Uğur Dündar'ın anlattığı fıkra üzerine çeşitlemeler

Uğur Dündar'ın anlattığı fıkra üzerine çeşitlemeler

Arkadaşımız ve meslektaşımız Uğur Dündar bir süredir ekranlardan uzak olmasının nedenini kendince bir fıkrayla anlatmış.

  • GİRİŞ16.07.2012 09:30
  • GÜNCELLEME16.07.2012 09:30

Minibüste çekilen TV- EM'in "Son Durak" programında, Uğur Dündar'ın minibüs yolcularına anlattığı fıkra şöyle:
Napolyon dirilmiş ve Beyaz Saray'da Başkan Obama ile yemek yerken "Eğer benim elimde sizin sahip olduğunuz silahlar olsaydı, ben Waterloo savaşını kesinlikle kaybetmezdim" demiş.
Napolyon daha sonra Moskova'da Kremlin'de Putin'le yemek yerken de ona "Sizin sahip olduğunuz gizli servis bende olsaydı ben Waterloo savaşını asla kaybetmezdim" demiş.
Napolyon daha sonra Türkiye'ye gelmiş ve Başbakan Erdoğan'la yemek yerken de ona "Sizin elinizdeki mükemmel basın gibi basın benim elimde olsaydı Waterloo savaşını kaybettiğimi hiç kimse duymazdı" demiş.

Bir Esop hikâyesi

Siyasette mizah ve fıkralar ağır havayı hafifletir. Bu bakımdan Uğur Dündar'ın neden televizyonda programı olmadığını kendince bir fıkrayla anlatması hoş bir yöntemdir.
Aslında başka bir fıkrayla kendisine program yaptırmayan patronların, Başbakan Erdoğan'ın kazandığı seçim zaferini önce nasıl duymadıklarını da mizahına konu edebilirdi.
Çünkü olup bitenleri duymamaktan ötürü başları belaya girenler üzerine yazılmış şöyle bir Esop usulü hikâye de vardır.
Ormanda kral seçimi yapılmış ve en iyi kulis yapan eşek "Ormanın Kralı" seçilmiş.
Eşek ertesi sabah kral olarak uyandığında "Acaba rüyamda mı kral seçildim" diye kuşku yaşamaktaymış. Ormanda ilerlerken uzakta bir kurt görüp anırmış. Eşeğin anırtısını duyan kurt yere kapanmış ve "Kral hazretleri, hoş geldiniz" demiş.

Meğer duymamış

Bu durum eşeğe güven vermiş. Önüne çıkan her hayvana anırmaya başlamış. Onu duyan hayvanlar da yere kapanıp "Kral hazretleri hoş geldiniz" diyorlarmış.
Bakmış bir aslan bir ağacın gölgesinde uyuyor.
Aslanın kulağına doğru şiddetle anırmış.
Aslan uyanıp gözünü açmış... Başının ucunda duran eşeği bir pençe atıp öldürmüş.
Meğer aslan kral seçimi yapılacağını da, bu seçimin sonucunu da duymamış.
28 Şubat'ın 1000 yıl süreceğini zannedip kendilerinin kral olduğunu zanneden "Mükemmel basın"ın patronları, halk devreye girip Erdoğan'ı Başbakan seçtikten sonra da gerçekleri duymak yerine muhtıralara ve kapatma davalarına endekslenip, gerçeği görmezden gelmediler mi?

Yazının devamını okumak için bu linki kullanabilirsiniz

Mehmet Barlas - Sabah

Yorumlar1

  • ALAİ KOC 5 yıl önce Şikayet Et
    hazımsızlar .... mecburen kabul edeceksiniz.çatlasanız daaa. hani derler ya seve seve kabul edeceksiniz.başka yolunuz yok.siz şimdi ancak fırkalarla avunursunuz.görünüşe göre de yıllarca da kabul edeceksiniz.artık sizlerin ilkel espri yeteneğimniz tarih oldu.hele liderinizin muhtar seçimlerinde konuşan köyün garibanı gibi hitapları yok mu?yazıkk...halen 50 yıl geridesiniz.inşallah hep orda kalırsınız da milletin başına bela olmazsınız..
    Cevapla Toplam 7 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat