Saklanan gerçek: Sigarada alkol de var

ABD'de yapılan bir araştırma sigara firmalarının korkunç yüzünü gözler önüne serdi. Sigarada alkolden öksürük ilacına, amonyaktan siyanüre kadar çok şaşırtıcı maddeler bulundu.

Saklanan gerçek: Sigarada alkol de var
Saklanan gerçek: Sigarada alkol de var
GİRİŞ 07.02.2011 19:42 GÜNCELLEME 07.02.2011 19:42

Ali Yiğit'in haberi

Bir sigara firmasında çalışan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, dehşet verici açıklamalarda bulundu. Sigaralara bilinmeyen bir maddenin enjekte edildiğini söyleyen kişinin anlatımları şöyle:

"Geçtiğimiz yıl bir sigara firmasının İzmir Torbalı'daki üretim tesislerini gezdim. Türkiye'nin en büyük sigara üretim tesisi adeta bir teknoloji üssüne benziyordu. Binlerce dönüm arazi üzerinde yükselen dev hangarlarda sigaralar tütünden paketlemeye kadar el değmeden üretiliyordu.

Yöneticiler, bizlere fabrikanın her tarafını gezdirdiler, tüm sorularımıza cevap verdiler, ancak sadece bir odaya girmemize izin vermediler. Bu oda, tütünün nemlendirildiği ve üzerine özel bir sıvının enjekte edildiği odaydı... Fabrika yöneticileri bu odaya özel bir bantla alınan tütünlerin, İsviçre'den getirilen özel bir sıvıyla nemlendirildiğini söylediler, ancak bu sıvının içinde ne olduğunu açıklamadılar. Sadece 'Kakao, meyan kökü gibi tatlandırıcılar kullanıyoruz' diye geçiştirdiler"

ÖZEL SIVIDA NE VAR?

Sigaraya enjekte edilen özel sıvının ne olduğuna ilişkin yaptığımız araştırmada, Türkiye'de konuyla ilgili herhangi bir araştırmanın yapılmadığını tespit ettik. Fakat Amerikan Halk Sağlığı Dergisi'nde konuyla ilgili dehşet verici bulgulara ulaştık.

İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları:

Dr. Michael Rabinoff ve Dr. Nicholas Caskey'in "Pharmacological and Chemical Effects of Cigarette Additives" isimli araştırmada sigaranın inanılmaz etkileri olduğu ortaya çıktı. Önümüzdeki 10 yılda sigaradan kaynaklanan hastalıklar dolayısıyla 1 milyar kişinin öleceği öngörülen araştırmada, bu ölümlere sebep olan asıl unsurun sigara içinde bulunan katkı maddeleri olduğu vurgulandı. Araştırmada, sigaranın içinde tütünün yanısıra 599 adet katkı maddesi bulunduğu, bu katkı maddelerinden yaklaşık 100 tanesinin ilaç endüstrisinde kullanıldığı belirtildi.

SİGARAYA ÖKSÜRÜK İLACI KATARAK TİRYAKİLERİN SİGARAYI BIRAKMASI ÖNLENİYOR

1980'li yıllardan itibaren sigaraya katkı maddesi ekleyen firmaların, daha çok bağımlılık yapmak ve içenlerin sigarayı bırakmasını engellemek için amacıyla değişik ilaçlar kullandığı belirtilen araştırmada, araştırmada sigara içinde bulunan Benzil Salisilat'ın ağrı kesici ateş düşürücü, Akonitik Asit'in kas ağrısı ve romatizma tedavisinde, Okaliptol'ün mikrop öldürücü ve öksürük önleyici olarak kullanıldığı, üreticilerin bu maddeleri sigaraya katarak, sigaranın ölümcül etkilerini gizlemeye çalıştıkları bildirildi.

Ayrıca sigaraya katılan Asetaldehid maddesi nikotinin bağımlılık miktarını arttırıyor. Sigaraya katılan başka bir madde olan Amonyak ise ateşle birleştiğinde nikotinin etkisini dört katına çıkarıyor. Daha fazla zehirliyor ve daha öldürücü oluyor.

Sigaraya katılan 599 maddenin daha çok bağımlılık yapma ve sigaradan kaynaklanan sağlık sorunlarını gizleme fonksiyonları olduğu belirtilen araştırmada, mentol ve tatlandırıcılarla desteklenen tütünün boğazı yakmayarak, tüketiciyi daha çok içmeye teşvik ettiği iddia ediliyor.

SİGARADA ALKOL DE VAR

Sigaranın üretim aşamasında yoğun alkol oranı olan Kanyak ve Rom karışımıyla nemlendirildiği bildirilen araştırmada, sigaranın içindeki katkı maddeleriyle adeta bir uyuşturucu maddeye dönüştürüldüğü tesbiti yapılıyor. Tüketicilerin sigara içerek rahatlamasını da hedefleyen üreticilerin, beyni uyuşturarak büyük zarar veren propilen glikol maddesini kattıkları da belirtiliyor.

Tiryakilerin nefeslerini açarak daha derinlere ve daha fazla içmelerini isteyen üreticilerin, ürünlerine nefes açıcı etkisi olan Kakao'yu dahil ettikleri, meyan kökü, zencefil gibi kokulu maddelerle gençleri ve kadınları cezbetmeyi hedefledikleri ifade ediliyor.

ÇOCUĞUNUZUN SİGARASI MUZLU MU OLSUN ÇİLEKLİ Mİ?

Tütün ürünlerine tatlandırıcı katma yönündeki pazarlama taktiğinde ciddi artışlar olduğu bildirilen araştırmada, sigara endüstrisinin, bu yolla gençleri ve çocukları bağımlı yapmanın önünü açmak üzere çalıştığına dikkat çekildi. Sigara üreticilerinin ellerindeki teknolojik imkanlarla çocukları ve gençleri kazanmak için yakın bir zamanda muzlu, çikolatalı, çilekli gibi aromaları sigaralar ürettiği bildirilen araştırmada, gençlerin ve çocukların yeni hedef olduğu öne sürüldü

SİGARA BİR MÜHENDİSLİK HARİKASI

Konuyla ilgili olarak Toplumsal Hafıza'ya konuşan Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigarayı "İçinde tütünden çok katkı maddesinin olduğu, uyuşturmayı ve bağımlı yaratmayı hedefleyen bir mühendislik harikası" olarak tanımlıyor.

Bilim dünyasının sigaranın içindeki katkı maddelerini bulmak için çaba gösterdiğini belirten Dağlı, "Bizler daha önce sigaranın içinde alkol olduğunu belirlemiştik. Şimdi ortaya çıkan bulgular, sigaranın içinde tesbit edilebilen katkı maddeleri, bu ürünün ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak asıl korkutucu olan, tespit edilemeyen başka maddeler de var. Yani sigara içindeki katkı maddeleri tam olarak bulunabilmiş değil" dedi.

KARAMAN'DAN 'SİGARA HARAM' FETVASI

İlahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, ise kesin bir dille sigaranın "Haram" olduğunu açıkladı.

Toplumsal Hafıza'ya konuşan Karaman, Sigaranın mekruh olduğuna karar veren alimlerin bundan 200 yıl önce yaşadığını, o zamanda sigaranın zararlarına ilişkin net bilgilerin olmadığını söyledi.

Karaman şöyle devam etti:
"Sigaranın zararının olmadığı iddiası ilgili bilime ve tecrübeye/vâkıaya aykırıdır. Sigaranın sağlığa zararlı olduğu, pek çok kanser vakıasının başlıca kaynağı olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca içenden başkalarını da rahatsız ettiği ve onlara zarar verdiği için umuma açık ve ait olan yerlerde sigara içmek yasaklanmıştır.

