Antalya

Hediye gelen spiral makinesi yüzünden hayatından oluyordu

14:04 17 Ocak 2022 8 Yorum Var
Hediye gelen spiral makinesi yüzünden hayatından oluyordu

Antalya’da yaşayan ve seramik ustası olan 37 yaşındaki Ali Aktaş, internetten hediye puan karşılığında gönderilen spiral makinasında zımpara-kesme ve taşlama malzemesi olarak kullanılan taşın parçalanması sonucu neredeyse canından oluyordu.

29 Mart 2018 tarihinde meydana gelen olayda, internetten yaptığı alışveriş karşılığında biriken puanlarla kendisine bir hediye gönderileceği söylenen internet sitesi üzerinden spiral makinası siparişi veren iki çocuk babası Ali Aktaş, Muratpaşa ilçesi Konuksever mahallesinde bulunan evine gelen ürünün kutusunu açtı. Denemek için taşını taktığı cihazın düğmesine bastığı anda spiral taşı olarak bilinen parçanın  eline ve boynuna isabet etmesi sonucunda yaralanarak adeta ölümden döndü. Mağduriyetini yargıya taşıyan seramik ustası, üç yıldan fazla süren davayı kaybedince mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kaldı. Şu anda fiyatı 1.150 TL olan hediye spiral Akça'ya dört katı olan 4 bin 600 TL'ye maloldu.

Spirale takılan taşın kutudan çıktığını ispat edemeyince davayı kaybetti

“DÜĞMEYE BASMAMLA PATLAMASI BİR OLDU”

İnşaat işleriyle uğraştığı için aldığı ürünlerin puanı olduğunu ve o puanları biriktirdiğinde sitenin kendilerine hangi hediyeleri almak istiyorsunuz diye sorduğunu söyleyen Aktaş "Biz bunun karşılığında beyaz eşyadan tut küçük ev aletlerine kadar hadiyeler alabiliyoruz. Biz de işimiz gereği kullanıyoruz diye spiral makinası tercih ettik. Kutuyu elime gelir gelmez denemek için açtım. Güvenilir bir site olduğu için de açarken video kaydı almadım. Hediye kutuyu elime geçince hemen açıp ürünü denemek istedim. Çalıştırır çalıştırmaz böyle bir kaza yaşadık. Düğmeye basmamla patlaması bir oldu” dedi. Aktaş, yaralanmasıyla ilgili olarak da, “Elimde iki tendon kesiği oluştu. Boynumda da büyük ölçüde bir kesik oldu. Allah'tan orası kesilmedi yani taş spiralin korumasına çarpıp geldiği için o kısma fazla etki vermedi. Zaten orayı kesseydi şu an konuşamıyordum” ifadelerini kullandı.

Spirale takılan taşın kutudan çıktığını ispat edemeyince davayı kaybetti

“BİR YIL BOYUNCA DA ÇALIŞAMADIM”

Geçimini seramik ustalığı yaparak sağlayan Aktaş işinizi yapmanızda bir aksaklık oldu mu sorusuna, “45 gün elim alçıda kaldı. Bir yıl boyunca da çalışamadım zaten iki tendon kesiği vardı. Hala da soğuk havalarda acısını çekiyorum, sürekli elimle iş yaptığım için sorunla karşılaşıyorum” şeklinde cevap verdi.

Hediye gelen spiral makinesine taktığı taşın patlamasıyla yaralandı Spirale takılan taşın kutudan çıktığını ispat edemeyince davayı kaybetti

“MAHKEMEDE HAKSIZ DURUMA DÜŞTÜK”

Olayın ardından mahkeme sürecini başlatan Aktaş, üç yıldan fazla süren dava sonucunda internet sitesinin suçlu bulunmamasıyla birlikte davayı kaybettiğini belirtti. Aktaş, “İlk başta işi mahkemeye taşımadığını düşünmediğini, alışveriş sitesine durumu bildirdiğinde yetkililerin geldiğini belirterek, "Para teklif ettiler biz avukatlar ordusuyuz bizimle uğraşamazsınız boşuna öyle bir şeye girmeyin dediler. Ben de birkaç kişiye danıştım ve onlar da ne kaybedeceksin, zaten kaybedeceğini kaybetmişsin dediler. Biz de mahkemeye verdik. Mahkemede de haksız duruma düştük. Çünkü kutunun içinden çıkan taşın, faturada gözükmemesinden dolayı bize o taşı başka yerden temin ettiğimiz söylendi. Yani biz spirali başka yerden, taşı başka yerden almışız. Takmışız, patlamış ve adamların spiralinde herhangi bir sorun yokmuş. Yani biz sonuçta taşı aldığımız yeri de mahkemeye verebilirdik ama biz özellikle orayı verdik. İşte böyle bir adaletsizlik oldu” dedi.

Spirale takılan taşın kutudan çıktığını ispat edemeyince davayı kaybetti

“OLAN BİZE OLDU, MAĞDUR KALDIM”

Aktaş, “Üç yıl sürdü mahkeme üç yılın sonunda da aleyhimize sonuçlanan bir karar çıktı. Bir de mahkeme masrafı ödemek zorunda kaldık. Avukatım istinat mahkemesi yolu gözüküyor ancak yine bir şey çıkacağını sanmıyorum diyor. Dönüyor dolaşıyor tekrar aleyhimize sonuç çıkıyor. Olan bize oldu, mağdur kaldım” şeklinde konuştu. 

Spirale takılan taşın kutudan çıktığını ispat edemeyince davayı kaybetti Spirale takılan taşın kutudan çıktığını ispat edemeyince davayı kaybetti

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • zafer gülten 4 ay önce Şikayet Et
  adam tazminat almak için yalanda söylüyor olabilir,taşı fazla sert bi cisimi kesmeye kalkıp fazla kuvvetlice yüklendiyse patlatmış olabilir.ne kadar adi taş olsada takar takmaz patlamaz. kargoda taşın zarar gördüğünüde sanmam,ona göre ambalaj yapmışlardır.benzeri benimde başıma gelmişti,fabrikada taşla döküm çapağı alırken,aşırı yüklenmiştim,iş çbuk bitsin maaiye kalmıyayım diye.bereket yüzüme değil,vucuduma çarptı,çarptığı yer morarmıştı.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • ismail 4 ay önce Şikayet Et
  Buradan okuduğumdan anladığım kadarı ile o makineyi kullanmayı bilmiyorsunuz taş üzerinde gelse bile taşıma esnasında darbe alıp çatlamış olabilir, ayrıca denemek için önce taşsız çalıştırsanız ve kendine ait emin olduğun taş taksanız siperlik kullansanız bunlar başınıza gelmezdi büyük kaza atlatmışsın geçmiş olsun. Önce güvenlik!! hediye puan olayı ayrı bir muamma müşterinize aldığınız alışverişin puanları ile almış olduğunuz hediye puan bedeli kadar müşterilerinizi indirim uyguladınız acaba ????
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Maalesef memlekete adalet zengin baronların elinde vatandaş ne yapsın dolar eru yükselir vatandaşın elinde 3000/ 5000 dolar diğer tarafta adam yüz milyon 300 milyon dolar alıyor satıyor devleti dolarla terbiye etmiye kalkan bir TÜSİAD var
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • huseyin baş 4 ay önce Şikayet Et
  avukatları hakimleri yenmiş... orduları varmış...
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • MURAT AKÇAKIL 4 ay önce Şikayet Et
  Tabii ki haksızsın birader...teklif ettikleri parayı almalıydın...boş işlerle uğraşmışsın...çünkü kullanıcı hatasına benziyor...düğmeye basar basmaz neden patlasın? gevşek takmışsındır...
  Cevapla
 • cevap 4 ay önce Şikayet Et
  tazminat alacak ya... Birde akıl hocaları çok ya...
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.