmaz, tüm Türkiye'den belirlenen ırklarda güvercinle katılım sağlanacağını aktardı.Batmaz, festivale katılım sağlayacak yaklaşık 500 güvercinseverin bin güvercin ile kente geleceğini belirtti.

TÜRKİYE VE DÜNYA GÜVERCİNLERİNİ DİYARBAKIR'A GETİRECEK

Festivalin kapsamının her yıl daha da genişleteceklerini vurgulayan Batmaz, "Türkiye ve dünyadaki güvercinleri Diyarbakır'da bir araya getirip güzellik yarışması yapma niyetindeyiz. Diyarbakır'daki bu festivali uluslararası alana taşımaya niyetimiz var." diye konuştu.

- "Diyarbakır'ın bütün kuşları rağbet görüyor"

"Diyarbakır'ın bütün kuşları rağbet görüyor. En çok rağbet gören kuşlarımız Gökela ve Külrengi'dir. Bunların fiyatı bin ile 20 bin arasında." diyen Batmaz, şöyle devam etti:

"Birinci kalite güvercin her yerde bulunmaz çünkü kolay kolay yetişmiyor. Araba fiyatına bir kuş çıkarsa herkes almak ister ama sahibi satmak istemez çünkü o güvercin herkeste bulunmaz. O güvercinin zevki 10 arabanın verdiği zevkten daha güzel."

Batmaz, yarışmada birinci seçilen güvercinin fiyatının da katlandığına dikkati çekerek, fiyatın 10 katına yükselebildiğini vurguladı.

"Birinci gelen güvercin fiyatı bin lira ise 10 bin liraya yükseliyor. Bir de kupa veriliyor. Kupanın manevi değeri çok büyük. Çünkü kupa almak kolay değil." ifadelerini kullanan Batmaz, bu kupanın kişinin torunlarına bırakacağı kadar manevi önem taşıdığını anlattı.

GÜVERCİNLER AÇIK ARTTIRMAYLA SATILACAK

Festivalde "ihale" denilen açık arttırmayla güvercin satışının da gerçekleştirileceğini belirten Batmaz, yarışmada ilk 3'e giren kuşların ise paha biçilemez olduğunu ancak sahiplerinin satmak istemesi halinde ihaleyle satışının da mümkün olduğunu dile getirdi.

Batmaz, güvercin meraklılarını yarın gerçekleştirilecek festivale davet ettiklerini aktararak, 12.00-24.00 saatlerinde yapılacak festivalde halk oyunları ekiplerinin ve yerel sanatçıların da sahne alacağını sözlerine ekledi.

- "Güvercinlerin ortalama fiyatı 7 ila 10 bin arasında"

Festivalde güvercinlerini yarıştıracak olan Müslüm Bayhan, küçük yaşlarda başlayan bu merakının 20 yıldır sürdüğünü belirtti.

Etkinlikle güvercinlerini Türkiye'ye tanıtma fırsatı bulduğunu anlatan Bayhan, festivalin her yıl daha da gelişmesini istediklerini söyledi.

Yaklaşık 100 güvercininin olduğunu ifade eden Bayhan, "Şu anda güvercinlerin ortalama fiyatı 7 ila 10 bin lira arasında değişiyor. Festivalde birinci gelip kupa alınca daha da değerli oluyor." dedi.

Bayhan, festivalde güvercinlerini açık artırmaya da sunacağını, değerini bulması halinde satacağını kaydetti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • can 9 ay önce Şikayet Et
    abi kuşların çok güzel
    Cevapla
  • Sefer 10 ay önce Şikayet Et
    Guvercin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünya devlerinden Suudi Arabistan kararı
'Uçan Baluk'un kanatları takıldı