Engelli vatandaşa karma kura çilesi

Deprem sonrası yapılan toplu konut kurasında engellilere yapılan tek katlı evler karma kurayla dağıtılınca engelli bir vatandaşa 3. kattaki ev çıktı.

Engelli vatandaşa karma kura çilesi
Engelli vatandaşa karma kura çilesi
GİRİŞ 08.09.2012 13:40 GÜNCELLEME 08.09.2012 13:40

Marmara depreminde ailesinden 5 kişiyi kaybeden ve kendisi de adale erimesi nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan Erol Gerni'ye, deprem sonrası yapılan toplu konut kurasında engellilere yapılan tek katlı evler karma kurayla dağıtılınca 3. kattaki ev çıktı. Gerni, asansörsüz binada, birinin yardımı olmadan dışarı çıkmaması nedeniyle zor günler yaşıyor.

AA muhabirine açıklama yapan Gerni, 7 yaşında yürümesinde meydana gelen aksamalar sonucunda gittiği doktorun kendisine adale erimesi teşhisini koyduğunu söyledi.

Hastalığın 17 yaşına kadar ilerlemeye devam ettiğini ve zamanla birisine tutunarak yürümeye başladığını anlatan Gerni, zamanla tek başına yürüyemeyecek duruma geldiğini ifade etti. Marmara depremi  sırasında ev kolonlarının çökmeye başladığını gördüğünü aktaran Gerni, sol ayağının üzerine kolon düşmesi sonucu enkaz altında kaldığını dile getirdi.

Erol Gerni, enkaz altında 16 saat kaldıktan sonra kurtarma ekiplerince bulunduğu yerden çıkartıldığını dile getirerek, ''Depremde babam, annem, yeğenim, kuzenim ve bir akrabam, evimizin enkazından ölü olarak çıkarıldı'' diye konuştu.

Kurtarıldıktan sonra Gölcük Asker Hastanesi'ne sevk edildiğini, burada yapılan teşhislerde, adale erimesi nedeniyle tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmesi gerektiğinin söylendiğini kaydeden Gerni, İstanbul'da ayağından çok sayıda ameliyat olduğunu ve 1.5 ay tedavi gördüğünü anlattı.

Gerni, bakacak kimsesi olmadığı için Erzurum'daki ağabeyinin yanına gönderildiğini ve orada ameliyatlarının kalan kısmının yapıldığını belirterek, tedavisinin tamamlanmasının ardından Gölcük'e gelerek prefabrik evde kalmaya başladıklarını söyledi.

-''Bazı mevsimler 6 ay dışarıya çıkamıyorum''

Deprem sonrasında engelliler için tek katlı evler yapıldığını diğer vatandaşlar için de 3 katlı binalar yapıldığını anlatan Gerni, yapılan çekilişte kendisine tek katlı ev yerine diğer konutlardan 3. katın çıktığını kaydetti.

Engelliler için yapılan tek katlı binaların çoğunda normal vatandaşların kaldığını dile getiren Gerni, şunları kaydetti:

''3. kata inip çıkmamız zor oluyor. Kış ayı boyunca yaklaşık 6 ay evdeyim dışarıya çıkamıyorum. Yaz ayında da indirip çıkaran olursa dışarı çıkarabiliyorum. Birisine tutunarak da gezemiyorum. Benim lavaboya gidebilmem için 2 kişinin beni tutması gerekiyor. Gün içinde yeğenim ve kardeşimin eşi bana yardımcı oluyor. Onlar olmasa halimi düşünemiyorum. Önceden kardeşim, sırtında indirip çıkarabiliyordu, şimdi o da kaza geçirdi. Yaz ayı 6 ay sürüyorsa bunun 1 ayında ancak dışarı çıkabiliyorum.''

Gerni, ilçede bazen Gölcük Engelliler ve Dayanışma Derneği'nin etkinliklerinin yapıldığını ancak kendisinin bu etkinliklere katılamamasından dolayı üzüldüğünü ifade ederek, ''Tek katlı ev olsa bu kadar evde kalmam, şimdi belediye otobüslerine engelli biniş sistemleri de yapıldı. Kendim bir şekilde dışarıya çıkabilirim. Benim bütün sorunum aşağıya inebilmek. Bir arsa olsa ben evimi satıp orada tek katlı ev yapsam veya evimin bulunduğu noktaya apartman içi asansör sistemi yapılsa benim için çok iyi olur. Evimin olduğu apartmanda merdiven çok. Bu beni çıkartan içinde kolay değil. Bazı mevsimler 6 ay dışarıya çıkamıyorum'' şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce önce söyledi sonra inkar etti
Meral Akşener'in gülme krizine sokacak iftirası