Bitlis

25 tonluk tekne okul bahçesine taşındı

08:52 11 Nisan 2021
25 tonluk tekne okul bahçesine taşındı

Bitlis Tatvan'da Seydi Ali Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Denizcilik Bölümü’nde öğrencilere eğitim verilmesi için okul bahçesine tekne getirildi.

Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürlüğü iskelesinde atıl durumda olan teknenin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne hibe edilmesinin ardından, Seydi Ali Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri teknenin eğitimde kullanılması için çalışma başlattı.

Girişimler sonucu hibe edilen 25 ton ağırlığında ve 15 metre uzunluğundaki tekne, vinç yardımıyla yüklenen tırla trafik polisleri nezaretinde lisenin bahçesine taşındı.

Okul müdürü Fırat Kıranşal, gazetecilere yaptığı açıklamada, feribot iskelesinde atıl durumda olan okul bahçesine getirerek öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Kıranşal, şu bilgileri verdi:

“Öğrencilerimizin eğitimlerini geminin üzerinde yapabilmeleri için hazırlıklar yaptık ve yaptığımız iş birliği protokolü ile Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürlüğünden bu tekneyi hibe olarak aldık. Teknenin taşınmasında sıkıntılar yaşamamak için emniyet ve elektrik kurumundan destek istedik. Taşıma yaparken, trafik ekipleri kara yolundaki güvenliği sağladı, VEDAŞ ekipleri de caddelerdeki elektrik tellerinin altından kontrollü bir şekilde geçmemize yardımcı oldu. İş makineleri, tır ve vinçlerle tekneyi okulumuzun bahçesine taşıdık. Bu tekne yaklaşık 25 ton ağırlığında, 15 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindedir.”

Öğrencilerin artık okul bahçesindeki teknede uygulamalı eğitim göreceğini belirten Kıranşal, “Bu hem görsel açıdan buraya güzellik katacak hem de öğrencilerimizin derse olan heyecanının arttıracaktır. Katkılarından dolayı kaymakamımıza, milli eğitim müdürlerimize, feribot işletmesi yetkililerine ve taşımada bize destek olan kurum amirlerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Tatvan’da pozitif vaka tespit edilen 2 okulda yüz yüze eğitime 10 gün ara verildi
 Bitlis‘in Tatvan ilçesinde ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının tespit edildiği 2 okulda yüz yüze eğitime 10 gün ara verildi. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, ilçedeki Fuat Sezgin Anadolu Lisesi ve Sarıkum Köyü İlk ve Ortaokulunda pozitif vakaların görüldüğü belirtildi. Salgının yayılmasının engellenmesi amacıyla iki okulda yüz yüze eğitime 10 gün ara verildiği ifade edilen açıklamada, karantina süresi boyunca eğitimlerin uzaktan devam edeceği kaydedildi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.