TÜM YORUMLAR

İran Van Gölü'nden su taşıyacak
İran Van Gölü'nden su taşıyacak
Ortadoğu
15 Eylül 2015, 15:54
İran Van Gölü'nden su taşıyacak
İran, yüzde 90'ı kuruyan Urmiye Gölü'nü kurtarmak için Van Gölü'nden su taşımak istiyor.
YORUMLAR 243
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Maalesef aşağıda yorumlardan görüldüğü üzere bir kısım vatandaşlarımız bırakınız stratejik düşünmeyi, ekonomik çıkarlarımızı, ticareti bile bilmiyorlar. İyi ki Rusya ve İran bu vatandaşlar gibi dar düşünceli değil yoksa hem kendileri kaybederdi, hem enerji açısından durumumuz iyi olmazdı. Çünkü başta bu ülkeler olmak üzere enerji olarak çok büyük oranda dışa bağımlıyız. Aslında enerji ithalatımız olmasa bizim cari açık diye bir problemimiz de kalmayacak ve TL’nin aşağı doğru baskılanmasının en önemli nedeni ortadan kalkmış olacak. Ama maalesef yorumcu arkadaşlar komşu yansın da varsın biz de yanalım gibi bir anlayış içinde, ayağımıza gelen sudan para kazanma imkanını bile tepmek istiyorlar.
  Cevapla
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Yav he he’ci Ekonomi bilgin hiç yok, Türkçe de yeterli değil, coğrafya, meteoroloji ve jeofizik desen sıfıra yakın seyrediyor. Van gölü havzası kapalı bir havza, bu da demektir ki zaten göl seviyesi yıldan yıla yağışlara, sıcaklığa, nem oranına bağlı olarak 10-15 metre değişkenlik gösterebilir. Yani birkaç metre su seviyesinin azalmasının hiçbir önemi yoktur. Aslında su çekilmeye başlansa bile hacim olarak çekilen su miktarına karşılık gelen yükseklikte bir seviye azalması olmayacağı da bilinmektedir. Ayrıca bilakis buna ek olarak kapalı havza dışa akaçlama yapılarak gölün su seviyesini belli bir değerde tutmak taşkınları önleme tedbiri olarak daha bile tercih edilebilir bir durumdur.
  Cevapla
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  İyi ki dünya insanları senin kadar dar kafalı değil. Herkes senin gibi olsa Dünyada ticaret olmaz. Şimdi İran ve Rusya bize doğal gaz satıyor diye doğal kaynaklarını bize peşkeş mi çekmiş oluyor? Son kuruşuna kadar karşılığını almıyor mu? O zaman senin mantığına göre pazarda domates satan da ürününü satın alan müşteriye peşkeş çekiyor öyle mi? Pazar pahalı diyenlerin yakınması yaygaradan ibaret o zaman. Daha peşkeşin anlamını bilmeden yorum yapmaya kalkma. Peşkeşte bir uygunsuzluk vardır, karşılık ya yoktur, ya da azdır, ya da malın sahibinin olması gereken menfaati başkası elde eder. Ticaret peşkeş değildir. Ticaret helaldir. Rızkın onda dokuzu da ticarettedir.
  Cevapla
 • rasim 4 yıl önce Şikayet Et
  cari açığı vangölünü kurutarakmı kapatacaklar milletin en akıllısı!
  Cevapla
 • Yav He He! 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah tan insanımız senin kadar geniş düşünceli (!) değil. yoksa para gelecek diye bu ülkenin doğal zenginliklerini ve kaynaklarını önüne gelene peşkeş çekecekler. Cari açığı Vangölü'nü kurutarakmı kapatacaksın?
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  kandilden su çeksinler
  Cevapla
 • dede 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu kalleş lanet iranı hiç sevmem ama tabiat olayını siyasete karıştırmamak lazım,
  Cevapla
 • van'lı 4 yıl önce Şikayet Et
  Vangölünden su vereceğinize önce göle dökülen atıksulara bir çare bulun. Gölün çevresindeki hiçbir arıtma çalışmıyor. Vangölü ölüyor!
  Cevapla
 • vanlıyam 4 yıl önce Şikayet Et
  van gölünde yüzüyoruz alooo kimseye vermeyiz van gölünü. iranın turistleri zaten gölde bize fırsat vermiyor. lanet olası pkk ve irandan nefret ediyorum. sayın van halkı bunlar bizi suriyeli göçmenlerin durumuna düşürmek istiyor uyanın düşmeyin tuzaklara.
  Cevapla
 • zafer 4 yıl önce Şikayet Et
  ve su savaşları önümüzdeki yüzyılda başlayacağının alt yapısı geliyor 1 litre su 1 litre petrol takası için anlaşma yapılabilir gelen kazançın büyük bir bölümünü orman yetiştiriciliğine harcanma şartı ile
  Cevapla
 • ömer 4 yıl önce Şikayet Et
  beter olsunlar.kesinlikle vermeyelim pkk destekçisi ve İslam düşmanı irana.
  Cevapla
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi bir de işin çevre boyutu vardır. Ülkelerin sınırları vardı ama çevresel faktörlerin sınırları yoktur ve çevresel olumsuzlukların etkileri düşünebileceğimizden çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. Yunanistan’da yanan bir ormanın bize zararı olmadığını kimse söyleyemez, Burnumuzun dibindeki Urmiye Gölünün çölleşmesinin, biten yabani hayatın bize olumsuz etkisi olmayacağını kimse söyleyemez. Bunun için bana ne diyemeyiz. İran ile birlikte çalışmalıyız. Ayrıca o bölge Güney Azerbaycan topraklarıdır bir ihtimal Urmiye ismi de Rum kökünden gelmektedir. Biliyorsunuz tarihte Müslümanlar Anadolu'yu tanımlamak için Diyar-ı Rum ifadesini kullanıyorlardı. Soydaşlarımızı soyutlama lüksümüz de yok.
  Cevapla
 • adanalı 4 yıl önce Şikayet Et
  iran kadar hain bir devlet daha yok.bu bölgede ab,abd,israile karşı tek savunan ülke türkiyedir.yinede bu bölgede tek hainlikleri bizedir.merak etme su ihtiyacın giderilir çünkü burası islamiyetin esas savunanı büyük osmanlının turunlarıyız.
  Cevapla
 • Hür General 4 yıl önce Şikayet Et
  Verelimde Van gölü mu kurusun?
  Cevapla
 • burak turan 4 yıl önce Şikayet Et
  yahu bunlara van gölünün suyunu verelim bizim ki mi kurusun ki bunlar islam düşmanı
  Cevapla
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Aslında İran’ın Hazar Denizi’ne kıyısı var ve Hazar Denizinin suyu Van Gölüyle kıyaslanamayacak kadar fazla. Dolayısıyla İran aslında istese hiç başka ülkeye ihtiyaç duymadan Urmiye Gölünü kurtarabilir. Van Gölünün tercih edilme sebebi hem Hazar Denizine göre yakın (150 km) olması ve Van Gölünün yüksekliğinin Urmiye Gölünden fazla olmasıdır. Bu nedenle bu transfer için enerji ihtiyacı olmaz, aksine enerji de üretilebilir. Oysa Hazar Gölü su seviyesi Urmiye gölünden düşüktür ve mesafe 250 km’dir. Bu nedenle yatırım maliyeti daha yüksek ve transfer için enerji harcamak gerekmektedir. Ama nükleeri bile olan İran için enerji çok sorun değildir. Yani İran neticede çaresiz ve bize muhtaç değildir.
  Cevapla
 • Şanlıurfa 4 yıl önce Şikayet Et
  verilmesin bu namussuzlarda hayındir
  Cevapla
 • İKRAM 4 yıl önce Şikayet Et
  kessin esede desteği alsın suyu...
  Cevapla
 • CEMAL TATAR 4 yıl önce Şikayet Et
  Kandilden taşısınlar. Aralarından su sızmıyor ne de olsa.
  Cevapla