Nazar var mıdır? Nazar boncuğu takmak caiz midir? Nazardan Korunmak için okunacak dua!

Nazar ve göz değmesi gerçek midir? Göz değmesine karşı nazar boncuğu takmak caiz midir? Diyanet İşleri Başkanlığı tüm bu soruların cevabını açıkladı. Nazar ve göz değmesine karşı hangi dualar okunmalıdır?

Nazar var mıdır? Nazar boncuğu takmak caiz midir? Nazardan Korunmak için okunacak dua!
Nazar var mıdır? Nazar boncuğu takmak caiz midir? Nazardan Korunmak için okunacak dua!
GİRİŞ 13.04.2021 21:49 GÜNCELLEME 13.04.2021 21:49
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Tüm tedavi ve korunma yöntem ve sebeplerine başvurduktan sonra sonucu yüce Allah’tan beklemek İslam inancının gereğidir. İslam inancında, nihai etkiyi Allah’tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklanmıştır. Nazar konusunda Yüce Allah buyuruyor ki: ‘’O inkâr edenler Zikri (Kur’an’ı) işittikleri zaman, sanki seni gözleriyle (nazar edip) yıkacaklardı. (Kin ve kıskançlıklarından) hâlâ “kuşku yok o bir mecnundur” diyorlar. Gerçekte o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür. (Kalem – 51 – 52) Peki Diyanet ‘’ Göz değmesine karşı nazar boncuğu takmak caiz midir?’’ sorusuna ne cevap vermiştir? İşte nazar ve göz değmesi hakkında merak edilenler...

“Göz değmesi haktır. Deveyi kazana, insanı da kabre girdirir.”[Keşfü’l-Hafâ, 2: 76 (Ebû Naim’den naklen)]

Göz Değmesine Karşı Nazar Boncuğu Takmak Caiz midir? 

Nazarın mahiyeti ve keyfiyeti kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildikleri dinen de kabul edilmektedir. Bir hadis-i şerifte, “Nazardan Allah’a sığının, çünkü nazar (göz değmesi) haktır.” (İbn Mâce, Tıb, 32) buyrulmaktadır. Resûlullah’ın (s.a.s.) nazar değmesine karşı Âyete’l-Kürsî ile İhlas ve Muavvizeteyn (Felâk, Nâs) sûrelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği; bunlardan kurtulmak için ayrıca doğrudan Allah Teâlâ’ya yakardığı rivayet edilmektedir (Buhârî, Tıb, 32, 38; Tirmizî, Tıb 16; İbn Mâce, Tıb 32, 36; Kamil Miras Tecrîd Tercemesi, XII, 90).

Nazar konusunda Hz. Peygamberin tavsiyelerini uyguladıktan sonra sonucu yüce Allah’tan beklemek İslam inancının gereğidir. Dinimizde nihai etkiyi Allah’tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklanmıştır. Bu sebeple nazar boncuğu ve benzeri şeylerin, bunlardan medet ummak amacıyla boyuna veya herhangi bir yere takılması caiz değildir. Bu tür davranışlarda bulunanlar hakkında Resûlullah (s.a.s.) “Kim nazarlık takarsa Allah onun işini tamama erdirmesin” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XXVIII, 623) buyurmuştur. Diğer bir hadiste ise nazarlık takan ve nazarlığa koruyucu etki atfeden kimsenin Allah’a ortak koşmuş olacağı ifade edilmiştir (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XXVIII, 637). Nazardan korunmak için böyle hurafeleri terk edip Hz. Peygamberin öğrettiği duaları yapmak gerekir (Buhârî, Tıb 38; Tirmizî, Tıb 16; İbn Mâce, Tıb 32; Kamil Miras Tecrîd Tercemesi, XII, 90). Bu çerçevede Felak ve Nâs sureleri yanında Hz. Peygamberin torunlarına yaptığı şu dua da okunmalıdır: “Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım.” (Buhârî, Ehâdîsu’l-enbiyâ, 10; bkz: İbn Mâce, Tıb, 36).

Nazardan Korunmak İçin Okunacak Dua

 • Bütün şeytanlardan, zararlı hayvanlardan, Kem gözlerden Allah (c.c.)'ın tam olan kelimelerine sığınırım.

 • Hiçbir iyinin ve kötünün yapamadığı ve Allah (c. c.) 'in yaratıp vücuda getirdiği bütün şerlerin şerrinden,

 • Gökten inenlerin ve göğe çıkanların şerrinden,

 • Yerde bitenlerin ve yerden çıkanların şerrinden,

 • Gecenin ve gündüzün fitnelerinin şerrinden,

 • İyilik için kapı çalan hariç, gece ve gündüz her kapı çalanın şerrinden Allah (c. c.) 'ın tam olan kelimelerine sığınırım.

 • Ey Rahman (olan Allah'ım)." (Buharî, Kitabü'l-Enbiya, 10; Müslim, Kitabu'z-Zikr, 54, 55)

Peygamber Efendimizin Okuduğu Nazar Duası

Peygamber efendimiz göz değmesi ve nazar karşısında korunmak için neler yaptığını Ebû Said el-Hudrî (r.a.) şöyle anlatmaktadır:

“Resulullah (a.s.m.) ‘Cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığınırım.’ gibi dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah’a iltica ederdi. Sonra Muavvizetân (Felâk ve Nâs Sûreleri) inince bu sûrelere devam etti. Felak ve Nâs surelerinde varlıkların şerrinden Allah’a sığınılmaktadır. Hastalara ve nazar değenlere de bu sureler okunup Allah’tan şifa istenebilir. (Dualara aşağıda metinde ulaşabilirsiniz.)

Ayrıca, Kalem suresinin 51. ve 52. ayetlerinin (Nazar Duası) de nazara karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu söylenmektedir. Alimler nazar değmelerine karşı Kalem suresinin 51 52. ayetlerini (nazar ayetleri) okumuşlar ve okunmasını tavsiye etmişlerdir.

Ayetel kürsi namaz içinde sure şeklinde okunduğu gibi, dua olarak ihlas suresi, nas suresi ve felak sureleri ile birlikte okumanında iyi olduğu söylenmektedir.

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:

“Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Her kim akşam olunca Ha-mim el-Mü’min süresini baştan, 3. (dahil) ayetine kadar ve ayete’l-Kürsiyi okuyacak olursa bu iki Kur’an kıraati sayesinde sabaha kadar muhafaza olunur. Kim de aynı şeyleri sabahleyin okursa onlar sayesinde akşama kadar muhafaza edilirler.” (Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an 2, (2882).)

YORUMLAR 9
 • Şenel 2 yıl önce Şikayet Et
  Anlami
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  nazar boncuğu takmak dinimizde batıl inançtır caiz değildir. bu kadar kısa ve basit bir şekilde cevap veremiyormu, bu kadar uzun uzadıya yazıya ne gerek var, tefferruatını isteyen alsın fıkıh kitabını, fıkıh kitabı ağır gelirse ilmi hal kitabını alıp okusun, her şey yazıyor orda ayrıca her insanın ilmi halini öğrenmesi farzdır. tavsiye Ömer Nasuhi Bilmen Büyük İslam İlmihali.
  Cevapla
 • halk 3 yıl önce Şikayet Et
  BATIL inanç tır
  Cevapla
 • Muhammed 3 yıl önce Şikayet Et
  nazar ayetle sabittir. kalem suresi 51. tefsirinde nazar var
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  nazar boncuğu dikkati kendi üzerine topladığı için kullanılıyor olabilir evlere testi tabak asanlarda var nazar(bakış) etmesinler diye ondan medet ummak için değil.
  Cevapla
 • RUHİ 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir kaç sahih olmayan hadis ile neredeyse nazardan korunmak farz diyecekler. Allahtan korkun Müslümanlar. Bahsi geçen ayette ''gözleri ile yıkacaklardı'' derken kem bakışlardan bahsedilir. Kötü bakışlardan bahsedilir. Ama nasıl oluyorsa bu tefsirden önümüze nazar boncuğu çıkıyor. Yahu açıkça söyleyin korkmayın deyin ki ''İnsanın eli ile yaptıkları korumaz ALLAH korur!..''
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'ndan ilginç metro çıkışı: Jet cevap: İnşaallah iyisinizdir...
Credit Suisse ve Deutsche Bank'ta büyük kriz iddiası: Papa bile parasını çekti