Deniz Çakır davasında önemli gelişme!

Oyuncu Deniz Çakır'ın, Beşiktaş'taki bir kafede bulunan bazı kadın müşterilere söylediği sözlerle, "halkın bir kesimini, sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Deniz Çakır davasında önemli gelişme!
Deniz Çakır davasında önemli gelişme!
GİRİŞ 23.04.2019 23:24 GÜNCELLEME 23.04.2019 23:24
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kafede oturan bir kısmı başörtülü 7 kadının, oyuncu Deniz Çakır'ın kendilerine hakaret içeren söylemlerde bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunması üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "özel hayatın gizliliğini ihlal etme" suçlarından takipsizlik kararı verilmesinin ardından, "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan sürdü.

 

 

Başsavcılıkça soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede şikayetçi olan 4 kadının ismi "müşteki" olarak yer aldı.

İddianamede, 30 Aralık 2018'de, Beşiktaş'taki Zorlu Center alışveriş merkezinde yer alan bir kafede arkadaşlarıyla bulunan şüpheli Deniz Çakır ile yan taraftaki masada arkadaşlarıyla oturan 3 müşteki kadın arasında, kadınların Çakır'ın fotoğraflarını çektiğini düşünmeleri nedeniyle tartışma yaşandığı, kafe çalışanlarının da dahil olduğu tartışmada Çakır'ın müştekilere, "Atatürk var bu ülkede, Arabistan değil burası, sizin yeriniz burası değil, Arabistan'a gidin, İran'a gidin." dediği ileri sürüldü.

 

 

Soruşturma yürüten başsavcılıkça müştekilerin farklı tarihlerde beyanlarının alındığı ve olayın yaşandığı kafenin güvenlik kamera görüntülerinin incelendiği kaydedilen iddianamede, buna ilişkin detaylara yer verildi.

"'BURASI ARABİSTAN MI?'YI KENDİ ARKADAŞLARIMA DEDİM"

İddianamede, tanık beyanları ve şüpheli Çakır'ın ifadesi de yer aldı. Çakır'ın ifadesinde, "görüntü çekilip çekilmemesiyle ilgili tartışma yaşandıktan sonra konunun kapandığı, kafeden ayrılırken herhangi bir tartışma ve olay çıkmadığı, kafeye girerken kadınlara alay eder tarzda mimik yapmadığı, tüm hayatı boyunca ayrımcılık yapılmasına karşı durduğu, müştekilerin iyi niyetli olmadığını düşündüğü, 'Arabistan' kelimesinin geçtiği tek cümlenin, kendi masasındaki arkadaşlarının duyacağı şekilde bir ses tonuyla, 'İçkili bir mekanda içtiğim içkiye, çektiğim fotoğrafa karışılıyor, yargılanarak bakılıyor. Burası Arabistan mı, burası Atatürk Türkiye'si.' şeklinde konuştuğu, bunu karşı tarafın duyacağı şekilde söylemediği ve atılı suçlamaları kabul etmediğine" yönelik beyanda bulunduğu dile getirildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • selim 3 ay önce Şikayet Et
  lan birinizde kabuledin yediğiniz naneyi. kivirmayin biraz delikanlı olun. evet yaptım deyin. bu kafadaki insanlarin çıktığı kanalları izlemiyelim. kendileri çalıp kenderi oynasın. insanlari aşağılık gorup sonra onlardan nemalanmalarina izin vermiyrlim.
  Cevapla
 • Adnan 3 ay önce Şikayet Et
  Kıvır kıvırabildiğin kadar, belki cezadan yırtarsın..
  Cevapla
 • Mahmut 3 ay önce Şikayet Et
  Yargi bu ve bunun gibilere bir sey yapmaz hemen saliverir. Yapanlar turbanli olsalardi sonuc farkli olurdu.
  Cevapla
 • =( damla 3 ay önce Şikayet Et
  ne uğraşıp durursunuz şu başörtüsüyle , sanırsın anası bacısı da Avrupa sosyetesinden.Hepimiz aynı topraktanız yeter artık be.
  Cevapla
 • Muhammed 3 ay önce Şikayet Et
  yeter artık yahu bu insanların ceza almalarını istiyorum
  Cevapla
 • selim 3 ay önce Şikayet Et
  almazlar kardesim genelde okuyup biryere gelen memur savcı hakim öğretmen gibileri Atatürkçü geçiniyor. ataturkun anasi basi acikti sanirim . bu kafalar Atatürkçülüğü yeni bir din gibi algiliyorlar sanirim. bu indanlar icinde gercek adil insanlatda yok değil ama az.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dakikalarca alkışladılar! Kuran'a el basarak yemin etti
Küçük çocuğun 4. kattan düşme anı kamerada!