Saç boyamak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, oruç ibadetini yerine getiren Müslümanların sıklıkla yönelttiği ''Saç boyatmak orucu bozar mı?'' sorusuna ilişkin resmi bir açıklama gerçekleştirdi. Peki, oruç tutarken tüm kıstaslara dikkat etmek isteyenlerin son derece merak duyduğu konulardan biri olan saç boyamak orucu bozar mı?

Saç boyamak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı!
Saç boyamak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı!
GİRİŞ 23.05.2018 15:18 GÜNCELLEME 23.05.2018 18:55

Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayının teşrifinin akabinde, hatalardan/yanlışlardan uzak bir şekilde, gerekli tüm ölçütlere uymak suretiyle oruç ibadetini gerçekleştirmek isteyen müminler Diyanet İşleri Başkanlığı'na orucu bozan ve bozmayan durumlar hakkından çok çeşitli sorular yöneltiliyor. Allah'ın huzurunda doğru ve eksiksiz bir biçimde oruç tutma gayesi olan Müslümanların ağırlıklı olarak merak ettikleri ve sorguladıkları konulardan biri, ''Saç boyamak orucu bozar mı?'' olmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ise, konuya ilişkin net bilgiye erişmek üzere hız kesmeden araştırma yürüten Müslümanlar için resmi açıklamalarda bulunarak şüpheye düştükleri konuyu açıklığa kavuşturdu. Peki, saç boyamak orucu bozar mı? İşte, oruçluyken saç boyamanın fetvası...

saç boyamak

 

 

SAÇ BOYAMAK ORUCU BOZAR MI? DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI AÇIKLADI!

Orucu bozan hususlar; oruçlu olduğunu bile bile kasti olarak yemek, içmek, vücuda ağızdan ya da burundan gıda alınması, yine vücuda enjekte edilen ilaçlar, cinsi münasebette bulunmak orucu bozmaktadır. Bu sebeple oruçluyken saç boyamak, krem sürmek orucu bozmamaktadır ve kazası/keffareti gerekmemektedir.

saç boyamak

ETİKETLER
orucu bozan şeyler
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan müjdeyi vermişti! Borcu olanlar için formül
Davutoğlu'nun partisinin Kurucular listesi belli oldu