Erkek çocuk doğurma duası

Her ne kadar kulak tıpasıyla gezmeme rağmen bol zikirli def manyağı olmuş hip hop tarzı ilahiler bombardımanından kaçamamak beni uyuz etse de severim bu semti.

 • GİRİŞ11.03.2012 09:09
 • GÜNCELLEME11.03.2012 09:09

              Amin demeyeceğim tek dua!

Allah’ın yarattığı en güzel şiir kız çocuğudur demiştim. Bunu niye demişim geriye dönük dua arşivini karıştırıyorum. Eyüp civarındayım her ne kadar adım Nişantaşı mücahidesine çıksa da ki ben Nişantaşına hiç gitmedim. Muhitlerin kart vizit olup statü bağışıklığı kazandırdığı insan evlatlarından uzaktaki semtlerdir benim köyüm kasabam. Eyüp de onlardan biridir.

Her ne kadar  kulak tıpasıyla gezmeme rağmen bol zikirli def manyağı olmuş hip hop tarzı ilahiler bombardımanından kaçamamak beni uyuz etse de severim bu semti. İslami plakçılar çarşısını andıran karbondioksit gazından kaçarken oksijen sağanağına yakalanmış solistlerin nefes nefese kalarak söylediği ilahilerdeki boğazlanma sesi zikirmiş meğer!

 Hay Allah! Neyse Eyüp’te gezerken en sevdiğim şey dua kitaplarını ana britannica gibi karıştırıp harfe uygun ihya alfabesini okumaktır. Eğlenirim! 2178 tane Allah dersen Cennet bir tıkla kapınıza gelsin duaları, kocayı eve bağlama duaları, otuzunu aşmış kızlara beyaz develi prens bulma duaları…. Azizim dua işte mesai saatleri içinde prosedüre bağlanmış memur ağzıyla duaya matematik biçmeye gerek yok!

 Korkarım istenmeyen tüylerden kurtulma duası, sırt ağrılarından kurtulma duası, stajyer evliyalığa soyunma duası, hatuna bir jip duası başlığında bal reklamlarını pres edip üçe katlayan advertorial dua reklamlarını Nihat Doğan’ın sesinden onbeş dakikalık işkenceyle Tv’lerde izleyeceğiz.
Şimdi sıkı durun dua kitabını tavaf ederken Lebbeyk yerine Hasbinallah çekiyorum tabii çünkü bir duayla karşılaşıyorum başlık şu “ Erkek Çocuğu isteyenler için Dua” O sayfayı kıvırıp diğer sayfaları yeşil ışık hızıyla tarıyorum kız çocuğu isteyenler için dua yok! Mesele erkek kız meselesi değil pek tabii cinsler üzerinden yapılı duaları yüzsüz bir ayrımcılıkla kitaba taşıyanları eleştirmek!

Geçen günler içerisinde erkek çocuğu doğuramadığı için kafası gözü yarılıp aklından olmuş bir kadının bol dramlı haberini okuduktan sonra bu duaya amin dememenin de bir dua olduğu hissine kapıldım! Yahu şu babalara cinsiyeti tayin eden şeyin kimde olduğunu söyleyin de kadınlar erkek çocuğu dayağından kurtulsun! Alın size 2012 cahiliye varyasyonları, alın size cinsiyet faşizmi, alın size erkek adamın erkek evladı olmazsa kadın morg bülbülü olur sloganları! Erkek çocuğu isteyenler için duaymış erkek eliyle kadının karnını sıvazlayacakmış bu duayı hırsla okuyacakmış ! Ruhu üflenmiş olanın rotasını el yordamıyla değiştirme yolları.. Allah’ın öyle bakıyorum da Dünya’nın yıllığına, cahilliye devrinde toprağın arşivini diri diri tutan kız çocukları olmuş, coğrafyanın adamlığı erkek çocuklarından sorulmuş, kız çocuklarına ağaçların ayıplı meyveleri kusurlu meyveleri vaad edilmiş tohum erkekliğin gücündeymiş.

Dünya ne garip! Bir evdeki suskunluk kız çocuklarının Dünya’ya geldiğine delaletmiş. Ninniler oğullara yazılmış masalların uyutmayan çürük cümleleri kız çocuklarının gözlerine üflenmiş. Çünkü erkek adamın erkek çocuğu olurmuş filan. Ne kaşıntılı bir yargı. Boru değil bu errrrkek! Adammmm! Bir esarete baksanız küçük kızların yüzlerinden akan fotografların ikizidir.

 Bir masumluğa çaksanız kibritleri cayır cayır saç kokar elleriniz. Bir hikaye nerde hüznün gamsızı olsa orda bir erkek kahraman doğurur yazar, bir hikaye nerde hüznün alışığı olsa orda bir kadın ölüsü yatar.. Kız çocuğuna güçsüzlük biçilmiştir çünkü. Cılız iş gücü işte der geçersiniz. Halbuki rüzgarın bile dili dönmez kız çocuklarının saçlarını yuvarlamaya. Geleneğin şanı erkek çocuklardan sorulur örf adet geyikleri erkek çocuklarının imzasını taşımalı . Allahın eşitlediği kız ve erkek çocukları ne kadar büyüseler de kaderlerini eşitlemeye üşenirsiniz. Niye? Errrrkek çünkü adammm.

Esra Elönü
eelonu@mynet.com
Haber 7

Yorumlar13

 • sema 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzeldi ayrıca duygulan dim
  Cevapla
 • soner taşova 6 yıl önce Şikayet Et
  yine hata hep hata. kadın ve erkek eşittir diyerek islami karaktere sahip yazarımız. feminist söylemler kullanmaya devam etmektedir. kadın ve erkek eşit olamaz. onları aynı kalıba sokmak iki cinsede zulümdür. Kuran da kadın ve erkeğin birbirinin örtüsü olduğunu söylüyor. Kadın ve erkeğin birbirlerinin dostları olduğunu söylüyor. ancak eşitlik söz konusu olmaz olamaz, ancak tamamlarlar birbirlerini. bir elmanın yarısı kadın iken diğer yarısı erkektir. bir ayakkabının teki erkek ise diğeri kadındır. hiç sağ ayakkabıyı sola giyerek geziyor muyuz?
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • turgut1 6 yıl önce Şikayet Et
  Felsefe Yapıyorsun Feride. felsefede cevabı olmayan sorular sorunlar vardır bu soru ve sorunlar cevabını bulunca felsefen çıkar ilgili ilmin konusu olur..feridenin muzdarip olduğu konuyu anlıyorum ama cevabı nedir islami olanı nedir anlatılanların islami olmadığına dair deliller nedir?dua namaz gibi farzdır.Dua edenin duasına icabet ederim der Allah ve başka bir ayette Allahın lütfundan isteyin der.Allah verdikçe fakirleşmez yoksullaşmaz ol emri ile oluverir her şey.ya dua kabul edilir;ya da dua içeriği kabul edilmez onun yerine bilmediğimiz başka hayırlar bize lütfedilir.dualar Allahın güzel isimleriyle esmaul hüsna ile yapılırsa daha ehvendir.dua şekil olarak peygamberi dualardan örneklerle onların dua metinleriyle olabileceği gibi bağımsızca kendi dileğimizi rabbimize bir dilekçe misali arzuhalimizi bildirerek isteğimizi niyaz edebiliriz.sıkıntılara gelince o sabır ve sebat hususunda kulun güçlendirilme işlemidir fenafillaha giden güzergahta geçici duraklardır.sıkıntılardan çıkış yolu bulmak kulun görevidir
  Cevapla
 • fth.ayd 6 yıl önce Şikayet Et
  Allah bizleri insan eyleye. brravoo feride işte şimdi oldu tebrikler ellerine ve yüreğine sağlık
  Cevapla
 • oktay Y. 6 yıl önce Şikayet Et
  2- teşekkkürler.gündeme getirdiğiniz için.. kız çocukları dünyanın en çok ezilen kesimleri.okulda evde çarşıda nerede olursa olsun.özel yasalar gerekiyor.sürekli gündeme taşımanızı bekliyoruz feride hanım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat