Erdoğan'a 'Kur'an okuma notu' verdiler

Başbakan Erdoğan'ın Kuran'ı Kerim okurken çekilen görüntüleri Türkiye'nin yeni gündemi oldu. Milyonlarca kez izkelenen videodan çıkarak Erdoğan'ın Kuran'ı Kerim'i nasıl okuduğunu ünlü hafız ve ilahiyatçılara sorduk.

Erdoğan'a 'Kur'an okuma notu' verdiler
Erdoğan'a 'Kur'an okuma notu' verdiler
GİRİŞ 03.03.2011 18:52 GÜNCELLEME 03.03.2011 18:52

Ersin Çelik'in haberi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kuran’ı Kerim okurken çekilen görüntüleri büyük ilgi gördü… Erdoğan’ın Fatiha’yı ve Bakara Suresi’nin bir kısmını okurken çekilen görüntülerin Rize’deki bir taziye evindeyken cep telefonuyla kaydedildiği ileri sürüldü.

Haber 7’de yüz binlerce kere görüntülenen ve sosyal paylaşım sitelerinde tıklanma rekorları kıran videoyu izleyenler, Erdoğan’ın Kur'an-ı Kerim'i okudumadaki hünerine dikkkat çektiler.

İmam hatip lisesi mezunu olan Başbakan Erdoğan’ın Kur’an-ı Kerim okumasının nasıl olduğunu konunun uzmanların sorduk.

Fatih Camii İmamı Hafız Osman Şahin, Erdoğan’ı dinlerken hayrete düştüğünü belirtirken, Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği TİYEMDER'in Genel Başkanı Selahattin Yazıcı ise Erdoğan’dan daha önce de “Hüvallahüllezi” ve “Amenerrasulü”yü dinlediğini aktararak, “Erdoğan, Mahreç, tecvit ve üslup olarak çok güzel okumuş.” dedi.

Tasavvuf Müziği Sanatçısı ve İlahiyatçı Mustafa Demirci’ye göre imam hatip lisesi mezunu Erdoğan’ın Kuran’ı Kerim’i bu kadar güzel ve kaidelerine uygun okuması çok normal.

Erdoğan'dan Kur'an tilaveti / Video

HAYRETE DÜŞTÜM

kullanHafız Osman Şahin - Fatih Camii İmamı

Okuma noktasında hayrete düştüm. Böyle güzel okuyacağını tahmin etmemiştim. Çok düzgün okuyor. Sade ve tatlı bir okuyuşu var.. Duygulu bir ortam var, acılı bir gün, ağlamaklı bir hal geliyor kendisine. Onun da sesine yansıdığını düşünüyorum.

Özetle; Sayın Başbakan’ın tecvit kaidelerine riayet ederek, harflerin sıfatlarına uygun bir şekilde, mahrecinden, yani çıkış yerlerinden düzgün bir şekilde, telaffuz ederek akıcı ve ahenkli bir okuyuşu var.

"AMENERRASULÜ"YÜ DE ÇOK GÜZEL OKUR

Selahattin Yazıcı - TİYEMDER - Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği Genel Başkanı

kullanBen kendisinden daha önce de birçok kere Kuran’ı Kerim tilaveti dinledim. İl başkanlığı ve belediye başkanlığı dönemlerinde arkasında da çok kere de namaz kılmışımdır. Sabah namazlarından sonra okunan, “Hüvallahüllezi” diye bilinen Haşr Süresi’nin son 3 ayetini ve yatsı namazlarından sonra okunan yine “Amenerrasulü” diye bilinen Bakara Suresi’nin son iki ayetini çok güzel okurdu.

Başbakan’ın Kuran’ı Kerim okuma yönü fevkalade iyidir. Bunda okuduğu dönemde imam hatiplerin 7 yıl olmasının etkisi var. Yayınlanan video cep telefonu kaydı olmasına rağmen Erdoğan’ın sesi gayet net şekilde çıkıyor.  Mahreç, tecvit ve üslup olarak çok güzel okumuş.

SESİ TANIYINCA ÇOK ŞAŞIRDIM

Mustafa Demirci - Tasavvuf Müziği Sanatçısı - İlahiyatçı

kullanSes kaydı çok net değil fakat Sayın Başbakanın olduğu anlaşılıyor. Özellikle kıraati beni çok etkiledi. Kuran’ı Kerim okumada kıraat çok önemlidir. Telaffuzlar kaidelerine riayetti ve tecvit kurallarına uyması ele alınırsa çok düzgün bir okuyuş olduğunu söyleyebilirim. Dinlerken, camii okuyuşu denilen bir tarz vardır onu hissettim.

Nefesini kullanışı çok güzel... Bahsedilen videoda görüntüsü vardı ama ben başkası okuyor zannettim. Sesini tanıyanca da çok şaşırdım. Nefes aralıklarını çok güzel yapıyor.  O anlamda Başbakanın  nefes konusunda sıkıntısı yok. Nefes aralıklarını iyi yapıyor. Tabi bundan imam hatipli olmasının büyük bir katkısı var. O yüzden de çok şaşırmamak lazım.

Haber 7

YORUMLAR 70
 • zafer dönmez 6 yıl önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlunun İktidar Formüşü. Sayın Başbakanımızın tecvit kurallarına re Kur an ı kerim okuması beni çok etkiledi,Allah cc işini gücünü rast getisin, eğer CHP liler de bu ülkede iktidara gelmek istiyorlarsa böyle hatip ve Kur an ı kerim okuyan halktab birisini dokumuza uyan birisini genel başkan seçsinler:) anca o zaman bu ülkede iktidar olabilirler, ama tecvit önemli , onu untmasınlar
  Cevapla
 • asi olma sev 7 yıl önce Şikayet Et
  ADAM GİBİ ADAM RECEP TAYYİP ERDOĞAN. Cumadan cumaya değil, her daim müslümanlığını gerçek mümin olarak yaşayan ve bunu okuduğu ayetlerle de anlamamızı sağlayan Allahın güzel dostu Başbakanım, ne güzel de okumuşsun. Ben milletin bir ferdi olarak senden razı oldum. Rabbim de razı olur inşaallah....
  Cevapla
 • Aziz Tekin 7 yıl önce Şikayet Et
  bu seçimden sonra. tsk milli bir ordu yapılmaz ise, başörtüsü diye bir sorun tsk lojmanlarında da dahil kalkmazsa, bundan sonra akp ye oy yok... istenirse Kur'an hafızı olsun..
  Cevapla
 • Kamil 7 yıl önce Şikayet Et
  o ayetleri herkes iyi okur. bir kaç ay camiye giden birisi bile Fatiha ve Amenerrasulü'yü iyi okur,çünkü her rekatta Fatiha,her yatsı namazından sonra Amenerrasulü okunur hiç arapça bilmeyen bile biraz uğraşırsa bu sureleri ezberler,ama Allah vergisi sesi olanlar ve anlamını bilerek okuyanlar tabiki bambaşka okuyor
  Cevapla
 • Ahmet Şahin 7 yıl önce Şikayet Et
  Zihniyet Meselesi. Kimilerinin erişkin görüntüleri,kimilerinin de böyle görüntüleri internete düşüyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
24 Mayıs 2018 gazete manşetleri
Erdoğan büyük müjdeyi açıkladı! AHL'nin yerine...