TÜM YORUMLAR

Tarihçi Bahadıroğlu'ndan 'eyalet' çıkışı
Tarihçi Bahadıroğlu'ndan 'eyalet' çıkışı
RÖPORTAJ
08 Ocak 2010, 02:54
Tarihçi Bahadıroğlu'ndan 'eyalet' çıkışı
Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı döneminde farklı din ve ırklara mensup olanlara nasıl bakıldığını ve bölgelerin nasıl adlandırıldığını anlattı. Nursel Tozkoparan, sordu Bahadıroğlu her soruyu cevapladı.
YORUMLAR 18
 • demokrat 10 yıl önce Şikayet Et
  akp lilerin geleceği. zamanında akplilerin pkk terör örgütünü savunur hale geleceğini söyemiştim haklı çıktım. terör örgütü bile demiyorlar artık sadece pkk diyorlar, bülent arınçın ağlamaları, pkk yapmaz diye pkkya sahip çıkmaları erdoğanın her olayı ergenekona ihale etmeleri gibi olaylar pkk-akp işbirliğinin geldiği noktadır. açılım safsatası ile zaten ayrı bir millet hazmede hazmede beyinlere işleniyor. gelecekte akpliler federasyonun şiddetli taraftarı olacaklar beyinleri ona hazır hale getiriliyor hezmettire hazmettire
  Cevapla
 • modern müslüman 10 yıl önce Şikayet Et
  OSMANLIDAN DAHA İYİ BİR BİRLİK KURACAĞIZ. Allah ecdada öyle güzel bir nimet nadip etmiş, bütün dünyaya barış getirmiş ama Kuran ahlakını tam uygulayamadığı yerler var ne yazıkki, ama Türkiye şimdi Osmanlıdan daha üstün ahlaklı, bir Türk-İslam birliği kuracak, tüm müslüman ülkeleri birleştirip ağabeylik yapacak. Ama federasyon ve eyalet sistemi asla kabul edilemez. Osmanlıyı yıkan zaten bu sistemdi. TC ÜNİTER BİR DEVLETTİR VE ÖYLE DE KALACAK
  Cevapla
 • alaattin 10 yıl önce Şikayet Et
  işde osmanlı işte tarihçi. böyle güzel insanları gördükce halen meziyetimden özümden parçalar kaldığını görmek beni mutlu ediyor osmanlı birgün yeniden doğacak ve namerdin karşısında islam düsmanlarının karşısında islamın kılıcı olacaktır.osmanlıyı yıkanlarda bu ülkenin kahramanları ilan edildi senelerdir fasodan yalan yalnıs tarih anlatıldıı osmanlıyı kürdüde türküde lazıda arapıda hatta tr ermenileri bile benimsiyor tek kalpte bulusmak icin osmanlıya dönüş şart..
  Cevapla
 • Ali Yörükoğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara güvenilmez.. Kürtçüler, Türkiyedeki ulus devletten şikayet ettikleri kadar, K.Irakta kurdurulan ulus devletin asimilasyoncu politikalarından şikayet etmedikce ağızlarıyla kuş tutsalar kimseyi kendilerine inandıramazlar. İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD tarafından kurdurulan bu ulus(federatif) devletçiği, Hristiyan, Keldani ve Yezidilere baskı uygulamakla, onları katletmekle ve insan haklarını ihlal etmekle suçluyor. Kürtçüler her yerde aynıdır. Orada ne yapıyorlarsa burada da aynısını yapmak isteyecekler.
  Cevapla
 • Ali Yörükoğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  federasyondan ulus devlete.. Türkiyeli faşist kürtçü ayrılıkçıların övgüler yağdırdığı K.Irak kürt yönetimi bir federasyondur. Bu federasyonun topu, tüfeği her bir haltı vardır. İşte bizim ırkçı Kürtçüler bu tür bir federasyon istiyorlar. Federatif bir yönetimle idare edilen bu devletçik tam bir ULUS DEVLETTİR. Ulus devletten şikayet eden Kürtçüler ,ABD tarafından kurdurulan bu ULUSALcı faşist devletçikten hiç de şikayetçi değiller.
  Cevapla
 • cemal birbilen 10 yıl önce Şikayet Et
  tebrikler bahadıroğlu. bazı arkadaşlar yine kafatasçı zihniyetleriyle saldırıya geçmişler. ama bahadıroğlunun söyledikleri tarihi gerçekler, yani adam ekstra bir şey katmamış. bu ülkenin insanları üstün ırk sendromundan kurtulmadıkça asla huzura kavuşamayız. sadece biraz insaf ve eşit yaşama hakkı. kürtlerin istediği çok şey yok. ama siz kürtleri yok sayarsanız, hem ikinci sınıf insan sayılma ezikliği, hem horlanmışlık, hem kimliğinin yok sayılması ve daha bir çok neden bizi uçuruma götürür. lütfen biraz empati yapın.
  Cevapla
 • Metin Yazar 10 yıl önce Şikayet Et
  Mevleviye. " Bir yabancı iyilik yaptığı için Yavuz&8217u kubbeye çiziyor. Ama biz onca ülkeyi bize vermiş insanları bodrumlara hapsediyoruz. " Tozkoparan, Yavuzu olumlayan bu cümlesini bir aleviyle yapacağı ropörtajda acaba kullanabilir mi:) Herşey olmaya çalışan, herkesliğe özenen,aslında hiç bir şey olamaz.
  Cevapla
 • Metin Yazar 10 yıl önce Şikayet Et
  Nursel Tozkoparan da Kürtçülük açılımı modasına kendisini kaptırmış.. Ropörtaj sırasında konuyu evirip çevirip Apo ve PKKlıların federasyon taleplerine getirip kaşıdıkça kaşımış. Bu ropörtaj bir tarihçiyi sürekli olarak aynı sorularla tahrik edip,yönlendirip Kürtçü faşistlerin federasyon taleblerine Osmanlıdan haklı gerekçeler üretmek amacıyla yapılmış. Nursel Tozkoparan gibiler,kendi başörtüsü sorunlarını PKKlılarin federasyon talepleriyle aynı düzlemde konuşup, konuşturup başörtüsü ve PKK yı birbirini çağrıştıracak bir şekle getiriyorlar. Ne çirkin bir şekil.
  Cevapla
 • tankoy oytun 10 yıl önce Şikayet Et
  haklısınız eyalet bölünmektir diye sizi 100 yıldır şartlandırmışlar. peki 4 mezhebin hikmetini düşünün. değişik coğrafyaların farklı imkansızları vardır.ve bu imkansızları kabul ettiremezsiniz...doğudaki namus davası ile batıdaki birmidir,doğudaki kan dav. bir bina bile,büyük binalar için söylüyorum niye parça parça dilatasyonlarla yapılır...zemin bir taraf çamur bir taraf sert hatta bir tarafı denize oturuyor,bataklık kazıklı temel lazım,bir taraf 3 kat bir taraf10 kat ayrı temel ister araya da elastik bir madde koyarsınız niye kırılmasın,bütün dursun diye...o korktuğunuz bölünme olmasın diye ayrı davranmasına müsaade edersiniz...deremde (dış güç) birbirine çarpmasın birbirini tahrip etmesin diye de en az belli bir mesafe hesaplar koyarsın..ilmi olan bilir..
  Cevapla
 • m. mustafa k. 10 yıl önce Şikayet Et
  Şan kimin ola?. İslam tarihine biz şan vermedik şanımız, İslam tarihinin bir parçası olabilmemizdendir!....
  Cevapla
 • nadirkelleci 10 yıl önce Şikayet Et
  eyaletler devlet kurabilir, ama devlet eyaletlere bölünemez.. bebekler bile biliyor ki, kürt eyaleti dendiği zaman,burdan hareketle adamlar bağımsızlığa giden yolun yürüyüşüne başlamış olurlar,yok öyle eyalet meyalet,adana ne ise mardin de o hakkari ne ise çorumda o ülkemiz tek ülke,tek sistem,ama azınlıklar da olacak etnik çeşitlerde v.s. biri çıkar milliyetçi hareket türk partisi, diğeri kürt devleti hayalinde kürtçülük, diğeri kemalizm dini mensubu parti,ortada her kese eşit ak parti var,tıpkı bunun gibi,ülkede bir arada tutmak için sistem belli herkese eşit muamel
  Cevapla
 • tuna han 10 yıl önce Şikayet Et
  Osmanli. Osmanli dogrudur Turk ismini pek kullanmadi ama cekirdek toplum Turk oldugu icin bugun Balkanlarda ve baska ulkelerde yasayan Turkce var .Bu Osmanli sayesinde olmustur.Yani Osmanli bir anlamda Turcenin gelismesini saglamistir.
  Cevapla
 • nadirkelleci 10 yıl önce Şikayet Et
  yeni fetihler yapacaksak oralar için olur, ama durduk yere bölünmeye ne gerek var. ben demokratik açılımı destekliyorum, ve çerçevesini şu şekilde çiziyorum,anladığım kadarı ile, devletin ihmal ettiği kasıtlı olarak yok saydığı azınlıklar, yani kendisine göre azınlık, yoksa bu millet 10 larca etnik ve dini kökenden oluşuyor neyse, mesela alevilerin istekleri her ne kadar islami olmasada,kürtlerin global dünya düzeninde istekleri,roman vatandaşların hakları,başörtülü kızların okuma ve çalışması,hristiyanların ruhban okulu veya diğer istekleri öyle ya bu insanlar t.c. vatandaşı hakları var
  Cevapla
 • tuna han 10 yıl önce Şikayet Et
  Bizim tarihimiz. Iste budur. Benim tarihcim budur.Bizi en iyi biz anlariz,anlatiriz.Hep yabanci tarihcilerden ogrendik yalan yanlis tarihimizi,gerci yabanci tarihcidende bizim goremedigimiz cok ince ayrintilari ogrenme imkanizda olmustur.Durust yabanci tarihcileri ayri degerlendirmek lazim.Ne guzel soylemis sayin yazar tarihci sosyolog,psikolog gibi analiz edebilmelidir demis.Keyifle bir yazi okudum ve bizi daha taniyorum artik.Sn yazar ve baska arastirmacilar devam edin calismalara bugunku hatalarimizi duzeltmede tarih bize yardimci olacaktir,yeterki gormesini bilelim. sevgilerimle canim TURKIYEEEEE
  Cevapla
 • İnadına Türkiye Cumhuriyeti 10 yıl önce Şikayet Et
  O zamanın gereği eyalet olabilir. Fakat şimdi zaman ve şartlar değişti. Devir üniter devletlerin çağıdır!. kürtlere özerklik vermek, Türkiyenin bölünmesine sebep olmak demektir. Özerk olduğu zaman kürtler kendi milli takımlarını kurar, kendi okullarını açarlar. Önce okullardan Türkçe kalkar. Daha sonra kendi ordumuzu kuralım derler. Bir bakmışız ki BM bize self determinasyomdan kaynaklanan bir referandum dayatmış bile. kürtler Irakın kuzeyindeki defacto kürt devleti ile birleşerek sözde büyük kürdistan hayallerine kavuşmuş olur. Bunun örnekleri yaşandı. kürtlere özerklik verelim demek, en hafif dille ihanettir.
  Cevapla