Çanakkale Savaşı'nda bayram mesajı

Yarbay Kâzım Karabekir’in Çanakkale Savaşı sırasında birliklerine gönderdiği Kurban Bayramı mesajı. O yıl savaş nedeniyle Haccın yapılamadığının da vurgulandığı o satırlar:

Çanakkale Savaşı'nda bayram mesajı
Çanakkale Savaşı'nda bayram mesajı
GİRİŞ 19.12.2007 17:00 GÜNCELLEME 19.12.2007 17:00
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Tuncay YILMAZER'in derlemesi

İnsanın direnme sınırlarını zorlayan muharebeler zincirinden oluşan Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiğin moralinin her zaman yüksek tutulması çok önemliydi. Bunun farkında olan Osmanlı komuta kademesinin en çok vurguladığı noktalardan birisi de bu mücadelenin dini yönüdür. Kolordu emirlerinden tabur emirlerine kadar bir çok resmi belgede İslami vurgulara her zaman rastlamak mümkündü. Buna en güzel örneklerden birisi olan, Yarbay Kâzım (Karabekir) Bey’in Çanakkale Savaşı sırasında birliklerine gönderdiği Kurban Bayramı mesajını ilk okuduğumda çok duygulandım. Eminim sizler de aynısını hissedeceksiniz.
Hacc’ın o sene savaş nedeniyle yapılamadığını belirten Yarbay Kâzım Bey, Kurban Bayramı mesajında; “Bu melanet elbette gayretullaha dokunacaktır. Ordu-yı İslâm pek yakında mansur ve muzaffer olacaktır. Gelecek yılın bu günleri, dörtyüzmilyon ehl-i İslâm, hür müstakil ve müttehit, livaü’l-hamd-i Ahmedî altında, Al-i Osman bayrakları sayesinde, müştak ve müftehiri olduğu, Beytullah’a kavuşacak, “lebbeyk!” diye haykıracaktır“ diyor. Askerlerine Kerevizdere kurbanlarına ve şehit arkadaşlarına Fatihalar göndermeleri gerektiğini belirtiyor, tüm personelinin bayramını tebrik ediyordu.
92 yıl önce Çanakkale Savaşı sırasında bir Türk subayının verdiği mesaj, hem savaşın psikolojisini yansıtırken, hem de İslâm dünyasının o dönemdeki zor durumuna dikkati çekiyor. Ayrıca umudu hiçbir zaman da kaybetmemeyi de vurguluyor. Bu belgeyi günümüze ulaştıran Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı gazisi Kd. Başçavuş Nurettin Peker’i rahmetle anıyorum. İşte Çanakkale Savaşı’nda 14. Kastamonu Tümeni Komutanı Yarbay Kâzım (Karabekir) Bey’in Kurban Bayramı’nda tümenine yazdığı bayram tebriği….

Kerevizdere (17 Ekim 1915)

Yarın Kurban Bayramıdır.
Yüzbinlerce muvahhidinin Kâbe-i Muazzama’da dergâh-ı ulûhiyete yöneldiği, rahmet-i ilâhiye kapılarının âlem-i İslâm’a açıldığı gündür. İngiliz vahşeti, Fransız denaeti, Rus zulüm ve esareti milyonlarca İslâm kardeşimize bu sene Kâbe-i Muazzama’nın yollarını kapadı.
Bu melanet elbette gayretullaha dokunacaktır. Ordu-yı İslâm pek yakında mansur ve muzaffer olacaktır. Gelecek yılın bu günleri, dörtyüzmilyon ehl-i İslâm hür, müstakil ve müttehit, livaü’l-hamd-i Ahmedî altında, Al-i Osman bayrakları sayesinde, müştak ve müftehiri olduğu, Beytullah’a kavuşacak, “lebbeyk!” diye haykıracaktır.

Her evde, her bucakta, tehliller, tekbirlerle kurbanlar kesilirken, biz de Kerevizdere kurbanlarımıza ve şehit kardeşlerimize fatihalar gönderelim. Bizler ya şehitlik ya da gazilik duygusuyla Hakk’a bel bağlayalım. Tâ ki dinimiz kurtulsun, namusumuz masum kalsın. Nâm-ı millet yükselsin. Vatan ebedi şan ve şeref bulsun.

Bu mübarek gün vesilesiyle zabitan ve efrat arkadaşlarımın gözlerinden öper cümleyi tebrik ederim.

14. Fırka Komutanı
Kaymakam Kâzım Karabekir


…….

Bu fırka Balkan Harbi’nden sonra, Yanya’dan Kastamonu’ya dönmüş, daha sonra Çanakkale Savaşı’na katılmıştır. Zaferden sonra Kafkas Cephesi’ne oradan da Irak Cephesi’ne gitmiş, Ali İhsan (Sabis) Paşa’nın 6. Ordusu’nda çok sayıda kayıp vermiş, mevcudu 5-6 kez yenilenmek zorunda kalınmıştır. 30 Ekim 1918’de çok sayıda asker ve subayı İngilizlere esir düşmüş, bir kısmı da Musul’a geri çekilmiştir. Tümen daha sonra İstiklâl Harbi’ne katılmıştır.