Tiryakî olarak sigara içen kimselerin yaptıkları haramdır; çünkü sağlıklarına zarar vermektedir, başkalarını rahatsız etmekte ve onların da sağlıklarına zarar vermektedir. Zararlı bir şeye para vermek israftır, israfın da ötesinde bir yasak harcamadır. İslâm'ın bunları (sağlığa zarar vermeyi, insanları rahatsız etmeyi ve boşuna, faydasız, zararlı yerlere ve şeylere para harcamayı yasakladığı kesindir."

Toplumsal Hafıza

YORUMLAR 18
 • yorumcuyum 7 yıl önce Şikayet Et
  Neden HARAM. Çünkü haram olan herşey aslında insan bedenine ve psikolojik durumuna zararlıdır. Bu yüzden Allah haram etmiş bir takım şeyleri ve davranışları. Sigara da bedene zarar verdiği için haramdır. Kuran da yok diyorlar. Arkadaşım Allah size Akıl ve Fikir vermiş herşeyi size direk söylemek zorunda mı?
  Cevapla
 • Hakki Bekar 7 yıl önce Şikayet Et
  Allahın Sivri Akıllıları. Cep telefonları da tüm tıp otoritelerine göre sağlığa zararlıdır :))) Ne söyleyeyim daha? Ne bakıyorsunuz gözümün içine? Din kurallarını kafanıza göre modifiye edecek kadar cesur adamlar... Cep telefonu kullanıyorsunuz diye mi haram değil şimdi?
  Cevapla
 • Ahmet Özbir 7 yıl önce Şikayet Et
  BİRŞEYİN HARAM OLMASI İÇİN NAS GEREKLİDİR, SEN NEREDEN ÇIKARIYORSUN HARAMI?. Bu Karaman başına buyruk, adeta din benim tekelimde dercesine İslama en büyük zararı veriyor BİLİRCESİNE! Daha önceki açıklamaları ortada, Hıristiyan ve Yahudileri bile Cennete postalıyor, şimdi de kalkmış sigaraya haram diyor! İnsan Allahtan korkar, kultan utanır, birşeyin haram olması için hakkında nas gereklidir, yani Kuran-ı kerimde veya Hadis-i şeriflerde haram veya helal olduğu bildirilmesi şarttır! Aaa Karaman diyorsa ben haram diyorsam haramdır ötesi avamdır, biz de deriz ki KABİR ÇOK YAMANDIR!..
  Cevapla
 • yuusuf 7 yıl önce Şikayet Et
  Bırakın Şu Zıkkımı Artık!!. Sn adıdeğmez, dinimizde mantık kaidelerine ters hangi uygulama-iş-amel-helal-haram var bunları bir açıklar mısınız? Berk efeyi tebri ediyorum inşallah devamını getirirsiniz.. Bazıları felsefe ile karıştırıyorlar dini ne neye göre filan hesabı? Yok zengine mekruh fakire haram, anlayış bu mu olsun? Kul hakkına da girer elbette:benim temiz hava alma hakkımı niye gsapediyorsun, ya da bir bebeğin, çocuğun? Geçen gün çöpçü abiye de sordum yeri en çok kirletenler izmaritlerinden dolayı sigara içenler! Bıra
  Cevapla
 • HalitBinVelit 7 yıl önce Şikayet Et
  Sigaranın diğer faydaları????. Sigara içenin evine hırsız girmezmiş,:Çünkü sigara içen Sabahlara kadar öksürürdüğü için hırsız o eve uğramaz...Sigara içen merdiven çıkarken zorlanmaz,:Çünkü ayakları kesildiği için kucakda çıkarmış,...Sigara içen Yolda dolaşırken hiç zorluk çekmez,: Çünkü Ayakları olmadığı için Tekerlekli sandelye ile dolaşır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kritk dolar açıklaması: 10 gün sonra göreceksiniz
Almanya'dan kriz çıkaracak HDP kararı!