TÜM YORUMLAR

'Cep'te klon skandalı devlere de sıçradı
'Cep'te klon skandalı devlere de sıçradı
Özel Haber
07 Temmuz 2014, 12:50
'Cep'te klon skandalı devlere de sıçradı
IMEI numaranızı bu zamana kadar kontrol etmediyseniz mutlaka kontrol edin. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz bir anda telefonunuz kapanabilir
YORUMLAR 12
 • KADIR ejderha 5 yıl önce Şikayet Et
  sayın fikrim geldi. hırsızlık yapanın cezası varmı ki bu ülkede?
  Cevapla
 • Fikrim Geldi 5 yıl önce Şikayet Et
  KLONLAYANA HIRSIZLIK GİBİ BİR CEZA VERİLİRSE OLAY ÇÖZÜLÜR.... Sonuçta bu da bir çeşit hırsızlık... Klonlayan telefonu da isterlerse hemen bulabilirler. Cezasını da verirsen sorun otomatik olarak çözülür. Klonlanan her hat için 300-500 TLgibi bir ceza yaz bak bakalım birdaha klonlayacaklar mı?
  Cevapla
 • TurQuaZ 5 yıl önce Şikayet Et
  sorgulasan ne olacak. aldığım cep telefonunu en az 50 kere sorgulattım temiz çıktı. aradan 7 yıl geçti telefon klonlanmış diye mesaj geldi. satsam 50 lira etmez yenisini alsan bi dert. şikayet etsen yaptığın kağıt masrafına değmeyecek. falan da filan da. sonuç. telefonum kapanmadı. halen kullanıyorum. sadece hat değiştirmedim. edindiğim bilgiye göre telefonda hangi hat takılı ise onunla devam ettiğin sürece telefon kapanıyor. valla ben kullanıyorum. mesaj geleli 4 ay kadar oldu.
  Cevapla
 • yusuf KaRa 5 yıl önce Şikayet Et
  Bilirkisi.... Her karta acik telefonlari alirsaniz sizin icin daha iyi olur.biraz daha fazla ödersiniz ama daha sonra basiniz agrimaz.
  Cevapla
 • milletin ferdi 5 yıl önce Şikayet Et
  Faruk Doğrusöyler arkadaşım verdiğin bilgi için teşekkürler, bazı yorumcu arkadaşlar da anlatmışlar, durumu biliyorum.. Nitekim, ben de telefonlarımdan birini çözüm diye önüme konan tek seçenek olan sadece bir hatta kullanılabilir duruma getirmiştim. Hani sadece aldığınız operatörde kullanabilen sim kilitli telefonlar vardır. Başka operatörde kullanılamadığı için operatöre bağlı kaldığınız için oldukça ucuz alırsınız ama satış kabiliyetleri de dolayısıyla çok azdır. Klonlu diye bloke edilip vergi verildiği, faturası olduğu ispatlanırsa bile telefon öyle bir duruma geliyor ki bir operatörde bile kullanamıyorsun, sadece tanımlı bir numarayla kullanabiliyorsun. Yani telefonun o ucuz verilen telefonlar kadar da etmiyor, satış şansı sıfır. Birden fazla hat kullanman gerekiyorsa kendin de kullanamazsın ve de kullanamadım da zaten. Ben buna hurda derim. Dolayısıyla diğerleriyle hiç uğraşmaya bile gerek görmedim. Başkası suç işliyor cezasını ben çekiyorum. Böyle adalet olmaz. Tekrar almak zorunda kaldığım için de hem benim hem cari açığı büyüyen ülkenin zararı oluyor bu saçma uygulama yüzünden.
  Cevapla
 • Faruk Doğrusöyler 5 yıl önce Şikayet Et
  milletin ferdi. Elinde cihaz faturan (resmi ithalat,imei numarası yazan) 'la BTK ya başvuruyorsun telefonun sim kartına bağlanıp açılıyor bilgine, 4 tane telefonu da (resmi ithalatsa) bu yolla kullanabilirsin.
  Cevapla
 • Gökten 3 elma düştü 5 yıl önce Şikayet Et
  Bende Madurum.. Saçma bil uygulama.... Her şey yasal yolla telefon alıyorsun.. imei klonlanmış mesajı geliyor bir süre sonra.. gidiyorsun yetkili servise senin telefonunu sadece bir numraya tanımlıyor.. telefonu başka numarada kullanamıyorsun.. Tüketici mahkemelerine başvuru yapıyorsun çözüm yine yok... Yasal olarak bir numaraya tanımlanıyormus.. hırsız hırsızlığınla kalıyor sende cezasını çekiyorsun.. nasıl ki beni buluyorsa devlet karşı tarafıda buluyor yakala bizi bak bakalım kimin teli yasal yasal olmayana hem ceza kes. hemde telini iptal et... yani burada devlet haklı olan vatandaşa ceza kesiyor.....
  Cevapla
 • milletin ferdi 5 yıl önce Şikayet Et
  Yeni alınan ve bu IMEI olayı yüzünden yenilenmek zorunda kalınan cep telefonları Ülkemiz için çok büyük döviz kaybına sebep olunuyor. Cari açığın artmasına devlet eliyle katkı yapılıyor.. Malumunuz gerçek manada Türkiye’de cep telefon üretimi yok. Kendimden örnek verecek olursam, IMEI kaydına kadar Almanya’daki akrabalarımız çok uygun kampanyalarla telefonlarını yenilediklerinde gayet iyi durumdaki eski telefon da bize yetiyordu. Bu yüzden IMEI kayıt zorunluluğuna kadar cep telefonu nedeniyle hiç döviz çıkışına sebep olmamıştım. Şimdi (kendi ailem için söylüyorum) sadece IMEI kaydı nedeniyle klonlandı diye iptal edilen telefonlar nedeniyle 4, teknolojik gereklilikler nedeniyle de nihayetinde hepsi de ithal olan 6 telefon almak zorunda kaldım. Yeni alınmak zorunda kalınan ve IMEI kaydı yüzünden yine yenilenmek zorunda kalınan telefonlar büyük cari açığa sebep olmaktadır. Kayıt zorunluluğu olacaksa yine olsun, devlet buradan para da kazanabilir. Ama çalışan telefonu hurda durumuna düşürmek hiç de akıl karı değil. Bu sistemin kendi ayağımıza kurşun sıkmamızdan farkı yok.
  Cevapla
 • Abdullah Yusuf 5 yıl önce Şikayet Et
  saçmasapan br uygulama. örneğin telefonunun klonlandı devlet sizin ve klonlayan kişinin telefonunuda kapatıyor yani çalan ile aynı duruma düşüyorsunuz uygulamaya bak çözüm ne peki faturasını ibraz edeceksiniz numaranıza tanımlanacak o imei birdaha ne satabilirsiniz nede başka biri kullanabilir. BU ADALETMİ ALLAH İNSANA AKIL VERMİŞ MADEM BÖYLE BİR SAÇMA KANUN ÇIKARTIYORSUNUZ BIRAKIN ASIL TELEFONU COPYALANAN TUM TELLERI KAPATIN AMA NERDE KANUN YAPTIK OHHH MANTIKLIMI BUNU SORAN DÜŞÜNEN YOK
  Cevapla
 • milletin ferdi 5 yıl önce Şikayet Et
  IMEI kaydı yüzünden yabancı ülkede çalışan Türk işçiler, turistler de zarar görüyor.. Yurt dışından gelip geçici süre kalanlar yabancı operatörlerin eline itildiği için yabancı operatörlere para kazandırmış oluyoruz, Türkiye’de faaliyet gösteren operatörler para kazandırmıyor, kaybettirmiş oluyoruz. Bu arada tabidir ki elbette devlet de büyük bir vergi kaybına uğruyor. Yurt dışından gelip geçici süre kalanlara da bizim cebimize girmediği halde fazla para ödetildiği için Ülkemizde haberleşmeyi pahalı durumuna düşürüyoruz, haksız yere imajımız kötüleşiyor. Malumunuz bir ülkede telekomünikasyon ne kadar pahalıysa o ülke o kadar geri demektir. Yani yabancı şirketler para kazanıyor maliyeti bize çıkıyor.
  Cevapla
 • Osmanlı Torunu 5 yıl önce Şikayet Et
  Utanmadan birde 100 liraya telefon satıyorlar diyor. Madem biliyorsunuz bu rezilliği neden bu adamları ezmiyorsunuz. Bal dolandırıcılığı bir telefon iki. ADamlar devletin gözünün içine baka baka vatandaş kazıklıyor
  Cevapla
 • milletin ferdi 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu IMEI kaydı kadar saçma sapan uygulama olamaz. Bir tek Türkiye’de var.. Güya kapkaçı önlemek için yapıldı. Ama vatandaşı kapkaçtan daha çok mağdur ediyor. Mesela kendimden örnek vereyim, hiç kapkaç yoluyla telefon kaybetmedim. Ama bu IMEI uygulaması yüzünden 4 telefonum kullanılamaz duruma geldi. Bu devlet eliyle yapılmış kapkaçtır. Birisi sizin IMEI numarasını başka bir telefona verirse istediğiniz kadar yasal yollardan almış olun, vergisini vermiş olun devlet bunu elinizden (ç)alıyor. Hiç kabahatiniz olmayan bir durumda devlet eliyle resmen hakkınız yeniyor, mağdur ediliyorsunuz. Hukuk devletinde böyle bir uygulama olamaz.
  Cevapla