Erken emeklilik çıkacak mı?

Erken emeklilik çıkacak mı?

Bu aralar okurlarımızın en çok sordukları soru, erken emeklilik. Gürbüz Tuncel de, “Meclise tasarı olarak sunulan erken emeklilik yasa tasarısı diye bir şey var mı?” diye soruyor. Hatta dedikodularda genç işsizlilere iş bulunabilmesi için 20 yılını dolduran kadınlara ve 25 yılını dolduran erkeklere bir kereye mahsus olmak üzere erken emeklilik hakkı verileceği hatta buna ilişkin TBMM’de bir tasarı olduğu bile söyleniyor.

 • GİRİŞ18.12.2010 11:46
 • GÜNCELLEME18.12.2010 11:46

Erken emeklilik çıkacak mı?  

   Bu aralar okurlarımızın en çok sordukları soru, erken emeklilik. Gürbüz Tuncel de, “Meclise tasarı olarak sunulan erken emeklilik yasa tasarısı diye bir şey var mı?” diye soruyor. Hatta dedikodularda genç işsizlilere iş bulunabilmesi için 20 yılını dolduran kadınlara ve 25 yılını dolduran erkeklere bir kereye mahsus olmak üzere erken emeklilik hakkı verileceği hatta buna ilişkin TBMM’de bir tasarı olduğu bile söyleniyor.
Yazıda da belirttiğim gibi bunlar sadece dedikodu. TBMM’de 20 yılını dolduran kadınlara ve 25 yılını dolduran erkeklere bir kereye mahsus olmak üzere erken emeklilik hakkı verileceğine ilişkin bir tasarı yok. Bu konuda bir çalışma yok.

8.9.1999 tarihinden önce işe girmiş olanlar için bir kademeli emeklilik yaşı belirlenmiştir. 9.9.1999-30.4.2008 tarihleri arasında ise girmiş olan kadınlar 58 yaşını ve erkeklerde 60 yaşını doldurmaları halinde emekli olabileceklerdir. 1.5.2008 tarihinden sonra işe giren kadınlar ve erkeklerden 2036 yılına kadar gün sayısını tamamlayamazlarsa emeklilik yaşı kademeli olarak artacak ve 2048 yılından itibaren ise kadın ve erkekler için 65 yaşında emeklilik söz konusu olacaktır.

Sadece emeklilik için gereken prim gününü ve sigortalılık süresini doldurup çalışmadan emeklilik yaşını bekleyecek olanlar için sağlık yardımı alabilmelerine ilişkin bir düzenleme yapılacak. Yani, prim gününü ve sigortalılık süresini doldurup çalışmadan emeklilik yaşını bekleyenler mevcut uygulamada bu sürelerde sağlık yardımı alamadıkları için mağdur olmaktaydılar. İşte bu mağduriyeti giderecek ve prim gününü ve sigortalılık süresini doldurup çalışmadan emeklilik yaşını bekleyenlere sağlık yardımı verilmesine ilişkin bir tasarı var. Hepsi bu.

******

Aile şirketlerinde yeniden yapılanma ve kurumsallaşma

Her hafta Cumartesi günleri sosyal güvenlik, iş hukuku ve çalışma hayatına ilişkin konuların ele alındığı ve 17,45’de ÜLKE TV ekranlarında izleyebileceğiniz “Resul KURT’la Çalışma Hayatı Programı”nda 18 Aralık Cumartesi günü Yönetim Danışmanı Kamil Altay konuk olarak katılacak. Programda şirketlerde yeniden yapılanma ve aile şirketlerindeki kurumsallaşma konusu ele alınacak.

Programda;

"1- Yönetim sistemleri oluşturma

2-Aile şirketlerinde kurumsallaşma

3-Yeniden yapılanmada insan kaynakları yönetimi

4-Eğitim ve Kariyer Planlama

5-Performans Değerlendirme sistemleri oluşturma

6-Türkiye ve Avrupa şirketleri arasındaki yönetim farklılıkları

6-Marka Değerinin yükselmesinde  kurumsallaşmanın önemi

7-Şirketlerin Büyüme süreçlerinde olmazsa olmaz unsurlar nelerdir?

