Sigarayı bırakma duası

Sigarayı bırakma duası

Rabbim, bizi sigara niyetine keyifle içen şeytanın dumanından koru koru ki senin emrettiğinin ateşiyle haberleşelim tütün dumanıyla değil. Yine ellerimizi cebimize götürüp beş parasızlığın telaşıyla sigara sardıracak yoksulluk sıkıntısından koru dudaklarımıza götürmediğimizin zengini olalım..

 • GİRİŞ17.03.2011 10:12
 • GÜNCELLEME17.03.2011 10:12

Dumanı üstünde dua..

> Sıcak bi şey içmek istiyorum neler var?
> Çay, ıhlamur, dişleyen ot suyu, papatyaaa!
> Sigara yok mu?
> Yok!
> Allah Allah! e o zaman sıcak bir şeyler yemek istesem neler var?
> Tost, kebap, İskender zart zurt ..
> Sigara böreği yok mu?
> Yok!

Sigara otlu çubuk makarna, sigara Eskimolu çocukların buzdan tahtalara çizik attığı ateşli kalem, sigara bir erkeğin eşini dövdükten sonra pijamalı ejderhaya dönüştüğünü gösteren şiddet derecesi ölümse Azrail’in dudak tiryakiliği.. Organik yaşamaktan sürekli otların kaymağını yemekten, sağlıklı yaşam geyiklerini çeviren adamların bulduğu çayır icatlarından nefret ediyorum.. Günde iki paket içtiğim sıcak sigara çorbasını bırakmak için önüme getirilen alternatif TIP’ın kapital göbeğine yağ sermayesi olmaktan da nefret ediyorum diyordu Feride.

Bir orman dolusu çiçeğin aldatmacalı yaprak izmaritini elimde söndürmekten ziyade sigaranın izmaritini midemde söndürmeyi tercih ederim. Öyle hadi koçum tutun hayata bak gökte ebem kuşağı yan tarafta deniz arkanda papatya var diyen Dünya’yı kullanma kılavuzunu önüme açıp cüzdanı kıllandırma operasyonu gerçekleştiren gereksiz yaşam koçlarını da kurban bayramında afiyetle yemek isterim...

Lakin her defasında bırak artık şunu feride diyen kalbimin oksijen kapsülü annem için ve onun karnında oda arkadaşım olan Dünya’ya gelmek için beraber koyun saydığım ruhumun genetik dervişi ikizim için sadece ikisi için sigarayı bırakma kararı aldım.. Bu karardan dönenin sigarası kırılsın diyerek ancak insanın en kaliteli bir sigara markası olduğu fikrinden asla vazgeçmeyerek bir dua yazıyorum. Madem zengin olma duası, cennete Mercedes’le gitme duası, kelliğe karşı dua, erkeği elde tutma duası, beş yıldızlı otelde konforlu gece duası, evde kalan kızları postalama duası ver neden sigarayı bırakma duası olmasın Feride! Dedim kendime:

Rabbim bizi ellerimizi göğe açma tiryakisi kıl kıl ki tutunacağımız tek dal sigara olmasın! Bizi günde dört paket sigara içtirecek akıl emeklisi aşklardan koru koru ki hiç kimse için içmeye değmeyecek olan sigaranın başını yakmayalım… Rabbim, bizi sigara niyetine keyifle içen şeytanın dumanından koru koru ki senin emrettiğinin ateşiyle haberleşelim tütün dumanıyla değil. Yine ellerimizi cebimize götürüp beş parasızlığın telaşıyla sigara sardıracak yoksulluk sıkıntısından koru dudaklarımıza götürmediğimizin zengini olalım.. Senin önüne geçen bağımlılığımdan beni caydır, caydır ki ruhum zararsız ateşlerin bağımlısı olsun.. Amin..

Esra Elönü - Haber 7
eelonu@mynet.com

Yorumlar23

 • ByMeN 7 yıl önce Şikayet Et
  Tebriklerrrrr. Sigarayı bırakma kararından dolayı seni tebrik etmektan başka yapabileceğimiz başka şeylerde varsa söyle yemin olsun onlarıda yaparız. Umarım bu kararın bırakmayı düşünen tüm kardeşlerimize de ilham olur. Tekrar tebrikler, Rabbim inşallah utandırmaz seni.
  Cevapla
 • Tahsin YIGIT 7 yıl önce Şikayet Et
  Kamile denilen sahisa. Demek hacisin. Bir bu yazara ismiyle hitab etmen haciya pek yakismayan bir davranis. Iki, barakmazsan birakma, bize ne. "Ferideye inat birakmayacakmis", bu nasil dengesiz bir cumle. Bie de hacisin. Edep yahu.
  Cevapla
 • Kamil 7 yıl önce Şikayet Et
  Ferideye inat bırakmayacağım -:)). biliyorum böyle bir başlık yazdığım için yayınlamayacaklar ama ben yine de şansımı deneyim dedim,ben aslında Hac da bırakmayı düşünüyordum orada da böyle abuk sabuk konuşanlar canımızdan bezdirdiği için bırakmama kararı aldım,ne o ölürmüyüm yoksa,yada hastamı olurum,peki siz ölmeyeceğinizden yada hasta olmayacağınızdan eminmisiniz,sonra bize sigarayı bırak diyenler kendileri cep telefonunu bıraktılarmı,peki araba kullanmayı,et,süt,yağ,un,tuz vs. kullanmayı da bıraktınızmı,ısmaralama hayata hayır,hayır....
  Cevapla
 • hako 7 yıl önce Şikayet Et
  nezaman. satasmaktan nezamn vazqecıceksın
  Cevapla
 • ankaralı 2 ay önce Şikayet Et
  doğru söze ne hacet
 • hako 7 yıl önce Şikayet Et
  vazqecemıyorsunuz. satasmaktan vazqecemıyorsun ıkıncı praqrafta ruhunu qordum okumayı bıraktım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat