Türkeş'in Fethullah Gülen'e yazdığı mektup

Türkeş'in Fethullah Gülen'e yazdığı mektup

Yazar Ekrem Tufan Aytav, son köye yazısında Alparslan Türkeş’in Fethullah Gülen Hocaefendiye yazmış olduğu mektubu yayınladı.

 • GİRİŞ11.08.2010 16:36
 • GÜNCELLEME11.08.2010 16:36

Sayın Bahçeli, Rahmetli Türkeş ve Fethullah Gülen Hocaefendi…

Sayın Gülen’i takip edenler iyi bilir, siyasi bir mesele de taraf olmaz. Olmak ta istemez.

Kendisini seven ve takip eden milyonlar içinde aşağı yukarı her partiden insan vardır.

kullan

Alparslan Türkeş’in Fethullah Gülen Hocaefendiye yazmış olduğu mektup.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi

Tarih: 09/01/1997 Sayı: Özel

Çok Muhterem Fethullah GÜLEN Hocaefendi Hazretleri'ne,

Efendi Hazretleri,

Zat-ı âliniz, milletimizin hayatında çok yararlı hizmetlerin yapılmasını sağlamış bulunmaktasınız.

Yetiştirmiş olduğunuz ilim, irfan ve fazilet erbabı kadrolarla milletimizin muhtaç bulunduğu geniş bir eğitim seferberliğini telkinlerinizle başlatmış ve başarı ile devamını temin etmiş bulunmaktasınız. Toplumların her alanda kalkınmalarının temel şartı olan manevî uyanışın ve yükselişin öncülüğünü yapmış bulunmaktasınız.

Barışı, hoşgörüyü ve kardeşliği esas alan öze dönüşü, uzay çağına yükselişi başlatmış durumdasınız. Kanada'dan Yakutistan'a, Moğolistan'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar her yerde açılmış bulunan okullar ve üniversiteler millî kültürümüzün ve millî, manevî değerlerimizin bütün insanlığa yöneldiğini göstermektedir. Faziletli hayatınız, hiçbir maddî menfaate tamah göstermeyen karakteriniz size karşı halkımızda büyük bir güven uyandırmıştır. Yalnız Allah rızasını hedef alan gayretleriniz, birkaç yüzyıldan beri kaybettiğimiz eski dünyamızı yeniden fetih mahiyetindedir.

Susurluk olayı bahane edilerek zat-ı âlinizin temiz isminin gölgelenmek istenmesi çok üzücü olmuştur. Fakat hem milletimiz sizi tanıyor, hem de dünya sizi tanıyor. Kötü niyetlilerin bir şey yapmaları mümkün değildir.

Nazik teşekkür mektubunuza çok teşekkürler ediyorum. Gerçeği söylemek bizim vazifemizdir. Sözü edilen beyanat, doğruyu küçük bir ölçüde kamuoyu önünde açıklamaktan ibarettir.

Cenabı Hak'tan size sağlıklar ve hayırlı uzun ömürler ihsan etmesini ve böylece başlatmış olduğunuz güzel gelişmelerin tamamlanmasını niyaz ediyorum.

Mahsus selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.

Alparslan TÜRKEŞ

Ama Sayın Gülen ilk defa siyasi bir meselede açıkça taraf oldu.

Bu güne kadar ister genel seçimler, ister mahalli seçimler olsun yakın çevresine bile hiçbir telkinde bulunmamıştı.

Peki, neden bu sefer tavrını açıkta ifade etme gereği duydu?

Bu sefer durum farklıydı.

Referandumda milletin önüme konacak sandıkta şu parti, bu partiden ziyade, Türkiye’nin daha demokratik olması mı yoksa statükonun devamımı sorusuna cevap verilecekti.

Sayın Gülen tercihini net olarak ortaya koydu, kesinlikle EVET. Yani daha fazla demokrasi.

Bir kanaat önderi olarak Sayın Gülen’in tarafını belli etmesi, hatta evet için milletin topyekûn seferberlik içinde olmasını söylemesi hesapları altüst edebilir, edecektir de.

Tabii Sayın Gülen’in bu açıklamasının hayır diyecek parti liderlerini rahatsız ettiğini tahmin etmek de zor değil.

Sayın Gülen’in bu söylemi hayırcılar kanadından, kısmen CHP tabanında ama önemli ölçüde MHP, BDP tabanında etkili olacaktır.

Sayın Bahçeli bundan rahatsız olmuş olacak ki -bence hiç yapmaması gereken bir söylem içerisinde- Sayın Gülen’e rencide edici bir şekilde cevap verme ihtiyacı duydu.

Sayın Bahçeli "Fethullah Gülen Bey mezardan kaldırıp oy kullandıracağına, ABD'den gelerek 12 Eylül'de oy kullanması daha hayırlı olur diye düşünüyorum" dedi.

Bence Sayın Bahçeli, Sayın Gülen ile ilgili böyle bir tavra girmemesi gerekirdi, ya da girmese daha iyi olurdu. Peki, ama neden?

Öncelikle bu üslup Milliyetçi hareketin unutulmaz ve yegâne efsane ismi Alparslan Türkeş’in üslubu değildir.

Hayatı boyunca rahmetli Türkeş Sayın Gülen’e ve vesile olduğu hizmetlere karşı her zaman büyük saygı duymuştur.

Fethullah Gülen hakkında bir konuşmasında şunları söylemiştir; ‘Sayın Gülen Türk milletinin gönlünde hak ettiği tahtı kurmuştur. Bütün milletimizin derin sevgi ve hürmetini kazanmıştır.’

Fatih Üniversitesinin açılışına bizzat gelmiş ve Sayın Gülen’le kucaklaşmıştır. Rahmetlinin bu davranışı milliyetçi harekette dini liderlere karşı davranış şekli konusunda bir örnek teşkil etmiştir.

Sayın Gülen’e yazmış olduğu mektuptaki üsluba dikkatinizi çekmek için yazımın alt kısmına bu mektubu koyuyorum.

Sayın Gülen’in referandum karşısındaki tutumunun MHP tabanında etkili olacağını söylemiştim. Gülen hareketinin tabanı önemli bir kesimini muhafazakâr ve kültürel anlamda milliyetçidir.

Bir siyasi olarak kendi tabanının büyük ölçüde sempati ile baktığı bir kanaat önderine karşı Sayın Bahçelinin üslubu yakışmamıştır. Ne efsane liderin mirasına, ne de milliyetçi hareketin ahlakına.

Erkam Tufan Aytav - Haber 7
erkamaytav@hotmail.com

Yorumlar62

 • UĞUR AKSU 5 yıl önce Şikayet Et
  Ne gülen ol ne de bölen. Değerli arkadaşlar hayır demek Amerikanın bu ülkede var ettiği eski yönetime hayır demektir. evet demek ise yine amerikanın var ettiği yeni yönetim şekline evet demektir. kısaca yenisi eskisine göre biraz daha demokratik olacak
  Cevapla
 • Cihangir 5 yıl önce Şikayet Et
  Tapınakçılar MHP de. Türkeşin zamanında da hatalar yapıldı mesela rahmetli Yazıcıoğlu İslami kimliğinden dolayı partien atıldı bu az bir şey değildir.Fakat Bahçeli MHP si o günleri aratır hale dönüşmüştür adeta herkesin yakından bildiği kökleri çok eskiye dayana bir mahfil üyeleri tarafından teslim alınmıştır partide artık onların dediği olmaktadır eskiden olduğu gibi yine kalbi Allah ve vatan sevgisiyle dolu olan saf Anadolu milliyetçilerini kullanarak emellerini gerçekleştirmek istemektedirler tapınakçılar MHP de
  Cevapla
 • Serkan 5 yıl önce Şikayet Et
  TAŞ KALPLİ. Bahçelinin kalbinde Türkeşin kurmuş olduğu cümlelerin virgülü bile yoktur, adeta taşlaşmış!
  Cevapla
 • 42KONYA42 5 yıl önce Şikayet Et
  ilk kez görüş bildirmiş.. Sayın Gülen ilk defa siyasi bir meselede açıkça taraf oldu. Acaba gerçekten öyle mi, Erbakan hükümetinin düşürüldükten sonra yapılan seçimde Dspnin akıllara zarar aldığı oy ile hükümet kurduğu seçimde Gülen cemaati neye göre oy kullandı. Başörtüsünün ünv.lerde yasaklanması aşamasında başörtüsü teferruattırifadesi siyasi bir görüş değilmidir, bu görüş yüzünden İHLlerdeki birçok kız öğrenci başını açıp düz liselere gitmedi mi, ünvlrdeki kız öğrencilerin bir çoğu saçını açıp okuluna devam etmedi mi.
  Cevapla
 • Abdullah K1l1ç 5 yıl önce Şikayet Et
  AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE. A. Türkeş de FG de birbirinden farksız, bir elin parmakları gibidirler. ABD ikisine de darbe (1960 Türkeşe, 1980 FGe ) yapanların sözcülüğü, borazanlığı görevini vermiş ve başarıyla oynatmıştır. Her zaman olduğu gibi işine geldikçe kullanmaya devam etmektedir. Şimdilerde birilerine evetçi, birilerine de hayırcı rolü verildi. Ancak role rağmen olmuyor işte. Roller konjuktürel, rol verenler ise bu ülkeye hayrı olmayan güçlerdir. Bu mektup aşk mektubu mesabesindedir.Kişi sevdiğiyle haşrolur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun