'Bazuka yaklaşımı'yla senkronize tedbirler

.

 • GİRİŞ14.09.2018 09:29
 • GÜNCELLEME15.09.2018 09:11

TCMB, reel sektörde ve finans sektöründeki fiyat belirleme alışkanlıklarındaki ciddi bozulmayı dikkate alarak, piyasaya güçlü bir mesaj vermek adına, benim iki aşama olabileceğini öngördüğüm faiz artışını tek adımda gerçekleştirecek 6.25 puanlık bir faiz artışı kararı aldı. Reel sektörde fiyat belirleme alışkanlıklarındaki bozulma, 'fırsatçılık' boyutuyla, ithal hammadde, ara mamul ile üretilmeyen ürünlerde dahi fahiş fiyat artışları olarak kendi göstermekte. Bu nedenle, Ticaret Bakanlığı bu tür ölçüsüz fiyat artışlarını 'ticari aldatmaca' kapsamınaaldı ve denetimleri yoğunlaştırdı. Finans sektöründe, bankacılık, finansal kiralama ve faktoring alanında fiyat belirleme alışkanlıklarındaki bozulma ise, manşet yıllık enflasyon yüzde 19 olmasına rağmen, reel sektöre rotatif kredilerde, çeşitli finansman modellerinde yüzde 30'dan başlayıp, yüzde 40, 42, hatta yüzde 50 faizle kaynak kullandırmaya kadar varmakta. Reel sektör de doğal olarak, finans kurumlarının kaynak kullandırma maliyetlerindeki bu düzeyde sıçramaya ateş püskürüyor.
TCMB, 2-3 yıldır, yerel ve küresel algısına yönelik saldırılara, 'araç bağımsızlığı' olmadığına dair yakıştırmalara böyle bir güçlü adımla cevap vermek de istemiş gözüküyor. Esasen, ekonomi literatüründe TCMB'nin veya ekonomi yönetiminin bu tür sert ve etkili adımları 'bazuka yaklaşımı' (bazooka approch) olarak adlandırılır. Aynen, orduda kullanılan bazuka silahının etkisi gibi bir etkinin piyasada oluşturulması hedeflenir. Bu adım, hiç şüphesiz hane halkı tüketim harcamaları üzerinde hayli sınırlayıcı ve hane halkını daha fazla tasarruf etmeye özendirici; özel sektör yatırım harcamaları üzerinde ise 'erteleme' boyutunda net bir etkiye sebep olacağı gerçeğiyle, büyümeyi ciddi anlamda yavaşlatacak. İstihdam üzerindeki etkisi de olumsuz olacaktır. Büyümenin bu dönemde dış talepten, yani ihracat ve turizm gelirlerininpozitif etkisinden destek alması önemli bir gerekliliktir.
Ancak, esas gereklilik, Para Politikası Kurulu'nun temel para politikası faiz oranını enflasyon beklentilerinin 2-3 puan üzerine çıkarmasının kısa süre içinde enflasyonda trendi aşağı döndürmesidir. Böylece, yıllıklandırılmış manşet enflasyon hızla gerilemeye başlayınca, TCMB de hızla temel para politikası faizini aşağı çekerek, faiz hadlerinin bu derece yükselmesinin büyüme, istihdam, üretim ve yatırımlar üzerindeki negatif etkisini azaltır. Bu nedenle, TCMB'nin bu sert adımının en geç 3 ay içinde enflasyon üzerinde aşağı yönde bir trendi sağlaması adına, TCMB'nin 'bazuka yaklaşımı'yla senkronize edilmiş bir maliye politikası ve direkt kontrol politikası tedbirler paketinin eşzamanlı olarak devreye girmesi öncelik arz etmekte. Bu amaçla, 20 Eylül'de açıklanacak yeni OVP pek çok soruya cevap oluşturacaktır. 'Dolar'cılar tam karar aşamasında. Bir darbe daha dövizde satışları hızlandıracaktır.

Yorumlar17

 • Huseyin 5 ay önce Şikayet Et
  Faiz artırımı tefeciler ve evde yatıp para kazananlara yarar memlekete ve devlete yaralı olan ve iş yapan kişiler yine oflas edip bu tefeciler faiz hijyen kişiler keyf çatacak çalışan ve iş yapanlar ağlayacak faizle artırmakla bu miletin parasını faizcilere verene helal etmiyorum
  Cevapla
 • Muhamned şener 5 ay önce Şikayet Et
  Faizi artırırsan halk parasına nasıl güvenecekte döviz düşecek.Güç elleride biz bu dalgada ısrar edersek muharremin , fetönün dediği ve istediği olur.Abd nin kalp parası 2 avrupanın parasını 2, 5 lirada sabitlesek nasıl olur.Varmı koca cumhuriyette bunu savunan bir akıllı .Dalgada ısrar edersek daha çok dalgaya düşeriz.Uyan milletim uyan!
  Cevapla
 • Irfanok 5 ay önce Şikayet Et
  Serbest piyasa serbest vahşetin... oteki adıdır... eee kureselizim dedikleri baska nedir ki?.. anlatin da millet inansin..
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • rizeli 5 ay önce Şikayet Et
  hocam size katılmıyorum kısa vadede dediklerizniz olmaz... neme lazımcı olmamak lazım seni sistem yeni litaretur geliştirin..
  Cevapla
 • UFUK 5 ay önce Şikayet Et
  İnsan vucudu rahatsızlandığında sürekli antibiyotik tedavisi uygular isen bir süre sonra antibiyotikde işe yaramaz hale gelir,bizim temel sorunumuz güvensizlik hükümete ve piyasayı yöneten yetkililere piyasa güvenmiyor dolayısı ile yapılan bu faiz hamlesi kısa bir süre sonra etkisini kaybedecek ve bir işe yaramayacak lakin verdiği zarar çok uzun süre gitmeyecek önce güven verin piyasaya ve vatandaşlara.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Bir kısım çok güveniyor diğer kısım hiç gücenmiyoe. Maalesef güvenmeyenlerin sayısı daha fazla. Para da zaten o güvenmeyenlerin elinde.
 • bbbb mücahit 5 ay önce Şikayet Et
  sen öyle san bu millet hükümetine de başkanına da sonuna kadar güveniyor herşey çok daha güzel olacak rabbim reisimizi başımızdan eksik etmesin yeterki
  Toplam 9 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat