Sahurda çay içmek susatır mı? Sahurda tüketilmemesi gereken besinler

Uzmanlar tarafından, Ramazan Ayı'nda uzun saatler boyunca oruç ibadetinde bulunan kişilerin çay tüketiminden uzak durması gerektiği açıklandı. Her ne kadar çay düşkünlerini hayal kırıklığına uğratsa da, sahurda çay tüketmek susuzluğun oluşumuna sebebiyet veriyor. İşte, sahurda tüketilmemesi gereken besinler...

Sahurda çay içmek susatır mı? Sahurda tüketilmemesi gereken besinler
Sahurda çay içmek susatır mı? Sahurda tüketilmemesi gereken besinler
GİRİŞ 31.05.2018 16:05 GÜNCELLEME 31.05.2018 16:06

Uzun saatler süren ramazan günlerinde oruç ibadetini yerine getiren kişiler için, açlığın yanı sıra susuzluğun önüne geçebilmek adına doğru sıvı tüketimi son derece önem arz etmektedir. Bu konuya ilişkin uzmanlar tarafından bilhassa çay tutkunlarına yönelik, sahurda çay tüketiminden kaçınılması gerektiği açıklandı. Sahur vaktinde çay tüketiminden uzak durulmasının nedeni olarak; aşırı çay içen kişilerin vücudunda sıvı kaybı yaşanmasına ve bu nedenle gün içerisinde susuzluk hissiyatının meydana gelmesinden kaynaklıdır. Vücuttaki sıvıyı boşalttığı tespit edilen çayın tüketilmesi halinde, vücutta hızlı bir biçimde sıvı atımı gerçekleşeceğinden ötürü sık idrara çıkmakla birlikte susuzluk oluşumuna neden olmaktadır. Öte yandan çay tüketen kişilerin böbreklerinde taş ve kum gibi sağlık sorunlarının oluşma riski artış göstermektedir. İşte, sahurda tüketilmemesi gereken besinler...

çay

 

 

SAHURDA TÜKETİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER... SAHURDA TÜKETİLMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER NELERDİR?

Tuzlu, salamura, şarküteri ürünler ve turşu gibi tuzlu yiyeceklerin tüketimi de susuzluğu arttıracağından ötürü sınırlı bir şekilde tüketimine yer verilmelidir.

Kızartma, kavurma, hamur işi, baharatlı ve yağlı besinler kilo problemi ve mide rahatsızlığına yol açacağından dolayı sahurda tüketilmemesi gerekmektedir.

Kahve, kakaolu içecekler, hayvansal protein olarak ve karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerin fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

besinler

Kola, kahve ve enerji içeceği gibi kafein oranı yüksek içeceklerde vücutta sıvı kaybının oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Sahurda bal, reçel, sürülebilen çikolata gibi tatlı grubu yiyecekler kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürmesi sonucunda hem çabuk acıkmaya hem de çabuk susamaya neden olmaktadır. Sahurda yenen şekeri yüksek yiyecekler kan şekerinizi hızlı düşüreceği için daha çabuk acıkmanıza neden olur.

Kuru meyveler içerdikleri yüksek şeker oranı nedeniyle daha fazla susamaya yol açabilir. Bu nedenle taze meyvelerin tüketimini sağlayın.

Patates de tüketilmesinin ardından çok kısa sürede tekrardan acıktıran besinlerdendir.

besinler

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İhanetin notu cebinde çıktı
Günün gazete manşetleri