Özürlünün vergi indirimi

İş Kanununa göre, aynı ilde 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işverenler, işçi sayısının yüzde 3'ü oranında özürlü işçi çalıştırmak zorundadır.

 • GİRİŞ10.10.2009 08:48
 • GÜNCELLEME10.10.2009 08:48

Özürlünün vergi indirimi  

Resul KURT

Okurumuz Savaş Erginer, "İŞ-KUR aracılığı ile yeni işe başlamış bir engellinin yapmış olduğu başvuru sonucu, şu anki rapor karmaşasına bağlı olarak, vergi muafiyetine sahip olamaması durumunda işveren tarafından bu gerekçe ile işten çıkarılabilme olasılığı olabilir mi?" diye soruyor.

İş Kanununa göre, aynı ilde 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işverenler, işçi sayısının yüzde 3'ü oranında özürlü işçi çalıştırmak zorundadır.

Bu şekilde bir işçinin özürlü kadrosunda çalışabilmesi için, yüzde 40 ve daha fazla sakatlığı bulunduğunu sağlık kurulu raporu ile belgelemesi gerekmektedir.

Yine, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile de, özürlülere vergi indirimi sağlanmaktadır. Ancak özürlünün sakatlık vergi indiriminden yararlanıp, yararlanmayacağı Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Özürlü işçi, işverenden alacağı ve işyerinde çalıştığını belirten bir yazı ile sağlık raporunu dilekçesine ekleyerek Maliye Bakanlığının ilgili birimi olan Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğüne başvuracak. Ve sağlık kurulu raporları Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Sağlık Kurulu tarafından 16/07/2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre değerlendirilecektir. Bunların kontrol muayenelerine gönderilmeleri SGK tarafından yapılacak ancak, sağlık kurulu raporları değerlendirilmek üzere yine Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kuruluna gönderilmektedir.

Sakatlık vergi indiriminden yararlanmak için başvuranların büyük bölümüne bu hak verilmemektedir. Yani, İş-Kur aracılığıyla özürlü kadrosunda işe alınıp çalıştırılmasına rağmen sakatlık vergi indiriminden yararlanılmayabilenler bulunmaktadır.

Bu durum, işten çıkarılması için geçerli bir neden değildir. Çünkü maliye tarafından sakatlık vergi indiriminden yararlandırılmasa bile yüzde 40 ve üzeri sakatlığı olduğuna ilişkin sağlık kurulu raporu olduğundan özürlü kadrosunda gösterilmesi mümkündür.

Resul KURT
info@resulkurt.com
www.resulkurt.com

Yorumlar2

 • ali elbey 8 yıl önce Şikayet Et
  hepsi boş. vergi indirimi dediğiniz nedir bilmiyorum. ben sözde vergi indiriminden faydalanıyorum ama maaşımda bir farklılık göremiyorum.özürlülerden sadece gelir vergisi alınmıyor18 tl.bu miktarın birazda fazlası asgari geçim inrimindeözürlüye ödenmiyor. yani aynı şartlarda çalışan biri özürlü diğeri sağlam iki memur maaşıda aynıdır.isterseniz araştırabilirsiniz.....onun için diyorumki vergi indiriminden faydalanmak için o kadar uğraşmaya dert etmeye değmez.
  Cevapla
 • mehmet ösen 8 yıl önce Şikayet Et
  Özürlüler vergi indirimi alamıyor. Vergi indirimi için başvuruda bulunan sakatların %95'i bu raporu alamıyor artık.Devlet bu şekilde engellilerin önüne geçilmesi zor bir engel koymuş oluyor.Yıllarca çalışıp emeklilik için başvuran çalışan engelli devletin verdiği raporla bir anda sapasağlam oluveriyor.AK Parti sözde engelliler için çok şey yaptığını söylüyor ama ÇALIŞAN VE SOSYAL HAYATIN içinde olan engellilere en çok zarar veren bu hükümettir.
  Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat