Bursa

1500 yıllık mezardan çıkan mesaj şok etti!

08:47 24 Kasım 2020 9 Yorum Var
1500 yıllık mezardan çıkan mesaj şok etti!

Unesco’nun geçici miras listesinde bulunan İznik’te 1500 yıllık oda mezarları keşfedildi. 8 kişiye ait insan kemiklerinin bulunduğu mezar odalarında yazan mesaj şok etti.

Bursa'nın İznik ilçesinde erken Roma dönemine ait lahit mezarların bulunduğu 10 dönümlük zeytinlik, daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlâk edildi. Hisardere yolu üzerinde bulunan bu zeytinlikte bir yıla yakın devam eden çalışma sonrası Terrakota’dan yapılan özel mezar odaları ortaya çıktı. Birinde 6, diğerinde ise 2 insana ait kemikler bulundu.

Çalışmalar hakkında bilgi veren İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu, “Biz bu kitabeyi Prof. Dr. Boris Dreyer’e çözdürdük. 5 yüzyıla ait mezar taşı. Bunun üzerinde de bir kadının hem 48 yaşında ölen kocası, hem de 14 yaşında olan oğlu için bir mezar yaptırdığını anlıyoruz. Üzerinde ise 'Ben Herennia Vitalia. Bu tabutu 48 yıl yaşayan ve Phretens’in ilk lejyonu olan sevgili kocam Lulius Valentinus Christian ve 14 yıl yaşayan oğlum Lul için diktim. Kimsenin tabutu yok etmesine izin verilmemelidir. Ama kim onu yok ederse kıyamet günü Allah’a hesap verecektir' yazmaktadır" dedi.


İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu, 1. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen bu bölgeden çıkan eserler ile ilgili, “Kazı çalışmalarımız Müze Müdürlüğü başkanlığında ve 9 Eylül Üniversitesinden Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç’in danışmanlığında yürütülmektedir. Kazı çalışmalarında bugüne kadar 3 lahit ile birlikte çeşitli çapkı mezarlar ve oda mezar örnekleri ortaya çıkarılmıştır” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR

9 Yorum Var
 • ... 1 ay önce Şikayet Et
  Bir İznik li olarak demek isterim ki,İzniğin altında daha üç tane daha iznik vardır. Bir Bizans iki Büyük Selçuklu devleti üç Cihan ı İslam Osmanlı devleti ve şu anki Büyük Türkiye Cumhuriyeti.Yani şu anki yer altında bulunan bütün ganimet ve hazineler devlet tarafından çıkarılıp hazineye aktarılırsa ne cari açığımız kalır ne dış borcumuz kalır, bütün vatandaş lar rahat rahat yaşarız.Bilmem anlatabildim mi.Bunlari devlet babamizda biliyor ama belkide herşeyin bir zamanı vardır.
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Herkesin hesabı rabbimledir.o hesap gününün sahibidir.bir insanın mezarı açılıp kemikleri teşhir edilmemelidir.
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  Hangi din ve inanç olsun bir mezarın açılmasına ve talan edilmesine karşıyım ölen kişi de notuna bakılırsa imanlı olabilir en iyi şekilde koruyun derim
  Cevapla
 • Selim Abi 1 ay önce Şikayet Et
  Romalıların Hsk dine mensup olduğu bir dönem,bedduaya dikkat
  Cevapla
 • hadi oradan 1 ay önce Şikayet Et
  şoooooooooooktan tepe taklak olduk beaaaaaaaaaaaaaa...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
iznik Mesaj
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.