Bekar Fethullah Gülen'e göre evlilik

'Hz. Mesih ve Hz. Yahya evlenmemişlerdir' diyen Fethullah Gülen kendisinin neden evlenmediğini ise dolaylı olarak izah etti. İşte Gülen'in evlenmemeye bakışı...

Bekar Fethullah Gülen'e göre evlilik
Bekar Fethullah Gülen'e göre evlilik
GİRİŞ 08.08.2007 14:30 GÜNCELLEME 08.08.2007 14:30

Fethullah Gülen'in neden evlenmediğini dolaylı olarak izah ettiği yazısı...


Evlenmenin, kişinin durumuna göre farz, mekruh, sünnet, mubah ve haram yönleri vardır. Mesela kişi, geçimsiz biri ise ve dahası ailesine haram yedirecekse böyle bir kimsenin evlenmesi mekruh sayılmıştır.

Haram yiyen bir kişi bu durumundan ötürü hesaba çekileceği gibi, böyle birinin başkasının kızına ve ondan doğacak çocuklara haram yedirmesi de haramdır. İşte bu durumda olan bir kişinin evlenmesi bir kısım ulemaya göre en azından tahrimen mekruh sayılmıştır. Kişinin mali imkânı var ve zina korkusu yoksa onun evlenmesi sünnettir. Zinaya düşme ihtimali olan kişinin evlenmesi ise farzdır. Bu itibarla evliliğin hükmü şahısların durumuna göre değişmektedir.

Hz. Mesih ve Hz. Yahya evlenmemişlerdir ve Hz. Mesih ve Hz. Yahya gibi imana hizmet eden, ahlaksızlığa sapmamış, daha tertemiz bir hayli bekâr vardır. Evet, bu mevzu şahıslara göre değişmektedir. Mutlak bir şey söylemek oldukça zordur. Kimisi evlenmeden âlâ-i illiyyine çıkar, kimisi evlenerek âlâ-i illiyyine çıkar. Kimisi evlenmez esfel-i safiline sukut eder, kimisi evlenir esfel-i safiline sukut eder.

İzdivaç yapan arkadaşlarıma, evlendikten sonra nefsin kadınlara olan alakasının kesilip kesilmediğini, evliliğin bu meseleye bir çare olup olmadığını sormuştum. Onların vermiş olduğu cevaplardan, izdivacın günahlara karşı bir sütre olduğuna/olacağına şahit olmuştum.

Ancak, hedefi ve gayesi olmayan izdivaçlar, niyetsiz ameller gibi bereketsizdirler. Gaye olmayınca bazen dinine-diyanetine bakılmadan hiç tanınmayan birisiyle sırf boyuna posuna bakılarak evliliğe benzeyen bir araya gelmeler uhrevî derinliğinin olmaması yanında çok defa imtizaçsızlıklar ve geçimsizliklerle sonuçlanır. Hele bir de, Kur'ân'a inanan ve inanmayan, Resûlullah'ı (sallallahu aleyhi ve sellem) tanıyan ve tanımayan iki kişi bir araya gelmişse.. evet, aileler arasında inanma ve inanmama açısından zıt düşünceler söz konusu ise, dinî, fikrî sürtüşmeler kaçınılmaz olur ve telâfisi imkânsız uyuşmazlıklar baş gösterir.

'Gayeli izdivaç', enine-boyuna düşünülerek, hissin yanında aklî-mantıkî olan izdivaçtır. Ve evlenmede 'maksat' düşünülerek hareket edildiğinden ailede huzur vardır. Neticesi düşünülmeden ve bir gaye gözetilmeden yapılan evliliklerin neticesinde ise, değişik sıkıntılar söz konusudur. Böyle bir yuvada, aile fertleri sürekli huzursuzluk yaşarlar.

Bu meselelerin içine hiç girmeyenlere gelince, bunlar çok fazla bir şey bilmezler. 'Böyle başladık gidiyoruz' der ve safiyane yürür, giderler. 

YAZDIR
YORUMLAR 53
 • ali can 9 yıl önce Şikayet Et
  .... Ya bırakın bu fethullahçıları tuturmuşsunuz bir fethullah gidiyorsunuz bu ülkede yüzbinlerce alim var hoca var kala kala bu batının uyduruk fikirlerini benimseyip islamı gerçek yaşayanlara savaş açan sakalsız evlenmemiş hocayamı itibar ediyorsunuz. her Allahın günü bir haber yayınlıyorsunuz bunlar hakkında görende onlara çalışıyorsunuz sanacak neticede adam amerikanın kontrolünde yaşamını sürdüren zulme karşı isyan bayrağını açamayan aciz bir adam tek bildiği islama düşman olanların elini sıkmak
  Cevapla
 • ABDULLAH AYDIN 10 yıl önce Şikayet Et
  allah iftira atanları kahretsin. sevgili arkadaslar hocaefendi(k.s.a.) hz. bir rüya sonucu evlenmemistir.peygamper efendimiz(s.a.s) ona evlenmemesi hakkında telkinde buyurmustur.bu yürgi yufka insanı kırmayın.
  Cevapla
 • alime göneş 10 yıl önce Şikayet Et
  Kalpler Allahındır. . hoca efendinin çeşitli kaynaklarda ve de kendi kitaplarında evlilikle ilgili yorum ve yön göstermeleri hep olmuştur. ancak başlık pek üsturupsuz olmuş. yanlış anlamalara da müsait.haber 7ye yakışmamış. Ayrıca bir insan sakal bırakmıyor yada evlenmiyor diye sünnete tamamen uymuyor demek ne kadar doğrudur. Kalpleri ancak Allah bilir.
  Cevapla
 • sami emekci 10 yıl önce Şikayet Et
  Hay Allah... Daha şeytanın 3 harflimi yoksa melekmi olduğunu ayırt edemeyen insanlar ne sıfatla çıkıpta Hocaefendi\'ye söz söyleyebilirki? Evet dediğiniz gibi.. Evlenmek Hz.Muhammed(S.A.V.) \'in sünnetdir. Fakat bunu Hocaefendi\'de söylüyor. Açıklamasınıda getiriyor. Sanırım sırf Hocaefendi\'yi karalamak için bazı şeyleri görmezden gelerek insanları etkilemeye çalışıyorsunuz.. Allah sizi ıslah etsin.. Hocam Allah yar ve yardımcınız olsun.. Selam ve Dua ile..
  Cevapla
 • selda ak 10 yıl önce Şikayet Et
  BU YAZININ BAŞLIĞINDA KASITMI VAR. Yazıya bu başlığı atanları kınıyorum,bu ne saygısızlık.Hoca efendi\'yi hayatında hiç duymayan tanımayan insanların önyargılarıyla,yorumlara açık bir yazı.olumsuz yorumlara cevaben biraz bilinç diyorum,herşeye yorum yapmadan önce lütfen doğru fikir sahibi olun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener'e Kocaeli mitinginde AK Parti şoku!
Yerli otomobilde çıkacak ilk model belli oldu!