Gidenin dönmediği Yemen yüzlü Salih Mirzabeyoğlu

.

 • GİRİŞ08.05.2018 10:47
 • GÜNCELLEME09.05.2018 07:18

Bir hiç lekesi Dünya.. Az kirlenmiş bir kalptir, ortalığı son kez toplayıp çıkan.

Kimi yüzler gidenin dönmediği yemen gibi, kimi yüzler dumanı dağılmamış dağ gibi.. Necip Fazılın Çilesinden bir mısradır yüz çizgileri. Hayat gamsızların midesine, gamlıların da yüzüne dokunur. O yüzlerden biri Salih Mirzabeyoğlu. Onu bir ara Dünyanın içinde unutmuştuk. Onu içimizden tekrar etmeyi bile unutmuştuk. Fakat biliyorum ki iyi insanlar kalbin nakaratıdır sen unutsan bile o tekrarlar.

 

 

Çile işte dava erlerinin zikri çile. Çekerler sessizce. Çileyi vird eyleyen son derviş. Hakikat asla kefenlenemez. Hakikat şehadet gibidir kaybolsa da yaşadığını bilirsin. Hakikatle aynı yaşta bir dava eri Salihlerden. Kimi zaman kalemle, kimi zaman kıyamla yazan dava eri. Hatırlayın. 28 Şubat medyasının alçak cerahat torbaları o Salih dava erine neler yapmıştı? Yılmaz Özdil, o ahırdan süzme kaleminin kahkahalarını alayla sıvayarak nasıl manşetler attırmıştı.

Gördüğü işkenceyle yüzü gözü yara içinde kalan bu adamla 28 Şubatın kese kağıdı gazeteler de en sığ en ahlaksız manşetler atarak dalganın postallısını geçtiler.  1- Jandarma koğuşa dalınca uyanıp alnını ranzaya çarptı. 2- Sendeleyerek kalktı, ayağı kayınca burun üstü düştü. 3- Kalkayım dedi, uyku sersemiydi. Dipçiğe gözünü vurdu. 4. Kendini topladı. Kapıdaki askılığı görmedi, kulağını taktı. 5. Jandarma sıkı sıkı sarılınca boynuna kan dolandı. 6. Koğuştan çıkıyordu, kapıyı açık zannetti. 

Kendisiyle yapılan röportajda şunları söylüyor Mirzabeyoğlu; 

 Dava sürecinde medyanın yazıp çizdikleri bu durumun bariz örneği. Ben Tuzla'da, evimin yakınındaki okulun önünde gözaltına alındım. Fakat buna rağmen televizyon kanalları gözaltına alınmamı çok farklı bir şekilde verdi.  Bazı kanallar “Hücre evine baskın” başlığıyla duyurdu gözaltımı. Düşünsenize sanki firari bir kaçaktım da beni kaçarken yakalamışlar. İtibarsızlaştırma ve halkın aldatılmasına dönük yayınlar bununla da bitmedi. Yakalandığımız yer de bir güzel kurgulanmıştı. Adeta koyun ağılı gibi, hayvan barınağı gibi bir yerde yakalanmışız gibi gösterdiler haberlerde.  

Bu dava erinin vakarı ve tefekkürü şeref züğürtlerinin çenesini yorarken o belki o yorgun gözlerini vefasızlığımıza dikiyordu. Şimdi 28 Şubat davalarında hayatımı yaşamıyorum diyen cellatlar, bir hayat yaşatamadıkları o salih adamın vebaline müebbet!

İster kenara çekil, suyun getirdiklerini izle, ister deryaya dal hınçla yüz, hatırlanacak olan zalimin yüzü değil yüzsüzlüğüdür.

Hani diyorum ya o zamanlar iyi giyinmiyorduk lakin inandığımızı yaşamak, üzerimizde çok şık duruyordu. İtlerin ürüdüğü zor da olsa kervan sahiplerinin yürüdüğü zamanlar. Beyazıt Meydanında sıkılmış yumruklar kart postalcıların kursağına takılan. Şimdi baksan Şubat zalimlerinin yüzüne, çektikleri örtüler yüzsüzlüklerine astar bile olmamış. Öyle pişkinler ki hangi yüzlerine makyaj yapacağını şaşırırsın.

Kimi seccadesinden, kimi sakalından, kimi duasından kimi kıyamından vurulmuş.. Kimi küsmüş, kimi çekilmiş kenara, kimi sessiz ağlamış, kimi zulmü haykırmış. Lakin kimseyi inandığından vurmayı başaramamışsınız işte. Önce zulüm, sonra zalimlerin alışverişi, sonra fiş. 

Eee ne oldu paşa! Fişledikleriniz de Afiş. Böyle kafanızda kasket, omuzlarınızda vicdansızlığın rütbeleri hala diri. Bir de utanmadan “ 10 yıldır Hayatımı yaşayamıyorum”.

Aldığınız ah rüzgarı, o artistik şapkanı dalgalandıran tatlı Lodosa benzemez. Sallar adamı.  

Bir Salih dava erine yaşatamadığınız güzel günlerin vebali, siz de yaşamaya heves bırakmasın.

Esra Elönü - Haber7

elonue@gmail.com

Twitter:@elonue

Yorumlar6

 • İsmail Er 10 ay önce Şikayet Et
  İnşallah sen kazananlardan oldun.yaşasın zalimler için cehennem!
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  "Hakikat asla kefenlenemez" Bu nasıl güzel bir söz ve siz nasıl güzel bir insansınız. Allah sizden razı olsun Esra hanım. Salih MİRZABEYOĞLU kazandı, onlar kaybetti inşallah.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Resul YANIK 10 ay önce Şikayet Et
  Esra hanım yüreğine kalemine sağlık ne güzel özetlemişsin Cenab-ı haktan Salih abimize rahmet ailesine başsağlığı dilerim umarım mevlam o nu salih kulların zümresine ilhak eder. çile adamı (Allahümahşurna fi zümratissalihin)Amin
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Şahin Gümüşer 10 ay önce Şikayet Et
  Gönlümüze tercüman oldun Esra bacım Allah senden razı olsun.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat