TÜM YORUMLAR

Saatte 1126 km hızla ulaşım projesi: Hyperloop
Saatte 1126 km hızla ulaşım projesi: Hyperloop
Bilim
13 Ağustos 2013, 07:07
Saatte 1126 km hızla ulaşım projesi: Hyperloop
Otomobil büyüklüğündeki bir kapsüle yerleştirildiğinizi ve kapsülün saatte 1126 kilometre hızla bir tüpün içinde ilerlediğini düşünün. Üstelik eğlence için değil, gideceğiniz yere ulaşmak için.
YORUMLAR 12
 • Gökhan Kapıcı 6 yıl önce Şikayet Et
  Ben de düşündüm. Vaktiyle yerçekimini engellemek için uzaya gitmek yerine ekvatora döşenecek dev bir tünel fikrim vardı benimde. O da vakumlu tüpleri içeriyordu, yalnız epey hızlı olmak gerekiyordu o tüplerde. İnsanlar farklı yerlerde aynı şeyleri düşünebiliyor işte. :)
  Cevapla
 • levent 6 yıl önce Şikayet Et
  bu da bir sey mi esas benim fikrim cok yenilikci. simdi mesela angaradasiniz ordan istanbul a gitceniz de mi - oyle bir yol olacakki hafif bir meyil ama oyle inis ciksi yok ankaradan istanbul a meyil var - bir guzel de yaglayacan zemini ki kayganligi artisin surtunme kaybi azalsin - sonra arabalar otobusle rpeygamber vitesinde motor calismadan kayarak varacak - ne o begenmediniz mi o zaman alternatif onerilerinizi yazin begenmemek kolay - bak elin oglu boru dosemeyi marifet saymis dunya da boy boy gaztelere tasiyir - sallamak bedava yapmak parayla simdilik bir halt yaptigimiz yok ama sallamaya devam
  Cevapla
 • ahmet salim kılıç 6 yıl önce Şikayet Et
  sadece 6 ay önce hayal etmiştim... ama güzel türkiyemde yenililere uzak gözüyle bakıldığı için paylaşma fikrini düşünmedim:) mesela bir fikrimi daha paylaşayım yorumumu merak edenler için dünyadan parayı kaldıralım bireysel kart olsun ve tüm birikim içinde dursun böylece devletler ülkelerindeki tüm para akışını takip edebilsin vergide kaçak sıfıra indirgensin..!
  Cevapla
 • Cem Tekin 6 yıl önce Şikayet Et
  Su mu yakiyormus.....!!!!. iki kisi tasiyacak 700 km yeyi 30 dakikada alacak... komik proje, Altinda askeri plan vardir. Maliyeti kurtarmaz. Haaaa uyusturucu nakliyati yapılırsa kurtarir belki.
  Cevapla
 • hasan demirtaş 6 yıl önce Şikayet Et
  manytik. manyetik trenler yeni degilki adam bunu tip icine koymuş sadece oda sürtünemeyi engellemiştir
  Cevapla
 • mannis 6 yıl önce Şikayet Et
  bu sadece bir fikir. adamın biri sallamış fikrini.taaa gelmiş burda haber olmuş.daha o hıza nasıl ulaşılacağı hakkında hiç bir fikirleri yok.
  Cevapla
 • YUSUF ARSLAN 6 yıl önce Şikayet Et
  zaten var . ama taşımacılığa uyarlanabilir mi? hastanelerde lab. ile servisler arasında böyle bir sistem var var ve kapsüller süper hızlı gidiyor aynısının büyüğünü yapacaklar ama o kapsüllerin içinde gideceği tüplerin maliyeti ne olacak
  Cevapla
 • Mütebessim 6 yıl önce Şikayet Et
  Ondan önce. Fikir ana hatlarıyla kulağa hoş geliyor. Riskli yanları da akla geliyor. Herhangi bir sorun çıkarsa ne olacak mesela? İçindekilerin mezarı o kapsül mü olacak? Bu sistemden önce araba büyüklüğünde uçan jetler yapılabilir ki bu konuda çalışanlar da var. Geliştirilen prototipler de var.. Ama en hızlısı haberde bahsedilen sistem olur, çünkü vakum içinde olacağı için hava sürtünmesi sorunu da ortadan kalkmış olacak.
  Cevapla
 • Savas Akar 6 yıl önce Şikayet Et
  IŞINLANMAYA BİR ADIM DAHA. ALLAH C.C. Kur-An'ı Kerimde Hz. Süleyman Kısasını anlatırken, Sebe Melikesinin Tahtını Kuduse getirtmek için Aralarında geçen konuşmayı nakletmiştir. Hz. Süleyman Sebe Melikesinin kendini ziyarete geleceğini öğrenince o gelmeden tahtını ondan önce getirtmek için sorar. Cinlerden bir ifrit Hz.Süleymanın Makamından (O sırada tahtında oturuyor) kalkıp oturuncaya kadar ki bir zaman diliminde getirebileceğini söyler.Kur_An'ı Kerimin deyimiyle İlimde ileri gitmiş biri (muhtemel bir insan alim bilim Adamı) Hz. Süleymana gözünü kapatıp açıncaya kadar getirebileceğini söyler ve Hz. Süleyman gözünü açınca taht huzurundadır. Bu ayetlerle sabittir ki insan oğlu ışınlanmayı bulacak galaksiler arası yolculuk ve eşya naklinde kullanacaktır.Bu projede Kur-An'ı Kerimin bu mucizesine bir adım daha yaklaşıldığını göstermektedir.Hem çok şaşırmayın ses duvarını aşan uçaklar çoktan bulunmuş ve kullanılmaktalar.
  Cevapla
 • emre öztürk 6 yıl önce Şikayet Et
  çalışan bi video var mı sitenin herhangi bir yerinde?. çalışan bi video var mı sitenin herhangi bir yerinde?
  Cevapla
 • Ahmed Han 6 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbir eğitim gerekmiyor. Savaş uçağı pilotlarına özel eğitim veriyorlar, çünkü onlar yüksek ivmeye (hızdaki değişim miktarına - yerçekiminin 4-5 katı kadar (4-5g)) maruz kalıyorlar. Bu sistem 1g'lik bir ivme ile çalışırsa, o hıza 2 dakika içinde ulaşır, sokaktaki vatandaş da rahatça biner.
  Cevapla
 • engin gok 6 yıl önce Şikayet Et
  amerikan propagadası. bu hızda yolculuk için yolculara ; savaş pilotlarına astronotlara verilen eğitimin aynısının verilmesi gerekiyor..
  Cevapla