TÜM YORUMLAR

Vahdettin'in Atatürk'e verdiği Samsun talimatı
Vahdettin'in Atatürk'e verdiği Samsun talimatı
Tarih ve Fikir
19 Mayıs 2018, 08:48
Vahdettin'in Atatürk'e verdiği Samsun talimatı
Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun yolculuğu hakkında şimdiye kadar çok şey yazıldı ve söylendi. Bugün bu sayfada Samsun yolculuğu ve yolculuk sonrası ile ilgili dört adet belge görüyorsunuz.
YORUMLAR 71
 • ...... 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülke kolay kurulmadı. Binlerce şehit ve gazi. Açlık sefalet cabasi....şimdi ne olduğu belirsiz kişiler bunları yok sayacak, yalanmış gibi yapılan savaşları sahte bir kaç Yunan ile savaştık diyecek kadar hain ve cahil.
  Cevapla
 • G.GUNES 1 yıl önce Şikayet Et
  Ebediyete intikal etmia insanlarin arkasindan konusmayi birakabilsek daha ilerilere gidebilecegiz. Birakin artik Sultanlari Paşalari. Herbiri zamaninda iyi kotu kararlar almis olabilir. Bunlari tekrar tekrar sorgulamak bize birsey kazandirmaz. Bizler gelecegimize bakalim.
  Cevapla
 • Danismend 1 yıl önce Şikayet Et
  Gecmiste yapilan hatalari bilirsen gelecegine bakarken ayni hataya dusmezsin
  Cevapla
 • Galip 1 yıl önce Şikayet Et
  Eğer ölen insanlar konuşulmasaydı tarih denen bir bilim olmazdı.Katı gerçek şudur dünyayı ölüler yönetir.Yönettikleri için sorgulanırlar ve eleştirilirler.İnsanları yöneten ve yönlendiren ideoloji ve doktrinlerin fikir babalarının tamamı ölmüştür ama insanlar hala onlar için canını verir.
  Cevapla
 • cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  geçmişide unutmayalım
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Tarihini bir daha okuyup da gelin Ne kadar Türkiye Cumhuriyeti düşmani varsa topanmış
  Cevapla
 • vatandaş03 1 yıl önce Şikayet Et
  vatandaş 2 gibi bir durum da ben de var ankara kızılcahamamın bir dağ köyü köyde medrese var. 1940 lı yıllara ait vergi makbuzlarının arkasında osmanlı alfabesi ile kurşunkalem kullanılarak notlar alınmış ve yine aynı sistemle 4 işlem yapılmış araziden çıkan arpa ile ilgili
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar M.K.'ı aklama çabası. Osmanlı'nın onu Samsun'a göndermesi belgelerle mevcut zaten arşivde. Resmi yazı ile bunu ona bildiriyor, kendiside yazı ile para ve araba gibi falan istiyor. Karşılıklı yazışmalardan sonra ki bunun belgeleri mevcut arşivde, istediği para ve ülkede çok az olan araba gibi bazı istekleri kabul ediliyor ve sonunda gitmeyi kabul ediyor. İstanbul'un limanları İngiliz kontrolünde ve çıkmak için belge gerekiyor. İngilizler bu belgeyi veriyor, bu da mevcut arşivde. O Samsun'a çıkınca askerlikten istifa edip genelgeler yayınlıyor. Düşünün, İngiliz Osmanlı'ya Sevr'i layık görüyor ama TBMM kurulduktan sonra onu tanıyıp tek kurşun atmadan geri çekiliyorlar.
  Cevapla
 • Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  eden tek kurşun atmadan geri çekiliyorlar.cevap vereyim 1.ingilizler tilkidir sinsidir koyunu kaybetmektense tavuğu kaybetmeyi tercih ederler o yüzdenn sürekli iki taraflı iki yüzlü olarak oyun oynarlar .Şu anda aynisini yapiyorrlar istail devletini bir işkalci olarak görüyoruz diyorlaar ammma gizlice arka kapılar ardindan israili destekliyorlar 2.Evet o zaman ingiltere geri çekildi ( yunanlara verdigi destek yardım sözünden de vazgeçti ) çünkü aynı anda Dünya nın birçok ülkelerinden Türkiye için ayaklanma başlamıştı özellijle Hindistanda .Bunu gören ingilizler .Hindistan gibi diger konilerinide kaybedecegini fark etti .
  Cevapla
 • JAX 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş hangi maddeyi kullanıyorsun? İyi kafa yapıyormuş, bravo
  Cevapla
 • HalitBinVelit 1 yıl önce Şikayet Et
  yurru?..1.nci İnönü ve 2.nci İnönü Savaşı diye bir şey Yok! sadece Bir grup Yunan askeri ile karşılaşılıyor ve gebertiliyorlar? bu İ.İnönün palavras o kadar? Bunlar ilerde belgelerle hep çıkacak! ,Çünkü Osmanlı arşvindeki gizli belgeler bir bir ortaya çıkıyor?.
  Cevapla
 • yurru 1 yıl önce Şikayet Et
  1.İnönü 2.İnönü kutahya-Eskişehir .Sakarya ve Başkomutanlik savaşları nda Türk askerine uzaylıları kurşun sıktı . hadi ordan sende ingilizler sonuna kadar Yunanistan i destekledi .bugün pkk yi İsrail kim destekliyorsa o zaman da İngilizler Çanakkalede Anadoluda sömürge lerde kendi askerinin değil piyanolar i destekler saldırtir sen kendini kandırıldı o aklinla
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi sıktın ha
  Cevapla
 • Selçuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Osmanlı batarken alman ve ingiliz hayranıydı şimdi ingilizlerle çok iyiyiz.
  Cevapla
 • Tarihçi 1 yıl önce Şikayet Et
  İtilaf devletleri herşeyi kontrol ederken padişahın açık belgelerle gerçekleri yazma şansı yoktu. Burada ki tüm çatışma gibi görünen olaylar İngilizleri oyalamak için bir oyundu.
  Cevapla
 • gokhann 1 yıl önce Şikayet Et
  Aaaaa olurmu ya sultan haindi. ne demek talimat vermiş herşey kendiliginden oldu bitti. Bize ilkokulda lisede ortaokulda sultanları vatan haini kızıl sultan kardeş katili olarak ögreten tüm ögretmelere hakkımı helal ETMİYORUM o zamanın milli eğitim bakanlarına hakkımı HELAL ETMİYORUM
  Cevapla
 • sunay 1 yıl önce Şikayet Et
  katılıyorum
  Cevapla
 • qwert 1 yıl önce Şikayet Et
  Vay be! Kendi tarihimize ait evrakları okuyamıyoruz? Murat Bardak'çı Frenk alfabesine çevirmese ne olduğunu anlamyacağız. Hepi topu 100 sene önce yazılmış evraklar. Niye okuyamıyoruz? Frenkler'in yazdığını okuyabiliyoruz, geçmişimizin yazdığını okuyamıyoruz? Çok saçma değil mi?
  Cevapla
 • Bilmez 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimse osmanlıca öğrenmenizi engelleyemez, hadi buyrun...
  Cevapla
 • vatandaş_2 1 yıl önce Şikayet Et
  nereden çıkardın osmanlıda okuma yazma oranı % 7-8 diye benim dedem 20 hanelik köyde yaşamış oda okuma yazma bilmekteydi. saydınızmıda böyle konuşmaktasınız. Atalarımzdan kuran ve arapça yazılı harfleri okumayı bilmeyen yok idi.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk milleti öyle bir millettir ki, 20 senede latin alfabesi ile okur-yazar oranını %80lere çıkarmayı başarmış ama 1000 yıldan fazla kullandığı arap alfabesi ile okur-yazar oranı bir türlü %7-8 leri aşamamıştır diye öğretilmedik mi. Ah gerçekleri belgeleri ile yayınlayabilecek gerçek habercileri ve organizasyonlarını bu millet hâlâ hak etmedi mi?
  Cevapla
 • baki 1 yıl önce Şikayet Et
  yazacak daha çok gerçekler var.ama....
  Cevapla
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyyyyy Milet Haydi Geçminizi okuyun bakalım...!!! bu ayıp bize yeter de artar bile gerisini anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.
  Cevapla
 • Çelebi 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim okulda okuduğum tarih kitabının yazarı emin Oktay diye birisi hayali uydurma ve böyle bir yazar olmadığını yıllar sonra öğrendim gerçeklerin birgün ortaya çıkma gibi huyu vardır.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  valla ben her ikisinide atam kabul edip seviyorum.oncu buncu değilim.vatan severim.Allah hepsine gani gani rahmet eylesin.dönemi şartlarına göre değerlendirmek gerekir.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Gercek tarihimizi nasil ogrenecegiz.bir devlet milletinden neden saklar tarihi gercekleri.
  Cevapla
 • halil 1 yıl önce Şikayet Et
  yüzyıldır adama vatan haini dediler. küfrettiler. tarihimizi ollduğu gibi değil istedikleri şekilde yazdırtıp milletin hafızasını(tarihini) sildiler. çok şükür doğruları gördük artık. ölsekte gam yemeyiz artık.
  Cevapla
 • üzgün 1 yıl önce Şikayet Et
  Keşke bu belgeleri bizlerde okuyabilseydik ama bize yaptıkları en büyük ihanettir bence bu
  Cevapla