Bu tebrik notunun günümüze ulaşmasını sağlayan Gazi Kd. Başçavuş Nişantaşılı Nurettin (Peker), Balkan Savaşı’nda İşkodra’da, sonrasında Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de (Arıburnu ve Kerevizdere’de) çarpışmış burada yaralanması üzerine İstanbul’a askeri hastaneye gönderilmiştir. Tedavi edildikten sonra yeniden birliğine katılan Gazi Nurettin Bey, Kafkas Cephesi’nde, sonrasında Irak Cephesi’nde çarpışmış, oradan da İran Harekâtına katılmıştır. Tekrar Irak Cephesi’ne dönen Nurettin Bey, cephenin çökmesiyle 1918 sonlarına doğru İngilizlere esir düşmüş Basra ve Hindistan’daki esir kamplarında üç seneye yakın kaldıktan sonra, Mustafa Kemal Paşa’nın İngilizlerle yaptığı esir değişimi sonucunda İstanbul’a dönerek esaret hayatı son bulmuştur.

Kurtuluş Savaşı’na gönüllü olarak katılan Nurettin Bey, Sakarya Cephesi’nde büyük yararlılıklar göstermiş, tekrar yaralanmış, kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edilmiştir. 1912’de Balkan Savaşı ile başlayan ve birçok cephede 11 yıl süren askerlik hayatı, 1923’te Cumhuriyet’in ilân edilmesiyle sona ermiştir.

Bu belgeyi bana veren merhum Gazi Nurettin Peker’in oğlu Orhan Peker Beyefendiye çok teşekkür ederim . Kendisi babasından kalan belgelerden, tuttuğu notlardan arşiv oluşturmuş üzerinde çalışıyor. Uygun bir zamanda yayınlamayı düşünüyor. Umarım bu notlar ve belgeler kısa zaman içerisinde yayınlanır, genç neslimiz hayatı inanılmaz zorluk içerisinde geçen, cepheden cepheye koşan, yaralanan, ölümle defalarca burun buruna gelen, esaret hayatı yaşayan ama umudunu hiçbir zaman kaybetmeyen bu gazimizi ve onun şahsında zor geçen o günleri okuma, anlama fırsatı bulur.

www.geliboluyuanlamak.com

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Ali Oğuz 11 yıl önce Şikayet Et
  ne garip. birileri canlarını feda ettiler Din uğruna Millet paydasında,bugün bazılarıda aynı Dine rağmen milletini terk etme restinde.. bu ülke bu yaman çelişkisini çözemediği müddetçe huzur bulmaz..herkes biliyor bunu ama kim ne kadar mücadele veriyor! ülkenin gerçek sahibi Çanakkale Şehitlerimize Rabbulelaleminden rahmet diliyorum. vesselam
  Cevapla
 • fedai said 11 yıl önce Şikayet Et
  yorum sayısı. dini birliği içeren bu tür haberlere yapılan yorumlara bakıyorum da, derbi maçları ile ilgili haberlere yada milliyetçilik vurgusu yapan haberlere nazaran çok ama çok sönük kalıyor yorum sayısı. özellikle maçlara yapılan yorumlar birkaç yüzü buluyor. demek ki insanların gündeminde daha çok yer tutuyor. yorum sayısı ile böyle bir sonuç çıkar mı demeyin, bal gibi de çıkar. insanların hayatlarında neyi öncelediğinin ve neyi ötelediğinin göstergesidir bu.
  Cevapla
 • barış keskin 11 yıl önce Şikayet Et
  ...................... bu ülke bu ecdadla kurtarıldı ülketi terk etmekle değil. Allah ecdaddan bin kere razı olsun
  Cevapla
 • alparslan islam Türkoğlu 11 yıl önce Şikayet Et
  herkese selamlar. Şuanki askeriye ile şimdiki askeriyeyi bir tutmak yanlış olur şuanki askeri Allah değil ataistlik düşüncesi var oldugu belli... Cami kapalı olan biryerde Allahtan bahsetmek zor sanırım.. Askerliğim etimesgutta yaptım.. ve şu olayı size anlatacam.. Komutanın biri askere ceza verdi ve komando dansı yaptırdı her 30 d bir şu soruyu sorardı tanrı gördünmü lan diye sorardı bu zihniyette Allah diye birşey olmaz olamaz. Askeriyenini değişmesi lazım...umarım yeniçeri ocagı kalkar yerine temiz bir ocak gelir
  Cevapla
 • mierza_surkho@mail.ru 11 yıl önce Şikayet Et
  Allah onlardan razı olsun.. Yalnız yukarıdaki fotoğraf montaj. Birileri de fotoğrafa yorum yapmış :))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan önemli açıklamalar / CANLI
TBMM'de iftar! Damga vuran kareler