Google'dan Pi Günü için doodle sürprizi! Pi Day nedir? Pi sayısı...

Her yıl 14 Mart tarihinde anılan Pi Günü'nün 30. yıl dönümünü Google'da unutmadı ve özel bir tasarım hazırlayarak doodle haline dönüştürdü. Peki, Türkiye'de ilk kez 2007 yılında kutlanmaya başlanan ve bugün de Google ana sayfasında süpriz bir şekilde karşımıza çıkan Pi Günü nedir?

Google'dan Pi Günü için doodle sürprizi! Pi Day nedir? Pi sayısı...
Google'dan Pi Günü için doodle sürprizi! Pi Day nedir? Pi sayısı...
GİRİŞ 14.03.2018 11:05 GÜNCELLEME 14.03.2018 11:05

Dünyanın en büyük arama motoru Google, her yıl 14 Mart tarihinde kutlanan Pi Günü'nün 30. yıl dönümü için kullanıcılarını sürpriz bir doodle'la ağırladı. Özel gün ve haftaları göz alıcı tasarımları içerisinde doodle eşliğinde kutlayan Google, Pi Günü'nü de unutmayarak ana sayfasında yer verdi. Tüm bu gelişmeler sonrasında tarayıcılarında Pi Günü doodle'ıyla karşılaşan kullanıcılar tarafından Pi Günü büyük bir merak konusu haline gelerek internet üzerinden ayrıntılı bilgi toplamak üzere araştırmalara başlandı. Peki, her yıl matematik severler tarafından çeşitli etkinlikler gerçekleştirilerek kutlanan Pi Günü nedir? 

Pİ GÜNÜ NEDİR? Pİ GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Pi Günü, ünlü matematik sabiti pi sayısı anısına özel kabul edilmiştir ve her yıl 14 Mart'ta kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise Amerikan tarih formatında bu günün 3/14 olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını anımsatmasıdır.

Pİ

Pİ GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ NEDİR?

Pi Günü'nün bilinen ilk resmi ya da büyük ölçekli kutlanması Larry Shaw ve diğer çalışanlar ile birlikte tarafından 1988'de, Shaw'ın fizikçi olarak çalıştığı, San Francisco Exploratorium'da gerçekleşmiştir. 12 Mart 2009'da ABD Temsilciler Meclisi, 14 Mart 2009 tarihini Ulusal Pi Günü ilan etti.

Pİ

Pİ SAYISI KÖKENİ NEDİR?

Çok yaygın olarak kullanılmamakla birlikte pi sayısı ‘’Arşimet Sabiti’’ ve  ‘’Ludolph sayısı’’ olarak da bilinir. Standart kullanım haline gelen resimdeki gösterimi, 1737 yılında Euler’in bu sembolü benimsemesinden sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. ''Pi'' ise Yunanca’daki ‘’çevre’’ sözcüğünün ilk harfidir.

Pİ

Pİ SAYISI KAÇTIR?

Pi sayısını Babilliler 3 ya da 3,125 olarak kabul ederken, Mısırlılar ise 3,1604 şeklinde kullanmışlardır. Ünlü Türk matematikçisi olan Semerkandlı Gıyaseddün Cemşid El Kaşi, ilk defa 1436 yılında Pi sayısının değerini 16 ondalığa kadar hesaplayarak tarihe isminİ yazdırmıştır.

Pi sayısı için en yaygın yaklaşım 3,14'tür. Gerçek değeri ise 3,141592653589793238462643383... şeklinde devam etmektedir. Çemberin çevresinin ve alanın hesaplanması başta olmak üzere matematik, geometri ve fizik gibi bilimlerde büyük bir öneme sahiptir.

Pİ

Pİ SAYISI NEREDE KULLANILIR?

Pi temel olarak hacim ve alan gibi geometrik hesaplamalarda kullanılır. Gündelik hayata uyarlayacak olursak, pi sayısını kullanmadan silindir şeklindeki bir su tankında size kaç günlük su kaldığını tam olarak bilmeniz imkansızdır. Daha profesyonel olarak ise açısal hız ve frekans dalga boyu gibi mühendislik hesaplamalarda yine pi sayısına ihtiyaç vardır.

Pİ

ETİKETLER
pi day
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ÖTV'den sonra hangi model ne kadar oldu?
Memura 3 zam