Kanadında kobra yılanı taşıyan kelebek!

Hindistan ve Güney Doğu Asya ülkelerinde yaşamakta olan “Atlas kelebeği” dünyanın en büyük kelebeği olarak bilinmektedir.

Kanadında kobra yılanı taşıyan kelebek!
Kanadında kobra yılanı taşıyan kelebek!
GİRİŞ 09.02.2019 09:31 GÜNCELLEME 09.02.2019 09:31
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Atlas kelebeği bilim dünyasında “Atlas moth”, “Attacus atlas” adıyla da tanınmaktadır. Bu kelebek hakkında geniş bilgiye internet sitelerinden ulaşmak mümkündür.

Atlas kelebeğinin düşmanı yeşil küçük bir yılandır. Kelebek, bu yılanı gördüğünde kanatlarını açarak ve oynatarak yılanı kaçırmaktadır.

Kelebek kanadıyla yeşil yılanı nasıl kaçırabilir? İşte kelebeğin en orijinal özelliği de zaten burasıdır. Atlas kelebeğinin, 25-30 cm’i bulan kanatları üzerinde kobra yılanı motifi bulunmaktadır. Yeşil yılan, kelebeğe yaklaştığında, kelebek, kobra figürlü kanatlarını açarak ve oynatarak düşmanı olan yılanı korkutup kaçırmaktadır.

KOBRA YILANININ RESMİNİ KELEBEĞİN KANADINA KİM ÇİZDİ?

Atlas kelebeğinin kanadına silah olarak bir kobra resmi konulmuştur. Kelebeğin bundan haberi yoktur. Ömür boyunca da haberi olmayacak ve ömür boyunca da o resmi kendi gözleri ile göremeyecektir.

Bir kelebek, göremediği bir silahı nasıl düşmanlarına karşı kullanabiliyor? Kelebekle uzaktan yakından ilgisi olmayan kobra yılanının resmini kelebeğin kanadına kim çizmiştir? Kanadındaki kobra yılanının resmini düşmanlarına gösterme hissini kelebeğe kim vermiştir?

Bu mükemmel yaratılış karşısında insanın aklına şu düşünceler gelmektedir:

Hindistan ormanlarında yaşayan atlas kelebeğini kim yaratmışsa, bu kelebeğin kanatlarına kobra yılanı figürünü işleyen de o zattır. Veya diğer bir ifadeyle, kobra yılanını kim yaratmışsa, kobranın resmini atlas kelebeğinin kanatlarına işleyen de odur. Yoksa bu işi nasıl izah edebilirsiniz? Tabiat mı yaptı diyeceksiniz? Akılsız, şuursuz bir tabiatın atlas kelebeğinin düşmanını hesap edip, kobra resmini kelebeğin kanatlarına çizmiş olması düşünülebilir mi? Peki o halde bu resmi kim yaptı? Hangi ressam yaptı? Kobra yılanını alıp, hem de her türlü rengiyle, şekliyle nazik ve zenne bir kelebeğin kanatlarına resmetmek Allah’tan başka kimin işi olabilir ki?

İşin bir başka ilginç tarafı da, kelebeğe düşmanlarını tanıma ve onlara karşı koyma his programının verilmiş olmasıdır. Kelebek, kendisine kodlanan program gereği, düşman bir yaratığı görünce, hemen kanatlarını açıyor ve kanatlarındaki silahı, yani kobra resmini düşmanına gösteriyor. Ama, dost bir yaratığı görünce bu olayı yapmıyor. Yani her şeyi ile dört dörtlük bir yaratılış harikası…

Kobra yılanını yaratan Allah, kobranın resmini silah olarak kelebeğin kanatlarına işlemiştir.

Dünya yüzünde bulunan milyonlarca bitki ve hayvanda şu tabloyu görmekteyiz: “Her bir milletin, her bir taifenin elbisesi ayrı, yiyeceği ayrı, programı ayrı, silâhı ayrıdır…” Aslanın elbisesiyle tavuğun elbisesi farklı olduğu gibi, yılanın silahıyla, filin silahı da farklıdır. Yılanın silahı zehiri, filin silahı kuvveti, gülün silahı dikeni, atın silahı tekmesi olduğu gibi, atlas kelebeğinin silahı da kanatlarındaki kobra resmidir.

İnsan; yaratılmış olan binlerce güzelliği ve hikmeti görünce, Hadis kitaplarından Nevevi’de geçen “San’atına, akılların hayran olduğu Allah (c.c.), her türlü kusur ve noksandan münezzehtir.”,  “İşlerinde akılların hayrette kaldığı O Zât (c.c.), her türlü kusurdan nihayet derecede münezzehtir.”  İfadelerindeki manayı daha güzel anlamış olmaktadır.

Gümüşhanedenhaber

 

KAYNAK: GÜMÜŞHANEDENHABER
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • uveys 9 ay önce Şikayet Et
  Anlamayan yine anlamaz, hatta anlayan ile dalga geçer. Biz yinede yaratan rabbini bulamayan bunca ilime rağmen ogrenemeyen insanlara uzuluyoruz bu dünya hayatı bitince ahirette ne hesap verecek diye
  Cevapla
 • Mutefekkir Ali Ayar 9 ay önce Şikayet Et
  Masaallah, barekallah, Allahuekber
  Cevapla
 • Hatice 9 ay önce Şikayet Et
  Allah u Ekber
  Cevapla
 • avciturk 9 ay önce Şikayet Et
  Hikmetinden akil sual olmaz Rab'bim.LA ILAHE ILLALLAH.
  Cevapla
 • Maşaallah 9 ay önce Şikayet Et
  Maşaallah ne güzel bir haber ..işte böyel haberler ve ifadeler bekliyoruz sizlerden
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Kur'an-ı Kerim tilaveti
ABD'de çatışma ortasında kalan öğrencilere caminin kapısını açtı