Fethullah Gülen'in bozduğu oyun

Kuşkusuz bir ilk. 10 yılı aşkın süredir ABD'de yaşamak durumunda kalan Hocaefendi ilk defa bir Amerikan gazetesine konuşmayı kabul etti.

 • GİRİŞ07.06.2010 21:30
 • GÜNCELLEME07.06.2010 21:30

Hocaefendi ne demek istedi?

4 Haziran tarihli WSJ gazetesinde Joe Lauria imzasıyla yayınlanan söz konusu röpörtaj haberde, Hocaefendi ile ilgili genel bir profil veriliyor. Yani Zaman Gazetesi yazarı Abdülhamit Bilici'nin de detaylı bir şekilde köşesinde yazdığı gibi, söz konusu röpörtaj kesinlikle Gazze'ye yardım götüren gemiye yapılan İsrail saldırısı ile ilgili verilmiş değil.

Röpörtajın kabul tarihi söz konusu üzücü olaydan yaklaşık 2 hafta öncesine rastlıyor. Röpörtajın verileceği tarih 3 Haziran Çarşamba öğlen yemeği saati olarak belirleniyor.

Ancak tam da bu sırada İsrail’in Türk gemisine  saldırması WSJ editorlerinin dikkatini bu yöne çevirmesine neden oluyor.

İlginçtir ki kamuoyu WSJ Gazetesi’nde Soner Çağaptay imzasıyla daha önce yayımlanan bir yazıda Gülen cemaatinin ve AK Parti’nin HAMAS ve Hizbullah gibi örgütlerle işbirliği içinde gösterilmeye çalışıldığı biliniyor.

İsrail’in Mavi Marmara baskınını gerçekleştirmesinin hemen ardından başta İsrail Büyükelçisi’nin NY Times gazetesinde yazdığı yazıda olduğu gibi dünya basınında da İHH’nın Hamas ve Elkaide ile bağlantılı olduğuna ilişkin yazı ve haberlere yer verilmeye başlandı.

Konu İHH’nın söz konusu örgütlerle işbirliği olup olmadığı değildir. İHH olmadığını söylüyorsa elbette bu kabul edilmelidir. 

Ancak hiç bir ilişkisinin olmamasına rağmen Amerika’da İHH’nın Gülen cemaatinin bir uzantısı olarak algılanması en başta doğruluk ilkesiyle çelişir ve Hocaefendinin bu konuya açıklık getirmesi kadar doğal bir şey olamaz.

Söz konusu röpörtajın metnine bakıldığında Hocaefendi, İHH’yı tanımadığını adını yeni duyduğunu vurgulamaktadır. Hocaefendi burada İHH’yı rencide etmeyi düşünmüyor.

Metnin ingilizcesine bakıldığında Hocaefendi aslında Kimse Yok mu derneğini kastederek onlara bu işleri nasıl yapmaları gerektiğine yönelik tavsiyelerinin ne olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Gemide Türk vatandaşlarına yapılanları ‘çok çirkin’ olduğunu vurguyluyor ve  bu tür yardım faaliyetlerinin nasıl olması gerektiğine ve ‘uslup’ sorununa dikkat çekiyor.

Michael Rubin ismini bilirsiniz.  Çok sıkı bir Gülen bir düşmanıdır. WSJ’de yayımlanan röpörtajdan sonra WSJ aleyhine zehir zemberek bir yazı yazdı sitesinde.

Gülen bence çok ciddi bir oyunu bozmuştur.

Mavi Marmara olayını takip eden çeşitli odaklar bence haftalar öncesinden bunu hem Türkiye’nin aleyhine nasıl çevireceklerinin yolunu aramış olmalılar.

Bilndiği gibi İHH içinde bazı AK Parti milletvekilleri bulunuyor. AK Parti İHH ilişkisi sorgulanmaya başlanacak ve AK Parti’nin uluslararası meşruiyeti sorgulanmak istenecek, Türkiye’nin radikalizme sürüklenmek istendiğine ilişkin algı pekiştirilmek istenecektir.

AK Parti kurmayları artık bu oyunu görmelidir.

Geçmişte Türkiye’de  bir radikal islamcı tehlike olduğuna yönelik ne türlü olaylar tertiplendiği biliniyor. Alın Danıştay saldırısına bakın...

Ve daha nicelerine...


Aydoğan VATANDAŞ / Haber 7
aydogan29@yahoo.com

Yorumlar117

 • guner guk 7 yıl önce Şikayet Et
  Gördüklerim Çok Çirkindi Ne Demek?. Hocaefendi "Gördüklerim Çok Çirkindi" diyor. Ben bunun Söz Dinlemeyen! İHH gönüllüleri için söylendiğini düşünüyorum. Yazarımız da kalkmış bu cümleye eklemeler yaparak değiştirmiş, Gemide Türk vatandaşlarına yapılanları &8216çok çirkin&8217 olduğunu vurguluyor demiş. Uyanık olalım, Hocaefendinin kendisi de bir Yahudi oyunu olabilir.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Suleyman Erhan Kaya 7 yıl önce Şikayet Et
  KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR -2. Çünkü zaman içimzdeki kırıklarla uğraşmak zamanı değil, onları yen içinde tutup karşı tarafa koz vermeme zamanı. Hükümet böyle bir zamanda siyasi çekişmeye yol açacak oy avcılığı yerine cemaat mensuplarına ve herkese biz böyle bir kavganın içinde olmayız. Gündemi sulandırmayın mesajı vermiştir. Bu bir jest ve devlet basiretidir. Bu jesti de yorumlamak bence cemaat mensuplarının münferit duruşuna kalmalı. Bireyler siyasi olmayan hizmetlerde toplu karara uyabilir ama siyasi konularda zaten bağımsız olmalı.
  Cevapla
 • Suleyman Erhan Kaya 7 yıl önce Şikayet Et
  KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR. Aslında her zaman muhtaç olduğumuz birlik beraberliğe böyle kırılgan hassas dönemlerde daha çok ihtiyacımız var. Gündem saptırmak isteyen, yapılan iyi şeyleri sulandırmak isteyenler hem toplumun hem de hükümetimizin konstrasyonunu bozmak istiyorlar. Ardı arkası gelmeyen şutlar atıyorlar kalemize. Şu bir gerçek ki hükümetimiz aklıselim olma zamanında çok tutarlı tedbirli bir tavır sergilemiştir. Bu aklıselimi fitnelere karşı da uygulayıp F.Gülen Hocanın açıklamaları karşısında da sürdürmüştür.
  Cevapla
 • harras_el_kurdi 7 yıl önce Şikayet Et
  Allaha havale.... Sende hoca efendide Allaha havale başka bişey demiyorum...
  Cevapla
 • hakan yıldız 7 yıl önce Şikayet Et
  FETHULLAH GULEN H.EFENDIYE HAKSIZLIK YAPMAYIN. H nin açıklamasını bende tam olarak anlamadım hocamı hahammı derken sayın VATANDAŞ oyunu bozduğunu söylemiş...Zulme rıza göstermek acaba kuran-ı kerimin neresinde yazar? Hadi cemaat evlerinde daha fazla Lemalar Şualar okuyorsunuz onun neresinde yazar bi deyiveren?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat