TÜM YORUMLAR

Evlenmeler yavaşladı, boşanmalar hızlandı
Evlenmeler yavaşladı, boşanmalar hızlandı
GÜNCEL
23 Haziran 2013, 12:24
Evlenmeler yavaşladı, boşanmalar hızlandı
Türk toplumunda evlilik sayısı giderek azalırken, boşanma sayısı ise artıyor. Bu durum, Türklerin evliliğe bakışının değiştiğini ortaya koyarken Türklerin en belirgin özelliği olan aile yapısını da tehlikeye atıyor..
YORUMLAR 34
 • murat kaya 6 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan fatma şahin! eleştiriyorum. . ve tek eleştirdiğim bakanlık.sayın bakanımız avrupadan aldığın şov yaptığın yasalar aile yapımıza ne kadar zarar veriyor .bir bak.bir düşün.nrede hata yaptık diye.kadınlarımız kadınlık hakları yerine avrupadan gelen erkeksi haklarını kullanıyor.islami aile yapısını destekleyici hangi yasaları çıkarttınız.kadınlarımızı hangi islami yasalarla evlilik üzerine destekleyici etkinliklerle hazırladınız.hiç. avrupa şöyle avrupa böyle.büyük tuzakların içinde şov yapmaya benzemez .büyük vebali vardır.
  Cevapla
 • Gürhan 6 yıl önce Şikayet Et
  Lüks yaşama ve güven sorunu. Toplumun büyük bir bölümünde lüks takıntısı buna bağlı bol para arzusu insanları daha çok çalışmaya itiyor yada başka şeylere. Bunlarla beraber değişen insan profili güven sıkıntısını da ortaya koyunca bırakın evliliği rahmet kalkıyor. Bereket azalıyor. Allah iç huzuru alıyor insanlardan sonra da "biz bu hale neden geldik"
  Cevapla
 • El Mü'minun 6 yıl önce Şikayet Et
  Tek sebebi kız çocuklarını yetiştirme tarzımız. Biz kız çocuklarımızı böyle yetiştirmeye devam edersek daha çooook artar boşanmalar.
  Cevapla
 • ensar2606 6 yıl önce Şikayet Et
  Gençler parasızlıktan evlenemiyor. Nişan, düğün, çeyiz, eşya vs masrafları başını almış gidiyor, kolay mı bu devirde evlenmek? Aza razı olan eşi bulmak da kolay değil, zaten memlekette üniversite okumayana iş yok, dolayısıyla eş de yok. Mecbur okulu bitirecek, kpss ye girecek, erkekse askere gidip gelecek, bütün bunları topladığında ortalama 28 yaşında anca evlenirsin zaten.
  Cevapla
 • salih oflaz 6 yıl önce Şikayet Et
  Şimdiki aklım olsaydı. şimdiki aklım olsaydı 18 yaşında evlenirdim, bu işin maddiyatla alakası yok evlenmeden once kendime bakamam diye korkarken şimdi 4 çocuğum var rahat rahat bakabiliyorum, doğru,dürüst,kimsenin hakkını yemeden çalışan kişinin Allah rızkını veriyor ve benim tanıdığım iş yeri sahipleride bunun gibi işini emanet edecek insanlar arıyor.
  Cevapla
 • muammer 6 yıl önce Şikayet Et
  Aile danışmanlığı. Aile danışmanlığı sistemi derhal başlamalıdır.
  Cevapla
 • hakkı coşkun 6 yıl önce Şikayet Et
  çalışan emekliden keser kadınlara hibe şeklinde 30.000 tl. verir iş kurdurursan . işi de başaramayıp iflas eder yanı başımda şahit oldumda onun için yazdım. sonu boşanma çalışan kadınlar bir dert erkekler boşken kadınlara iş bulmak aile için zülümdür.o aileyi başdan boşamış oldunuz. aile düzenlemesi yapmak lazım ama laiklik elden gider onun için böyle idare edelim. bir de çalışan uyanık emekli iş yerini cocuğuna devr ediyor ama yine iş yerinde çelışıyor. buda ayrı bir haksızlık burda hem devletin dediğini yapıp devlete para kestirmiyor hemde kendisi kacak çalışıyor.kazanıyor.devletimizde iyi iş yaptım diye övünüyor.
  Cevapla
 • İRFAN SADIKOĞLU 6 yıl önce Şikayet Et
  KANAATSİZLİK. hani evlilik öncesi iki tarafta her şeye beraber gögüs gereceğiz ama düğünden sonra falancada var bizde niye yok,onlar tatile gitmiş biz niye gidemedik,annemgil,annengil,bende kursa gidecem,bende ondan istiyorum. evet bu ve benzeri eften püften sebeplerle o zaman ben ayrılıyorum. aradan 6 ay geçince nasıl barışa biliriz
  Cevapla
 • abdullah birisi 6 yıl önce Şikayet Et
  bizim bir aile bakanlığımız vardı değil mi?. işi gücü yalakalık program olan biir bakanlık. sahaya inme ihtiyacı dahi duymayan, ne yedüğü belirsiz bir rezidansı merkez olarak kullanıp çalışanlarının performansı düşsün diye her şeyi yapan bir bakanlığımız var. aciliyet kesbeder, aile bakanlığının zaman hakkı yoktur.
  Cevapla
 • daussıla 6 yıl önce Şikayet Et
  Türk kızları ve onların aileleri toplumu çökertti. Eski kanaatkar ve Allaha hamd eden kızların ve ailelerin yerini paraya ve makama iman edenler aldı.Özellikle müslüman bayanlar hayatı üniversite okumak-çalışmak-para kazanmak üzerine uyarlayıp Allahın verdiği hayırlı bir eş ve devlete hayırlı evlat yetiştirme sünnetini ellerinin tersiyle ittiler.Özellikle dini bütün dediğimiz kızlarda makama ve paraya iman ettiler çoğunluk gerçekten böyle.Bu böyle olunca türk aile ve toplum yapısı çöktü.Dikkat edin her taraf doymayan ve şükürsüz kızlarla dolu bu kapalısından tut açğına,cemaatcisine kadar hep böyle.Kadının istihdamda olması büyük bir fitneye sebeb oldu BEN diyen kadın erkeğin ataerkil yapısını kabul etmemeye ve isyan etmeye yöneldi.Bu bela kendisine boşanma ve cinayet olarak döndü.Daha durun Allah bunların hesabını sorcak.Şu ülkede gençler,çocuklar müslüman yetişmiyor çünkü kızlar Allahı unutmuş makam ve kariyer peşine düşmüşler.Memlekette anne yok
  Cevapla
 • mehmet akif 6 yıl önce Şikayet Et
  neden. 1- erkek otoritesi altına girmek istemeyen kadınlar ( evliliği bir otorite altına girmek olarak goruyorlar) 2 ki önemli sebeb...gençlerımız lisede unv. flortun alasını (!) yaşıyorlar...herşeyı flort donemınde yaşıyorlar sadece ellerınde bır çocuk olmuyor tıpış tıpış yuryen.. bunlar a) evlense yaşayacakları bısey kalmamış b) evlenmese butun hisleri tukenmış bırı karşı cinisine/eşine ne verebilir 3-....
  Cevapla
 • the ihtiyar 6 yıl önce Şikayet Et
  evlilik çok zormuş çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk. İnanın evlilik çok hele bu zamanda temel sorun maddiyat eşitlik te olunca eşler birbirini dinlemiyor birbiri ile rekabet halinde yaşıyor kim kime söz geçirdiyse her birey özgür ya özgürlüğün geldiği nokta zormuş be bekarlara tavsiyem bence evlenmeyin kesinlikle sabredin hayatın kendisi zor sabır diyelim
  Cevapla
 • Salih Karaman 6 yıl önce Şikayet Et
  Maddi nedenler.......... en mütevazı düğün 50 bin lira olmuş millet haklı kimse evi olmayana iyi bir geliri olmayana kız vermiyo aslında mantıklıda asgari ücretli bi çift düşünün 800 lira maaş 500 lira ev kirası bu evliliğin yürümeyeceğini devlet bilmiyormu sorun sistemde milleti suçlamayın...
  Cevapla
 • fatih 6 yıl önce Şikayet Et
  birde istatistiklere girmeyen sebepler. 1- eğitimli veya eğitimsiz işsizlik 2- askerlik, yıllarca ünv. sınavlarına girme, ünv. yi geç bitirme 3- evlenen erkeğin sırtına yüklenen yasal sorumluklar. 4- ahlaki çöküntü Çözüm: Ünv. mezunu olsun ya da olmasın herkese askerlik 6 ay olmalı, herkes sırf okumuş olmak (askerliği kısaltmak) için okumamalıdır. Ekonomik karşılığı olmayan bölümler azaltılmalı ya da kapatılmalıdır. 20-22 yaşında herkes ünv. si bitmiş, askerliği bitmiş, iş bulup hayata atılabilir hala gelmelidir. Toplumun ahlaki çöküntüsüne hükümetin dışında 4 miyar dolar bütçesi, 128 bin kişilik kadrosu olan diyanette kendini sorgulamalıdır.
  Cevapla
 • emir mehmed 6 yıl önce Şikayet Et
  aile politikası baştan aşağı yanlış. 1- kadının iş hayatında yer almasının artmasıyla boşanmalar arasında dogru orantı var 2- Kadına pozitif ayrımcılık adında verilen haklar kadınları müthiş gaza getirdi, kocaya posta koymaya başladı 3-kadının karakola gidip kocasını haklı haksız demeden şikayet etmesi erkeği evden uzaklaştırmaya yetiyor ve kadının başına polis dikiliyor. kendini bilen bir erkek kendine evden uzaklastırma kararı cıkartan kadına geri dönmez( bakınız ben) 4- kadının elinde öyle bi yetki var ki, kadının imzası olmadan kredi borcunu bile yapılandıramıosun, aldıgın kredili evin taksitini ödeyemeyince evin icradan satılıyor ( bakınız yine ben) 5- kadının çalışması cocuk yapımını erteletti ve evlenmenin en birincil amacı yerine getirilemez oldu. 6- çalışan kadın ; nasıl olsa ekonomik ozgurlugum var, bu adamı cekecegime gider Ezeller Behlüller bulurum dedi ve hemen resti cekti, ama sonuc hüsran...nuri alcolara yem oldu bir cogu....
  Cevapla