TÜM YORUMLAR

200 yıl sonra ilk kez...
200 yıl sonra ilk kez...
Asya
20 Mayıs 2017, 01:25
200 yıl sonra ilk kez...
83 yaşındaki imparator Akihito’nun tahtan çekilmesinin öngören tasarıya onaylayan Japon hükümeti, bu kararla 200 yıl sonra bir ilk imza attı.
YORUMLAR 30
 • M Akif E 1912 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğruluk, ahde vefa, va’de sadakat, şefkat; Acizin hakkını i’laya samimi gayret; En ufak şeyle kanaat, çoğa kudret varken; Yine ifrat ile vermek, veren eller darken; Kimsenin ırzına, namusuna yan bakmayarak, Yedi kat ellerin evladını kardeş tanımak; “Öleceksin!” denilen noktada merdane sebat; Yeri gelsin, gülerek, oynayarak terk-i hayat, İhtirasat-ı hususiyyeyi söyletmeyerek, Nef-i şahsiyi umumunkine kurban etmek… Daha bunlar gibi çok nadire gördüm orada. Ademin en temiz ahfadına malik bir ada. Medeniyyet girmiş yalınız fenniyle… O da sahiplerinin lahik olan izniyle. Dikilip sahile binlerce basiret, im’an; Ne kadar maskaralık varsa kovulmuş kapıdan!
  Cevapla
 • M.Akif Ersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  “Sorunuz şimdi de Japonlar nasıl millettir? Onu tasvire zafer-yâb olamam(erişmem) hayrettir. Şu kadar söyleyeyim; din-i mübinin orada, Ruh-u feyyazı yayılmış yalnız şekli: Buda. Siz gidin saffet-i İslam’ı Japonlarda görün. O küçük boylu, büyük milletin efradı bugün. Müslümanlıktaki erkan-ı sıyanette ferid. Müslüman denmek için eksiği ancak tevhid.” “Müslümanlık sanırım parlayacaktır orada Sâde, Osmanlıların gayreti lazım arada.”
  Cevapla
 • Vecize !!! 1 yıl önce Şikayet Et
  M.Akif Ersoy' Japonya seyahati tespitlerinin özeti : "İşleri var dinimiz gibi; dinleri var işimiz gibi." bu minvalde bir şiir de yazmış...
  Cevapla
 • Ersoy21 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallahı var.
  Cevapla
 • Hür General 1 yıl önce Şikayet Et
  Buna da demokrasi diyorlar. Ortadoğuda, müslüman ülkelerde kral varsa devrilmesi gerekiyor, bırak kıralı seçimle gelene bile diktatör diyorlar, Japonya'da İngiltere'de ve bir çok ülkede kral olması ise demokrasiye ters olmuyor. Ne nemen bişe bu demokrasi çözemedim gitti!
  Cevapla
 • bilgisiz generale 1 yıl önce Şikayet Et
  dingiltere ve caponyada demokrasi olduğunu nereden öğrendin sen? Kim demokrasi ile yönetildiklerini söyledi ki? monarşi diye birşey duydunmu hayatında?
  Cevapla
 • Faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle bir zamanda insanların bir aileyi imparator seçip, onların emirlerine sorgusuz biat etmeleri şaşırtıcı. Üstelik bunun japonya, ingiltere gibi gelişmiş ülkelerde olması daha da şaşırtıcı. İmparator da benim gibi bir insan iken, neden ben onun emrinin altına girmeyi kabul edeyim ki? Saçmalık.... japonlar gece gündüz karınca gibi çalışıyorlar, yorgunluktan trenlerde uyuyorlar, verdikleri vergilerle de imparator ailesi keyif yapıyor ve ülkeyi kendi malları gibi görüyorlar. Ohh! Ne güzel iş!!!
  Cevapla
 • faruka 1 yıl önce Şikayet Et
  imparator seçim ile mi yönetiyor ülkeyi? Yazdıklarını okudun mu hiç? Yönetim şekillerini ve yöneticilerin nasıl belirlendiğini öğrensen nasıl olur?
  Cevapla
 • Hür General 1 yıl önce Şikayet Et
  Buna da demokrasi diyorlar.
  Cevapla
 • Emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen çok yaşa İmparator Akihito ülken ABD tarafından hem birinci, hemde ikinci dünya savaşında yerle bir olmasına rağmen senin yeyiiştirdiğin evlatların etrafında birleşerek rüyaynızı gerçekleştirdiniz. Bizim padişahımızın yetiştirdiği evlatlat ise hepisi hainlik yaparak imparatorluğımuzu yıktık. Padişah ve ailesini ülkeden kovduk. 100 yıl geçmesine rağmen hala ağır hakaretlerle anıyoruz. Darbelerle birbirimizi boğazlıyoruz. Esaretten kurtulamadık. Seni ve ülkene çok imreniyorum. Biz Türkler sizi çok seviyoruz. Birgün ABD nin ülkene attığı Atom bombasının intikamını almanı bekliyorum. Sen çok yaşa sayın imparator
  Cevapla
 • Uy haçan 1 yıl önce Şikayet Et
  Japonya nüfusu 110 milyonu geçmiş durumda, karadeniz kadar diyen arkadaş :)
  Cevapla
 • Kasım 1 yıl önce Şikayet Et
  imparatorluk nüfusu çok ülkeye değil bir çok milleti yöneten ülkeye denir.
  Cevapla
 • Manidar!!! 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne olacak : tabi ki "zamanlama" ???
  Cevapla
 • ELLER AYA... 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz ....
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  biz 1000 yıllık imparotorluğumuzu, 10 bin yıllık geleneğimizi ve kültürümüzü yıktık; bunun adına da Batılılaşma dediler. lanet olsun bunu savunanlara... içimizde çok hain var hepsi bilinen ve görünen yüzüyle saldırmaya, yok etmeye devam ediyor ülkemizi insanlarımızı...
  Cevapla
 • Erdal 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk ile Japon ün karakteri ni görmek aradaki kültür farkını anlamak adına çok güzel bir örnek bizdeki Osmanlı ve tüm diğer Türki kökenli devletlerde Sultan'ın tahta çıkışı da inişi de genelde entrika ihanet kardeş kanı dökme ve bürokrat ve paşa larin oyunu ihaneti sonucunda oluriken elin Budist japonunda tam 2000 yıldır 1. Ve 2. Dünya savaşlarına atom bombasına rağmen imparator ölünce yerine yenisi gelmiş ve son 200 yılda ilk defa ölmeden önce birisi görevden ayrılmış bu büyük bir başarı ve kültür gerektirir
  Cevapla
 • Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlarda imparator bırakmadılar güya demokrasiye ters ama kendileri hala krallıkla yönetiliyor Hollanda,İngiltere,Japonya,İspanya,Danimarka v.b demekki istikrar monarşide
  Cevapla
 • yorumcuya 1 yıl önce Şikayet Et
  suudi kralı var galiba. ürdün ve fasta da krallık olduğu söyleniyor. Dünya tarihini inceleyip ülkelerin yönetim şekillerinin değişme sebebini öğrensen.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Problem yok!Budizm'de ölenler daha sonra herhangi bir hayvan olarak tekrar geri geleceklerine inanırlar!köpek,yılan çiyan kedi fare vesaire vesaire!
  Cevapla
 • Akihit 1 yıl önce Şikayet Et
  Bırakma yapma
  Cevapla