Adnan Menderes Said Nursi'nin elini öptü mü?

Demokrat Parti’ye karşı yapılan askeri darbe, seçimle gelmiş bir iktidarın silahla devrilmesinin ülkemizdeki ilk örneğiydi. O darbeden önce ve darbe sırasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin yürüttüğü muhalefet biçiminin de dikkatli bir şekilde analiz edilmesinde büyük yarar var

 • GİRİŞ20.01.2010 11:32
 • GÜNCELLEME20.01.2010 11:32

27 Mayıs 1960 askeri darbesinden önceki CHP muhalefetinin önemli argümanlarından birisi, dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in Nurculuğun kurucusu Saidi Nursi’nin elini öptüğü iddiasıydı. Bu iddia, Demokrat Parti’nin ülkeyi ‘şeriat’ rejimine doğru sürüklediği endişesinin sömürülmesine hizmet ediyordu.

Darbenin hemen öncesindeki bir Meclis oturumunda CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün, Said Nursi’nin Demokrat Parti’nin seçim propagandalarında kullanıldığını iddia etmesi ve buna dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in sert bir dille yanıt vermesi, gerilimi tırmandırmıştı.

Söylentiler kısa sürede şehir efsanesine dönüşmüş, ‘Adnan Menderes Said Nursi’nin elini öptü’ şeklinde bir öykü yayılmaya başlamıştı.

Geçenlerde bu konuyu ben de köşemde dile getirdim... Yazım üzerine mesajlar yollayan okurlar, ‘el öpme’ iddiasının gerçekleri yansıtmadığını, Menderes ile Saidi Nursi’nin hayatlarında hiç karşılaşmadıklarını ifade ettiler.

Bu uyarılar üzerine yaptığım araştırmada ilginç sonuçlarla karşılaştım. Bu iddianın günümüzde de sürdürüldüğünü gördüm. Bazı araştırma kitaplarında da yer alan bu iddia, son dönemde TV kanallarında dile getiriliyor.
Saidi Nursi’ye yakın olarak bilinen çevreler, bu iddialar üzerine şu açıklamayı gönderdiler:  “Said Nursi ve Adnan Menderes hiçbir zaman aynı mekânda, aynı anda bulunmamışlardır. Yüz yüze hiçbir zaman görüşmemişlerdir. Adnan Menderes Said Nursi'nin elini öpmemiştir. Adnan Menderes Said Nursi'ye araba hediye etmemiştir. Bunların aksini iddia edenler, belge sunmak zorundadırlar.”

***

‘El öpme’ öyküsü bir tarihi bilgi hatası olarak düzeltilebilir. Asıl tehlikeli olansa, yalanlar üzerinden bir psikolojik gerilim ortamı yaratmak ve birtakım hassas imgeleri kaşıyarak bir toplumsal kamplaşmaya zemin hazırlamak yönündeki çabaların sürdürülmekte olması.

Köşe yazısının tamamını okumak için bu linki kullanabilirsiniz

Yorumlar7

 • se26 8 yıl önce Şikayet Et
  güzel. yazarı tebrik ederim güzel bir yazı yazmış güzel bir sonuca bağlamış
  Cevapla
 • mehmet tokat 8 yıl önce Şikayet Et
  SAİD NURSİ HAZRETLERİ MENDERES DÖNEMİNDE HAPİSLERDE ÇÜRÜTÜLMEYE ÇALIŞILDI. suçsuzdu, suç yoktu ama on yıllarca sürgün ve hapis hayatı.. hatta ankara ve urfaya girişi bile yasaklandı. bir ilden bir ile çöp kamyonuyla götürülmesine izin verildi. ama bu talimatı veren vali de çöp kamyonuyla taşındı. bu da manidar bir olaydır.
  Cevapla
 • Mustafa Said Agar 8 yıl önce Şikayet Et
  hiçkimse ..... Bedüzzaman Said Nursi r.a. hiçbir zaman bayramlarda da olsa kimseye elini öptürmemiştir.Şu sözü meşhurdur.Benim elimi öpmeniz suratıma tokat vurmaktan daha beterdir der elini öptürmez Ben kendimi beğenmiyorum beni beğenenide beğenmiyorum...Hiçbir zaman kendini üstün görmemiş ve göstterttirmemiştir.Hep örnek olarak ve hayranlık olarak tek bir zata Yani Cihari yari güzin efendimiz HzMuhammed Mustafa s.a.v insanları yönlendirmişve hep o.sav. zatı işaret etmiştir
  Cevapla
 • modern müslüman 8 yıl önce Şikayet Et
  BEDİÜZZAMANA EN AĞIR ZULÜM ADNAN MENDERES ZAMANINDA OLDU. Üstad kendisine yapılan zulümler nedeniye Menderesi uyardı ve hiçbir değişiklik olmadı, Allah Menderese bu mübarek insana yapılan zulme engel olmamasının karşılığını darağacında gösterdi, bunu ilkokul çocukları bile biliyor.
  Cevapla
 • abdullah ademoglu 8 yıl önce Şikayet Et
  Bediuzzaman ve Menderes mekan ve zaman olarak bir arada olmadilar. Evet, Kendi eserlerinde Menderese yazilmis mektuplar var ve Islamiyet adina yapilmasini istedigi 3 sey var. Ezanin Arapca okunmasi Ayasofyanin ibadete acilmasi ve Risale-i Nurlarin devlet eliyle basilmasi ve izin verilmesi... Birkac konuda Menderesi ikaz etmis ve gelecek 60 ihtilalini acikaca belirtmistir. Vefatina yakin Ankaraya gidip Haci Bayram-i Veli Hz. ziyaret etmek istemis fakat CHPnin ortaligi karistirmasi uzerine Ankaraya giremeden Konyaya oradanda Urfaya gecmis ve orada vefat e
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat