Stephen Hawking hayatını kaybetti

Ünlü İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Stephen Hawking hayatını kaybetti
Stephen Hawking hayatını kaybetti
GİRİŞ 14.03.2018 07:26 GÜNCELLEME 14.03.2018 10:37
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Hawking'in Cambridge'deki evinde bu sabaha karşı yaşamını yitirdiği bildirildi.

Hawking geçen yıl İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'ye verdiği röportajda 75 yaşına kadar yaşayacağını hiç düşünmediğini, birikimini halen yansıtabildiği için kendisini şanslı hissettiğini dile getirmişti.

STEPHEN HAWKING KİMDİR?

Hawking, 8 Ocak 1942'de İngiltere'nin Oxford kentinde dünyaya geldi. Ünlü İngiliz bilim adamı Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu.

Stephen Hawking 1960'ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı.

Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking'i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti.

Vücudunun neredeyse hiçbir kısmını kullanamayan, kendisi için özel olarak geliştirilen bilgisayar sistemine sadece yanak kaslarından biriyle komut veren Hawking, bu şekilde günde yaklaşık 2 bin 500 kelimeyle iletişim kuruyor ve bilimsel çalışmalarını sürdürüyordu. 

Araştırmaları 40'ın üzerinde dile çevrilen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein'dan sonraki en büyük dahi olarak görülüyor.

Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Şu anda Hawking, bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında çevresinden ve Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdi.

Hawking 1979'da Cambrige Üniversitesi'nde Isaac Newton için kurulan Lucas kürsüsünün başına gelerek, "profesör” unvanını aldı.

Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili çılgın teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi'ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuarını geliştirecek kadar çok sattı.  

ALS HASTALIĞI NEDİR? 

Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS), omurilikte belli bir bölgenin harabiyeti ile başlayıp sinirleri ve kasları etkileyen ve zayıflamalarına sebep olan ilerleyici bir hastalık. Sebebi henüz bilinmeyen ALS’nin kesin bir tedavisi yok ancak hastanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik yöntemlerle yaşam süresi artabiliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 49
 • Stephen 11 ay önce Şikayet Et
  Bu adam bilim dünyasına özellikle kuantum fiziğine ve astronomi çok önemli katkıları bulunmuş biri Allah rahmet eylesin
  Cevapla
 • Özden 1 yıl önce Şikayet Et
  İlimin doğrusu Allah î buldurur Allah dilediğine iman bahşeder her şeyin en doğrusu onun katındadır
  Cevapla
 • Kuzu 1 yıl önce Şikayet Et
  Çileli bir yaşam oldu. Hareket edememek acı bir durum. Gerisini Allah bilir.
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam zaten yıllar önce ölmüştü. Derin dünya düzeninin hainleri toplumda karşılığı olan bir bilim adamı olduğu için hala yaşıyormuş gibi kendi sözlerini o söylüyormuş gibi gösterdiler. Son yıllardaki inançsızlığı çağrıştıran ve kainatın kendiliğinden olduğu vs gibi sözleri aslında gerideki aşağılık insanların sözleridir. Son zamanlarda daha önceden öldüğüne dair olan haberler dünyada daha çok dillendirilmeye başlayınca mecburen zaten ölmüş olan adamı öldüğünü ilan etmek zorunda kaldılar.
  Cevapla
 • kafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Öldü ve hesap zamanı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'tan NATO'ya yeni üye sinyali!
Kazak lider Nursultan Nazarbayev istifa etti! Rusya'dan ilk tepki