Hastanenin bilgisayar sistemi çöktü

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bilgisayar sistemlerinin sabah saatlerinde çökmesiyle hasta kayıtları, tetkik, yatış ve diğer işlemler yapılamadı. Hastane çalışmaları durdu.

Hastanenin bilgisayar sistemi çöktü
Hastanenin bilgisayar sistemi çöktü
GİRİŞ 29.09.2009 15:39 GÜNCELLEME 29.09.2009 15:39

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bilgisayar sistemlerinin sabah saatlerden itibaren çökmesi sonucu, çok sayıda hastanın kayıt, muayene, tetkik, yatış ve diğer tüm işlemleri gerçekleştirilemedi, gün boyu süren arıza hastanenin çalışmalarını adeta felce uğrattı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ankara'nın en yeni ve en modern hastanelerinden olan ve 5 yıldan bu yana hizmet veren Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ileri teknoloji kullanılarak oluşturulan bilgisayar sistemi saat 08.30'da çöktü. Hastanenin hasta kayıt, yatış, muayene, tetkik, laboratuvar, acil servis başta olmak üzere tüm hizmetlerinin durmasına neden olan arıza nedeniyle, polikliniklerin önünde uzun kuyruklar oluştu ve sık sık hastalarla görevliler arasında tartışmalar yaşandı.

Hastaneye bağlı çalışan İçişleri Bakanlığı, Beşevler, TEDAŞ, Entodem, Çukurambar ve Ulus'taki semt polikliniklerinde de yaşanan aynı sorun, gün içinde kısmen çözüldü ancak sadece hasta kayıtlarının yapılması sağlandı. Laboratuvar sonuçlarının alınmasındaki sıkıntının devam ettiği öğrenildi.

Basın ve halkla ilişkilerden sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. Şanal Tosun, bilgisayar sistemindeki sorun nedeniyle yaşanan sıkıntıları en aza indirmeye çalıştıklarını söyledi.

Sistem sorumlusu Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Sinan Korukluoğlu da bilgisayar sisteminin neden çöktüğünü çözemediklerini, bu boyutta bir arızanın ilk kez yaşandığını kaydetti. Korukluoğlu, ''Anormal bir durum oldu. Sistemi kuran firma da sorunu çözemedi. Laboratuvar sonuçları ile ilgili sıkıntı sürüyor. Tahmin edilemeyecek boyutta veri kargaşası oldu. Sistemimizde 5 yıllık veri bulunuyor. Bu verileri kaybetmeden bazı birimleri çalıştırdık. Ancak sorun muhtemelen yarın tam olarak çözülür'' dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Korkunun ecele faydası yok! Sınırda dikkat çeken görüntü!
İşte ülke ülke Türkiye kökenli göçmen sayısı