Saadet'li 4’lü ittifakın oy oranı nedir?

Saadet'li 4’lü ittifakın oy oranı nedir?

Erbakan'ın vefatından önce hazırlıkları başladığı iddia edilen AK Parti karşıtı Saadet'li 4'lü ittifakın muhtemel oy oranı, barajı geçebilirler mi sorusunu da beraberinde getirdi. İşte sayısal tablo...

 • GİRİŞ09.03.2011 08:01
 • GÜNCELLEME09.03.2011 08:01

Eski Bakanlardan Yaşar Okuyan, Saadet Partisi lideri Erbakan’ın vefatından bir gün sonra CNN Türk’de katıldığı bir programda, “Erbakan vefat etmeseydi, bugün hastanede AK Parti’ye karşı oluşturulacak ittifak için girişimleri konuşacaktık” dedi.

 Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek de, 12 Haziran'da yapılacak genel seçim öncesi ittifak arayışlarına ilişkin, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi (BBP), Türkiye Partisi (TP) ve Demokrat Parti (DP) arasında ittifak görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.

Bu tür bir ittifakın sandıkta şansının ne olduğuna geçmeden önce, bu tür süreçlerde siyasetin genel tablosunun nasıl seyrettiğine bakmakta yarar var.

Bugünlerde Ankara hareketli...

Milletvekili aday adaylığı için başvurular başladı.

2002 seçimlerine kadar milletvekili olmak isteyenlerin önünde, seçilebilme umudu vaat eden en az 5 partili seçenek olurdu. Bu 5 partinin aday listesinde ilk sıralarda yer alan isimler, sandıklar açılıp oylar sayılıncaya kadar büyük heyecan yaşarlardı.

Geçti artık o günler...

Rahmetli Özal sağlığında iken gün gelecek 2,5 parti 2,5 gazete kalacak demişti de, gülüp geçmişlerdi. İşin siyasi tarafa bakan öngörüsü bir bakıma gerçekleşti.

Türkiye 2002 seçimlerinde sandığa giderken, o sırada Meclis’te grubu bulunan 5 partinin hepsi Meclis dışında kaldı. Yeni bir siyasi dönem başladı.

Türkiye 22 Temmuz 2007 seçimlerine giderken, memleketin en okumamış cahili bile, Meclis’e en fazla 3 partinin gireceğini görebiliyordu. Kahin olmaya gerek yoktu.

3 ay sonra 12 Haziran 2011’de yapılacak seçimde Meclis’e yine en fazla 3 partinin gireceğini, bırakın ülkemizdeki insanları, Kenya’da yaşayıp Türkiye ile uzaktan dumanla haberleşen kabileler bile biliyor artık.

Bu 3 partinin dışında sandığı sarsacağını iddia eden partiler ise, propaganda amacıyla araçlarla sağa sola giderken, hiç olmazsa depoya benzin koyacak kadar kendisine gaz verdikleri işadamlarından destek alabilmek için işin doğası gereği durumlarını biraz abartacaklar. Seçimi aldık, alıyoruz diyecekler. Destekçilerine gaz verecekler ki, araçlarına gaz koyabilecek kadar işleri yoluna koyabilsinler. Alışılagelmiş siyasette böyle olur bu işler. Dilenciye 50 kuruş verirken cennete giden yolu araladım moduna geçen insanlar, fani dünyanın kirlenmiş yollarından geçerken bir siyasi partiye 500 TL parayı başka hangi motivasyonla versinler.

Sözün kısası şu: Siyaset yapılacak kanallar azaldı...

Adaylar, 12 Haziran’da yapılacak seçimde AK Parti, CHP veya MHP’den aday olabilme şansı bulabilirse, seçilebilme şansları var. Olağanüstü bir durum olmazsa (hepimiz faniyiz, bu nedenle beklenmeyen ölümler, kıyametin kopması vs. gibi şartlar dışında) şu an görünen tablo bu.

Diğer partilerden aday olanların da kazandıracakları var ama, onlar da bu adaylar için afiş basan matbaacılar, seçim malzemesi üreten eşontiyoncular ve yaptıkları miting sırasında satış yapan işportacılar. Haliyle dinamik ekonomimiz için bu da bir kazanç.

Bu arada bir dost hatırlatması da yapalım. Bu 3 partinin dışında diğer partilere hizmet veren tüm esnaf vb. bütün işkollarına, hangi işi yapacak olurlarsa olsunlar, paralarını peşin almalarını öneririm. Yoksa 13 Haziran sabahı adayların 7 ced sülalesinden birine bile ulaşamazlar. Görmedim, duymadım, bilmiyorum sözcükleri en çok seçimin ertesi günü kullanılır bu ülkede. Bu konularla ilgili envai çeşit örneğe, konuyla ilgili kitaplarımızda yer verdik.

Olası ittifak tablosu...

12 Haziran’da yapılacak seçime giderken tablo bu kadar net olunca, bu 3 partinin dışındaki diğer partilerden bazılarının ittifak yaparak barajı aşabilme arayışına girmesi de yine işin doğasında var. Fakat bu girişimi yaparken, Refah Partisi, MHP (o zamanki adıyla MÇP) ve Millet Partisi’nin 1991 seçimlerindeki ittifakını örnek almaları, her iki dönemin koşulları siyaset sosyolojisi çerçevesinde değerlendirildiğinde, sağlıklı bir karşılaştırma olmaz. Ülkenin şartları, seçmen algıları ve dünya artık çok değişti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 27 partinin seçime girme şartlarına haiz olduğunu açıkladı. Büyük bir rakam... Meclis’e şu an ki tablo ile 3 parti girecek göründüğüne göre, diğer 24 partinin mevcut sürece sadece seyirci kalacağını düşünmek de siyasetin doğasına aykırıdır. Bu partilerden her birinin, hiç olmazsa seçimler vasıtasıyla il ve ilçe teşkilatlarında heyecan oluşturacak kadar bir hareketliliğe ihtiyacı var.

Gelelim istatistiki verilere...

Yukarıda, “seçim süreçlerinde siyasetin doğası gereği yapılan açıklamalar vardır” demiştik. Nitekim Demokrat Parti Genel Başkanı Zeybek, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi (BBP), Türkiye Partisi (TP) ve Demokrat Parti (DP) arasında ittifak olursa;“Biz bu ittifakla birinci parti olur, tek başımıza iktidara geliriz...” dedi.

Bu arada şunu da not edelim. Sayın Zeybek, böyle bir ittifakta daha baştan sıkıntı oluşturacak gereksiz bir açıklama da yaptı ve“Saadet’in Başbakan adayı da benim” dedi.

Lütfen öyle hemen gülmeyin. Bakanlık yapmış koca koca insan bunlar. Yalan söylüyorlar, sallıyorlar demek bize yakışmaz. Biz sayısal veriler üzerinden durumu izah etmeye çalışalım.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Parti %46.58, CHP %20.88, MHP %14.27, DP %5.42, Genç Parti %3.04, SP %2.34, BTP %0.52, HYP %0.51, İP %0.37 oy aldı.

 Yukarıda ittifak yapacağı iddia edilen partilerden DP ve Saadet’in oy oranı toplamı 7,76. Buna BBP’nin yüzde 1’lik oyunu da ilave edersek en fazla yüzde 9’a karşılık gelir.

Şu anda ne Saadet’te Merhum Erbakan var, ne de BBP’de Merhum Yazıoğlu...

Her iki parti de ilk defa karizmatik liderinden yoksun girecek seçim atmosferine.

Silivri konusunda Ne Demokrat Parti lideri Zeybek’in nerede durduğu belli, ne de Türkiye Partisi lideri Şener’in. Hatta Silivriseverler kampına da çok uzak sayılmazlar.

Seçime giderken Türkiye Silivri üzerinden yeni bir siyasi kamplaşma yaşayacağına göre, oluşturulacak mevcut ittifak aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık ikileminde kalacak.

Bu ittifak siyasi olarak nerede duracağı konusunda kontrpiyede kalacak. Silivri karşıtı olsalar ağababalarını, yandaşı görünseler seçmen kesimlerini kaybedecekler.

Üstelik, Saadet lideri AK Parti’yi eleştirirse kendi seçmeni rahatsız olmaz belki ama, ittifaka dahil diğer liderler AK Parti’yi eleştirirse gönülleri AK Parti yanında olur.

Bu nedenle kişisel kanaatımız şu:

Sadece AK Parti karşıtlığı üzerinden kurgulanmaya çalışılan bu ittifak, Silivri ekseninde dönecek olan seçim atmosferinde ve Gandi Kemal’e sunulacak sınırsız medya desteği nedeni ile, AK Parti’ye karşı çıktığı ölçüde seçmen aşınması yaşıyacak.

Bu sebeple, değil bu 4 parti, yanlarına 10 parti daha da alsalar, barajı geçme ihtimali görünmüyor. Üstelik, oluşacak kamplaşma sürecinde şu anki matematiksel toplamlarını bile bulamama ihtimali yüzde 80 görünüyor.

Dün AK Parti’ye 19 belediye başkanı katıldı, 7’si Saadet Partili... Erbakansız Saadet’e Saadetlilerin uyumu zor olacak. Saadet hele AKP karşıtı bir ittifaka girerse, Ecevit sonrası DSP gibi olacak.

Sayın Kurtulmuş’a bu süreçte tavsiyemiz şu: Ortalık toz duman olacak. Daha sonraki seçim süreçlerine siyasi oluşumunu hasarsız taşımak istiyorsan, bu kavgaya şu an taraf olma. Bize görünen manzara şu an itibari ile bu...

Prof. Dr. Osman Özsoy – Haber 7
www.osmanozsoy.com.tr - http://twitter.com/ozsoyosman

Yorumlar197

 • ALİ K.ÖNDER 5 yıl önce Şikayet Et
  ELMALARLA ARMUT TOPLANMAZ HELE HEYBEDEKİ TURP HİÇ OLMAZ. refah partisine oy veren seçmen dp lideri zeybeke oy vermez veripte beraber at eti yiyip kımızmı içecek che şenere niye versin hoca gitti refah bitti bunların toplam oyu %5,i geçmez oda chp,ye yarar tıpkı geçen seçimde refahın böldüğü oylardan chp,nin k.maraş,tan milletvekili çıkardığı gibi DURMAK YOK YOLA DEVAM HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN OLANA KADAR oylarımız akp,ye yoksa darbeci baskılardan kurtulamayız
  Cevapla
 • abdullah 5 yıl önce Şikayet Et
  yaziyi okudum. ak partinin en iyi oy aldiği zamanda bile bu partilerin (türkiye partisi hariç) oylari yüzde 9 dur. Açılımlar zamlar ve işsizlik nedeniyle akpartinin gecenki secimden düşük oy alacağını hepimiz biliyoruz (yandaş anketler bile oyle gosteriyor). Eğer halk barajı geçer düşüncesi kazandımı %15 leri bulabilecek bir ittifak bu. Yazarin da zaten halkın kafasında, bunlar barajı geçer düsüncesi olusmasın diye çırpındığı görülüyor. Birisi, bunlar milletin şamarını yemeye doymadı demiş oysaki bize oy verenlerde millet
  Cevapla
 • Hasan Ulu 5 yıl önce Şikayet Et
  Siyaset ne munafiklik yaptiriyor ya. Secim sonucu yazarin dedigi gibi cikinca iddiali vatandaslar yazara giydirmeye baslayacak, var misiniz? Aha buraya yaziyorum. Diyecekler ki: "Prof secimleri manipule etti de ondan" miy miy miy. Bu is particiligi gecmistir. Baskasina oy verenin kendi bilecegi is. AKPye millet adina is yapmasi kaydiyla son bir kere oy verip kufrun ipini cekmeye herkesi davet ediyorum. Sonraki secime AK Parti girmese de olur. Bence Basbakanla birlikte ceksin gitsin, herkes erkeklik gorsun
  Cevapla
 • NİHAT KÜLÜNKOĞLU 5 yıl önce Şikayet Et
  SN.HOCAM,RAHMETLİMUHSİN BAŞKAN ŞEHİT OLUNCA,TAVRINZA ÜZÜLDÜK,BBP % 5DEN ÇOK. Sn.hocam,sizi okur saygıduyardık,ama akpye sevginizle,rahmetli şehit liderimizin 35 yıllık birikimi-uğrunda şehit olduğu BBPyi nerdeyse sıfırladınız,Oysa en son resmi seçimde Muhsin başkanımız daha morgta,çoğu BBPli o acıyla oy kullanamamışken-şuan ki BBP Genel Başkanı Sn.Yalçın TOPÇU ve birçok BBPli yönetici oy kullanmamışken şehidimiz acısıyla,o son seçimde BBP yaklaşık % 2.5-1milyn oy almışken, son 2anket de,biri iktidar-diğeri muhalefetin yaptırdığı,BBP %2.6 ve % 2.1 gösterildi,bizce BBP %5den çok..
  Cevapla
 • Kamil 5 yıl önce Şikayet Et
  evet yaşım çok küçük. formator yaşım 48 senin için yetersizmi bilmiyorum,ancak 2 tane darbe görebildim,Allah 3 ncüden korusun
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun