TÜM YORUMLAR

Evlenmeler yavaşladı, boşanmalar hızlandı
Evlenmeler yavaşladı, boşanmalar hızlandı
GÜNCEL
23 Haziran 2013, 12:24
Evlenmeler yavaşladı, boşanmalar hızlandı
Türk toplumunda evlilik sayısı giderek azalırken, boşanma sayısı ise artıyor. Bu durum, Türklerin evliliğe bakışının değiştiğini ortaya koyarken Türklerin en belirgin özelliği olan aile yapısını da tehlikeye atıyor..
YORUMLAR 34
 • erdal islam 6 yıl önce Şikayet Et
  cengaver kardeşim. doğrucu davudun söylediği gibi hükümeti desteklemekle birlikte eksikleride görmek gerek.aile bakanlığı ve meb bitmiş durumda benim gördüğüm liyakatsizlik almış başını gitmiş nasıl bir seçme sistemiyle oralara gelmişler anlamakta güçlük çekiyorum,yemin ederimki bir ortamda bir okulun müdür ve müdür yardımcıları vardı eğitimin ne olduğunu sordum bana öğretimi anlattılar üste çıkma uğraşıyla sinirlenerek bağırarak böyle kendi görüşlerini savundular çok trajikdi konuşmak dahi istemedim ondan sonra, bu örneği gördükten sonra sanırım sonumuz avrupanın sonuyla aynı olacak mahşerdede onlar nerdeyse bizimkilerde orda olacak dedim vesselam.
  Cevapla
 • Remzi Altunkaya 6 yıl önce Şikayet Et
  kadin haki diye bosanana yardim verirseniz olacagi bu. üc cocuk yap diyor askari ücret belli her yer dogu degilki elektirik yesil kart kacakcilik beles olsun milet cocuk yapsin zinayi serbest eden bir zihniyettten aile birlesimi düzeni icin akilli mantikli hicir adim atilmadi kadin hakki diye diye yakinda evli kimse kalmayacak
  Cevapla
 • erdal islam 6 yıl önce Şikayet Et
  evlilik ve sağlıklı ailenin tek kaynağı vardır!. din ve tabiki en doğrusu islam(ilahiyatların islamı değil!) bunu insanlardan aldınızmı boşanmalar çoğalır kadın cinayetleri çoğalır vs vs avrupa örnektir türkiyede avrupanın yolundadır mağlesef.
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 6 yıl önce Şikayet Et
  Kadın çalıştıkça.... Kadın iş hayatına daha çok girdikçe bu boşanmalar çoğalacaktır. İş hayatına giren kadın daha fazla erkeklerle bir arada olmakta ve evdeki kocasını beğenmemektedir. Buradaki erkekler de kadına ilgi gösterirse al sana aile faciası. Zaten kadının kazandığı paranın büyük bir kısmı da makyajına, kıyafetine, bakmadığı çocuğunun kreşine gitmektedir. Hükümet ise sürekli kadını daha çok iş hayatına sokmak için uğraşıyor. Bu batının apaçık bir oyunudur. Her ne kadar başbakanımızı desteklesek de bazı yanlışlar var...
  Cevapla
 • CENGAVER 6 yıl önce Şikayet Et
  BAŞTA AİLE BAKANLIĞI, SAĞLIK, MEB VS ZALİM BAKANLIKLAR !. Türk Toplumunun Aile Yapısını çökerterek çoktan dinamitlediler, AİLE BÜTÜNLÜKLERİNİ PARAMPARÇA EDİP boşanmaların önünü açtılar, Çocuklarının bedduasını aldılar daha çok GEZİ den daha beter nusubetler bunları bekliyor, bu dünyada olmasa da mahşerde ellerimiz yakalarında Allahın izniyle
  Cevapla
 • ufuk gündüz 6 yıl önce Şikayet Et
  evlenmek mi asgari ücretle mi?. bu devirde evlenmekten korkmayan var mı acaba? masrafların en az 30-40 bin tlye dayandığı asgari 800 tl ücret ile düğün yapabilmenin neredeyse imkansız olduğu bir ülkede yaşıyoruz. yaşım 23 2-3 seneye evlilik planlarım var fakat o kadar düşünüyorum ki okulum yeni bitti o kadar parayı 2-3 senede nasıl toplayabileceğim. Allah evleneceklerin yardımcısı olsun.
  Cevapla
 • KADIR ejderha 6 yıl önce Şikayet Et
  ecevitin kanunları. derhal ecevitin 2002 yılında yürürlüğe koyduğu kanunlar geri alınmalıdır. çünki kanunların meyveleri 10 yıl sonra ortaya çıkıyor.
  Cevapla
 • erol üstün 6 yıl önce Şikayet Et
  ÇOCUKLARINIZI SEVİYORSANIZ AYRILMAYI DÜŞÜNMEMEK GEREKİR.. Bir çocuk anne ve babasını birlikte görmek ister mutlaka ...Ayrılmak konusuna gelen kişiler tedavi gibi bakanlığın kurmuş olduğu bir kurum olmalı ki bu kişiler aydınlatılmalı. Yada evlenince hemen çocuk yapılmamalı birbirini tanıyana kadar emin olana kadar ne bileyim işte ayrılmamak için çocukları üzmemek için ne gerekiyorsa yapılmalı. Bu dünya hepimizin malı sahibi Allah kavga etmemizi elbette istemez.Bir baba evlatları kavga ederken neler geçirir aklından. Biz Kullarda kavga ederken Allah kimbilir ne ceza yazıyordur.Bunu iyi idrak etmek lazım...
  Cevapla
 • macerayisevenadam 6 yıl önce Şikayet Et
  bir taşeronum. birileri 3 çocuk diye düğün düğün dolaşsın,ama ben 33 yaşına geldim evlenmeye cesaret edemiyorum.üç kuruşa nasıl geçineceğiz hesabını yapan yok.. istatistikler böyle giderse evlenme oranı daha kötüye gidecek..birilerine bakılırsa borsa 80bin olmuşmuş, milli gelir bilmemkaç bin dolar olmuşmuş falan filan :)
  Cevapla
 • emir mehmed 6 yıl önce Şikayet Et
  CEVAT ÖNER BEY-Sonuna kadar haklısınız. tüm dünyaya küreselleşme adı altında batı kültürü pompalandı. batı kültürünün temelinde sekülerleşmiş bir ekonomi sistemi hakim.kapitalizm...sermaye artsın, insanlara her gün yeni ihtiyaclar uydurulsun, her sene yeni bir telefon modeli cıksın,yeni buzdolabı yeni koltuk modelleri sunulsun piyasaya ki insanlar bunları almak icin daha cok calıssın, dunyaya baglansın.dünya malı elinde deil de kalbinde olan nesiller yetissin. bu sistemi uygulayan batılılar aile olarak çökmüş durumda, biz hala onları 30 yıl geriden takip ediyoruz. kanunlarını kopyala yapıştır yapıoruz. hükümet kadını çalışmaya teşvik ediyor. kadını anne olmaya teşvik etmeli aslında. hollanda karı koca calısana daha az maas verior. biz de öyle yapsak ya. eşi çalışmayan memura %50 fazla maaş verin, karı koca çalışanın maaşını % 30 düşürün, bakın bakalım nasıl verimli sonuc alınıo.
  Cevapla
 • Libertas Infinitus 6 yıl önce Şikayet Et
  İŞİN EKONOMİK YÖNÜ. Kuşkusuz yaşam şekli itibariyle geç evlenmeyi yada hiç evlenmemeyi düşünen insanlar vardır. Bu onların tercihi saygı duyarım. Fakat Batı'da evlilik yaşının uzamasının bir sebebi de yaşam koşulları. Yani bir yönüyle ekonomik zorluklar. Batı'daki insanın günlük yaşamla ilgili uğraşması gereken çok şey var. Ayrıca kendisini sınırlayan, yoğun çalışma saatleri ve temposuna rağmen aldığı düşük ücret, babadan atadan kalanı yoksa, rekabet ortamının da zorlamasıyla uzun yıllar çalışmak zorunda kalması vs. Buradan kaç zamandır yırtınıyorum. TÜRKİYE ABD DEĞİLDİR! Bizim toplumsal yapımız çok farklı. EN UYGUN MODEL GERÇEK BİR SOSYAL REFAH DEVLETİ'NE DÖNÜŞMEMİZDİR. Aksi halde daha hazin hadiselerin de bizi beklediği kanaatindeyim. Bu nasıl olur, Erbakan'ın yaptığı gibi "havuz sistemi" mi olur, nedir bilemiyorum. Ama bu işe bir el atılması artık FARZ hale geldi.
  Cevapla
 • CEVAT ÖNER 6 yıl önce Şikayet Et
  HAKSIZ MIYIM?. kadınların kariyer yolları açık olmak şartıyla çalışma hayatından pasifize edilmesi lazım. çalışmayan ev hanımlarına haftanın belli günlerinde çocuk yetiştirme, ev yönetimi, sanatsal faaliyetler gibi kurslara gitme şartıyla 300-400 tl gibi maaş bağlanmalı, eşi çalışmayan beylerinde maaşını biraz arttırmalı. o zaman çocuklar annesiz büyümeyecek. aileler dolayısı ile çocuklar kaliteli yetişecek. haliyle tasarruf sağlanacak, bereket gelecek, toplumun ruh hali düzelecek. tuttuğumuz elimizde kalmayacak, en küçük maldan, zamandan hayır göreceğiz. kalabalıklar içinde yalnızlıktan,gariplikten kurtulacağız. şimdi nasılız? anne baba kapitalist düzene uyabilmek için deliler gibi çalışıyor, çocuklar anne ilgisinden mahrum kreşlerde. vardiya sistemleri ile aile hayatı yok oluyor. eşler, çocuklar birbirlerine hasret. bu kısacık ömür hiçbir mukaddes amaca hizmet edemeden böylece bitiveriyor....
  Cevapla
 • murat çelenk 6 yıl önce Şikayet Et
  .... Arkadaş,niye evlensinler ki bunu genellemiyorum ama evlenmeden bütün ihtiyaçlarını karşılayan bütün heyecanını yitiren büyük bir çoğunluk var.Evlenmeye kalkınca bütün o heyecan gidiyor ve geçimsizlik sonucu boşanmalar oluyor.ve ayrıca kanaatkarsızlıktan,gösteriş meraklısı olmaktan,onda var bende niye yok demekten vs bir çok örnek verebiliriz.Böyle olmasının bir nedenide hakiki olarak din eğitiminin verilmemesidir ve ailesininde böyle olmasında çok büyük payı var.
  Cevapla
 • mjoraşi bere 6 yıl önce Şikayet Et
  özgürlük. ekonomik özgürlüğünü elde eden kadınlar kocalarını iş ortağı gibi görüyorlar.
  Cevapla
 • murat sert 6 yıl önce Şikayet Et
  belki de . iyi günlerimiz bunlar.
  Cevapla