10 bin yıl önce insanlar böyle yaşıyordu!

Kapadokya'da 10 bin 300 yıl önce ilk yerleşik hayatın başladığı Aşıklıhöyük'te 23 yıldır devam eden kazılarda en alt tabakaya ulaşıldı.

10 bin yıl önce insanlar böyle yaşıyordu!
10 bin yıl önce insanlar böyle yaşıyordu!
GİRİŞ 18.09.2012 13:32 GÜNCELLEME 18.09.2012 13:32

Kapadokya'da 10 bin 300 yıl önce ilk yerleşik hayatın başladığı Aşıklıhöyük'te 23 yıldır devam eden kazılarda en alt tabakaya ulaşıldı. Bugüne kadar 80'den fazla iskeletin bulunduğu kazılarda, ilk yerleşiklerin toprağa yarı gömülü oval biçimli evlerde yaşadığı, ortalama insan ömrünün ise 25-30 yıl olduğu belirlendi.


Aşıklıhöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran yaptığı açıklamada, Aşıklıhöyük'ün Orta Anadolu ve Kapadokya bölgesinin bilinen ilk köy yerleşmesi olduğunu söyledi.


1989'da başladıkları kazı çalışmalarında bugüne kadar dünya ve Anadolu tarihine ışık tutan önemli bulgulara ulaştıklarını belirten Özbaşaran, ''10 bin 300 yıllık geçmişiyle Anadolu medeniyet tarihine ışık tutan Aşıklıhöyük, Kapadokya'nın ilk köyü, ilk tarım, ilk madencilik ve dünyada ilk beyin ameliyatı gibi teknolojik ve bilimsel gelişmelere öncülük eden bir yerleşim'' dedi.


Aşıklıhöyük'te 2012 yılı kazı çalışmalarının sonuna geldiklerini kaydeden Özbaşaran, bu yılki çalışmalarda Aşıklıhöyük'e ilk gelen yerleşiklerin yaşam biçimlerini araştırdıklarını, bunu anlamaya yönelik olarak da en alt tabakada çalıştıklarını vurguladı.


Kazı alanı içindeki en alt tabakaya 23 yılda ulaştıklarını anlatan Özbaşaran, şunları ifade etti:
''Bu sene bölgeye ilk gelen yerleşiklerin yaşam biçimini anlamaya yönelik kazıları yoğunlaştırdık. Bu alandaki çalışmaya 1989 yılında başlamıştık. En tepeden en aşağıya kadar yaklaşık 11 metrelik bir kesit oluştu. En alt seviyedeki M.Ö. 8 bin 300'lere tarihlenen tabakalarda bu ilk yerleşiklerin oval biçimli ve toprağa yarı gömülü tarzdaki kerpiç yapılarda yaşadığını anladık. Alanda bu yıl 3 tane yuvarlak bina ortaya çıkardık. Binaların yanı sıra büyük, geniş açık alanlar var. Burada bunların günlük faaliyetlerini anlamaya yönelik çalışmalar yaptık. Kapadokya'da yerleşik hayata geçen ilk insanlar, günlük faaliyetleri olan deri kazıma, hayvan kesme, paylaşım ve obsidyen yongalama gibi faaliyetlerini dışarıda, açık alanda yapıyorlardı.''


ÖLÜ GÖMME GELENEKLERİ

Aşıklıhöyük'te mezarlarda buldukları iskeletlerin çoğunluğunun çocuk ve kadınlara ait olduğunu belirten Özbaşaran, ''Çocuk ve kadın ölümlerinin çok fazla olması dikkati çekiyor. Büyük olasılıkla doğum sırasında yaşanıyor. Salgın hastalıklar da etkili. Aşıklıhöyük'te ortalama ölüm yaşının 25-30 olduğunu tespit ettik. Çok genç aslında. En uzun yaşamışlardan bir tanesi 45-50 yaşlarında bir erkek'' dedi.

Bu yıl Aşıklıhöyük'te geleneklere ters bir şekilde gömülmüş iskelet çıkardıklarını vurgulayan Özbaşaran, şöyle devam etti:


''Ölüler ev içlerinde, taban altına ana karnındaki pozisyonda gömülüyorlar. Fakat bu yıl yuvarlak bir evin içinde, taban altında, ocak üstüne yatırılmış 6-8 yaşlarında bir çocuk iskeleti bulduk. Bu bugüne kadar bulduğumuz 80'in üzerindeki iskeletten çok farklı şekilde uzun yatırılmış olarak gömülmüş. Çocuğun kazayla mı öldüğü, yoksa o şekilde mi yatırıldığını araştırıyoruz. Fiziki antropologlardan gelecek sonuçlarla ancak doğru sonuçlara ulaşabileceğiz.''


Aşıklıhöyük'te 800 yıllık kesintisiz bir yaşam olduğunu belirten Özbaşaran, ''Önümüzdeki yıl da burada çalışmalarımız sürecek. Kapadokya bölgesinde ilk yerleşik yaşamı belgelediğimiz Aşıklı'da yeni bilgilere ulaşmayı bekliyoruz'' diye konuştu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan sert tepki! Senin ne haddine
Ali Koç'tan Aykut Kocaman itirafı! Resmen duyurdu