8-Türkiye'deki marka şirketlerin insan kaynakları yönetimine bakış açıları"

gibi sorulara yanıt aranacak.

İş Kanunu, sosyal güvenlik reformu, kıdem ve ihbar tazminatı, emeklilik, yıllık izin, iş kazası ve sağlık yardımları, çalışanların doğum ve diğer hakları ile vergi, iş hukuku ve sosyal güvenliğin bütününü içeren konuları ele alan ve izleyici sorularına cevap verilen “Resul KURT’la Çalışma Hayatı Programı” Her hafta Cumartesi günleri 17,45’de ÜLKE TV ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Dr. Resul KURT
info@resulkurt.com
www.resulkurt.com

Yorumlar5

 • Kamil 7 yıl önce Şikayet Et
  mehmet ali samacı. madem bilmiyorsun git biraz kamu kuruluşlarını incele yaşı 40 ı geçmiş insanlar ne iş yapıyorlar ,önlerine verilmiş bilgisayarlarda hackerlikmi yapıyorlar,yoksa öcü gibi birbirlerine mi bakıyorlar,peki o kadar biliyorsan söyle bu yeşil kartlıların parası nereden geliyor yoksa uzaydanmı geldiğini zannediyorsun,fakirlere dağıtılan paralar nereden geliyor zannediyorsun,sen bu yollara giderken biz çoktan dönmüştük iyi bilesin
  Cevapla
 • Kamil 7 yıl önce Şikayet Et
  mehmet ali samacı. yaşın yükseltilmesiyle memleket kurtulmaz ancak sorunlar ertelenir,ve bu zaman zarfında insanlar birinci dereceye düşerler,yada üst değerlerden maaş alırlar peki şimdi soruyorum emeklisine 1000 lira veremeyen hükümetler daha fazlasını nereden verecek üstelik ben senin saydığın siyasetçilerin tam tersi görüşteyim ama senin anlama kabiliyetin okulla sınırlı olduğundan öğretmenlerinin öğrettiği yarı doğru yarı yanlışla uyu sen üstelik
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • YUKSEL CALISKAN 7 yıl önce Şikayet Et
  bağkur lular perişan. 2000 yılı öncesi bağkur kaydı olmayan ama bağkur esnafı olanlar için yeniden yapılandırma neden yapılmaz onbinlerce bağkurlu esnafının gözü kulağı bu kanunda lütfen esnaf odaları ve ilgililer bu konuya el atsınlar bir kereye mahsus hatta 2000 öncesi hizmetimizin sayılması karşılığında çıkan borcu peşin dahi ödemeye razıyız sayın Resul Kurt bey den de yardım bekliyoruz saygılarımla
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Mehmet Ali Samaci 7 yıl önce Şikayet Et
  Az bilmis Kamil beye cevap =). Eger emeklilikte yas yukseltilmeseydi simdi kamu maliyesi diye birseyden söz etmek mumkun olmazdi.Görulen o ki Coban sullu ve Erdal Inönu hayranligin gercekleri görmene engel oluyor.Senin bahsettigin bu sartlar devam etseydi bende coktan emekli olmustum ama elime nekadar emekli maasi gecerdi onu dusunmek bile istemiyorum.Ulkemiz insaninin ortalama yasam suresi nedir? bunu istatistiklere bakarak konusmak gerek.Calisanlarin ödedigi primler emeklilerin maasini karsilamiyorsa o acigi nereden karsilayacaksin???
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Kamil 7 yıl önce Şikayet Et
  şimdiki kanunla,baba işe çocuk kahve,ye. biz yıllardır emeklilik yaşıının yükseltilmesi bu ülkeye uymaz dedik ama bazı vatandaşlar bilir bilmez bizim gibi düşünenleri haram yemekten tutunda hainliğe kadar götürdüler,neden uymaz biliyormusunuz çünkü bizde genç çok,abd ve özellikle ab nin genç nüfusu olmadığı için adamlar mecburiyetten yaşı uzatıyorlar,ikinci faktör ise yabancı işçilerin para yiyemeden ölüp gitmelerinin istenmesi ,bizim bazı çok bilmişlerimiz erken emeklilik ülkeyi batırıyor yalanına atlayıp savunmaya çalışıyorlar,yeşil kart ne ???
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat