Zonguldak

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

10:09 04 Ekim 2016
Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Zonguldak İl Müftüsü Mürsel Öztürk, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın bu seneki temasının "Cami ve Kitap" olduğunu belirtti.

Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk kez 1989'da ''Camiler Haftası'' olarak kabul edilen, daha sonra "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" diye adlandırılan haftanın, 1-7 Ekim tarihlerinde kutlandığını söyledi.

Ülkede olduğu gibi kentte de hafta dolayısıyla eşitli etkinlikler düzenleneceğini dile getiren Öztürk, haftanın bu yılki temasının "Cami ve Kitap" olarak belirlendiğini belirterek, "İslamın ilk emri malum olduğu gibi 'oku' dur. Kuran'da ilk inen ayet 'oku' emridir. İslam dini okumaya, bilgi sahibi olmaya büyük önem veriyor. Peygamberimiz döneminde Peygamberimizin mescidi bütün fonksiyonları icra ediyordu. Cami bir mektep, üniversite ve bütün Müslümanların düşündüğü bir mekandı. Daha sonra caminin fonksiyonu başka yerlerde icra edilmeye başlansa da ilim ve ibadet camilerin ayrılmaz unsuru olarak kalmıştır." diye konuştu.YORUMLAR

ETİKETLER
Zonguldak
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.