Kılıçdaroğlu istifa eder mi?

CHP Genel Başkanı ve bahsi geçen diğer kişiler istifa ederler mi bilmem. Ama en azından doyurucu bir açıklama yapmaları gerektiği, açık…

  • GİRİŞ29.05.2013 09:07
  • GÜNCELLEME29.05.2013 09:07

Ekrem Kızıltaş

Kılıçdaroğlu istifa eder mi?..

Suriye'nin, İskenderun Sancağı ismiyle bağımsızlığa kavuşup Devlet haline gelen ve ardından da Türkiye'ye bağlanmayı tercih eden Hatay'ı bir mesele haline getirmeye çalışması ve bu doğrultuda yürüttüğü çeşitli faaliyetlerin, Türkiye ile Suriye arasında 2003'ten sonra başlayan sıcak münasebetler sonrası unutulduğu düşünülmüştü.

Suriye'nin, haritalarında Hatay'ı kendi toprağı olarak gösterme konusundaki inadı; ülkedeki hakim çevrelerle aynı mezhebi özellikler gösteren öğrencilere üniversitelerde öğrenim imkanı ve yine aynı özelliklere sahip tüccarların ticaretlerinde sağlanan kolaylıklar… işin sadece bir tarafıydı.

Suriye'de hakim olan Baas ideolojisi mensuplarının başka bazı hesaplar peşinde oldukları ve mesela 2038'de yapılacağını umdukları muhayyel  bir referanduma hazırlık olması açısından, bazı kişileri bol miktarda arazi toplamaları konusunda teşvik edip onlara para sağladığı da iddialar arasındaydı.

Suriye'nin bu türden girişimlerde bulunduğuna yönelik iddiaların, delilleriyle 1997'de MGK gündemine de getirildiği ve MGK'daki bazı komutanların ‘bunun yeri burası değil' demeleri üzerine, dönemin Genelkurmay Başkanı'nın müdahale etmek zorunda kaldığı rivayetini de unutmayalım.

28 Şubat günlerinde, sürecin müsebbibi olan kişilerin Baas ideolojisi ile yakın ilişkiler içerisinde oldukları ve Türkiye'de de Suriye'ye benzer bir rejim oluşturabilmek için bir takım tezgahlar peşinde koştukları, fısıltı gazetesinin önemli manşetleri arasındaydı.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun 1997 Mayıs Ayı'nda sarf ettiği: “Türkiye tabii ki İran ya da Cezayir olmayacaktır; ama Türkiye Suriye de olmayacaktır!” şeklindeki sözler, boşuna söylenmiş sözler değildi.

Bütün bunlar ve tabii ki daha başka şeyler hatırlandığında,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son grup toplantısında yaptığı konuşmanın aşağıdaki kısımları daha bir önem kazanıyor:

“Suriye'de bizim herhangi bir mezhep ya da etnik kimlik çevresinde bakmamız asla mümkün değildir. …  Buradan CHP Genel Başkanı'na ve vekillerine sesleniyorum, bizim Suriye politikamızı eleştirmeye hakkı var. Ama o ülkeyle işbirliği halinde Türkiye üzerinde oynanan oyunlar için taşeron olarak yer almamalı. Buna millet de biz de yargı da müsaade etmez. CHP milletvekilleri yangına benzinle gitti. Hedefi başka yerlere çekmeye çalışıyorlar. Kendi yandaş medyalarıyla sosyal medya üzerinden psikolojik bir hareket geliştirdiler. Bu saldırının hedefi sonradan ortaya çıktı.

Burada bazı tarihi bilgileri paylaşacağım… CHP'nin başındaki zatın bize terörist demesinin gerisinde karanlık odaklarla yaptıkları ilişkiler söz konusu. Son dönemde 2 CHP heyeti Suriye'ye gitti. Mayıs ayında emniyet görevlilerimiz bazı saldırılarla ilgili önceden operasyonlar yaptı. Bazı mülteci kamplarında bomba patlatmak ve bazı kişilerin öldürülmesine yönelik saldırı planları iş adamı kılıklı biri tarafından planlandı. Bu zatın babası da Hafız Esad'ın babasıyla arkadaştı. Şimdi oğluyla bu işi yürütüyor. Oğlu Türkiye'ye gelse ne olacağını biliyor. Hatay'da bazı ihanet içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları var. CHP'ye yakın bir gazeteci bu karanlık ilişkilerin içinde yer aldı. 2 kez Şam'a giden CHP heyetine rehberlik yapan kişi kaçırma ve saldırı eylemlerinin planlamasını yapan kişinin ta kendisidir.

CHP heyetlerini Lazkiye'ye götüren orada Esad'la yapılan görüşmelerde yer alan şahıs Türkiye'deki karanlık eylemleri planlayan şahıstır. İfadeler fotoğraflar tüm deliller şu anda yargının elindedir. CHP lideri ve bazı arkadaşları boğazına kadar çamura batmış durumda. Benim istihbarat birimlerinin elinde deve fotoğrafları yok otomobil içinde olanlar ve plakalar var… Lafla değil belge ve bilgiyle her şeyi ortaya koyuyoruz. CHP Genel Başkanı derhal istifa etmeli.”

CHP Genel Başkanı ve bahsi geçen diğer kişiler istifa ederler mi bilmem. Ama en azından doyurucu bir açıklama yapmaları gerektiği, açık…

Ekrem Kızıltaş - Haber7
ekremkiziltas@gmail.com

Bu yazıya ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat