Dünya diken üstünde! Çin'e karşı savaş ilan edecek

Trump yönetimi Çin’e karşı topyekun savaş ilanına hazırlanıyor. Bu çerçevede bakanlıklar ve devlet kurumlarında son rötuşların yapıldığı ve ilk hamlenin ABD Adalet Bakanlığı’ndan geleceği ifade ediliyor. Washington’un hedefindeki öncelikli kurum ise Çin’in istihbarat ve güvenlik teşkilatı Devlet Güvenlik Bakanlığı.

Dünya diken üstünde! Çin'e karşı savaş ilan edecek
Dünya diken üstünde! Çin'e karşı savaş ilan edecek
GİRİŞ 13.12.2018 07:56 GÜNCELLEME 13.12.2018 07:56
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

ABD, Çin’e yönelik topyekun savaş başlatma arefesinde. Amerikan medyası, Washington-Pekin arasındaki ticaret savaşının sadece bir yan unsuru olduğunu ve gerçek savaşın başlamak üzere olduğunu iddia etti. Trump yönetimi, Çin’i ekonomik ve siber casusluk yapmakla suçlamaya hazırlanıyor. Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre Trump yönetimi Pekin’e yönelik ABD ticaret sırlarını ve hassas teknolojisini çalma, hükümet ve özel şirketlere ait bilgisayarlardaki hassas bilgileri elde etme gibi suçlamalar yöneltecek. Çin’e yönelik topyekun kuşatma hamlesinin, Huawei Mali işler Direktörü (CFO) Ming Vancou’nun, İran yaptırımlarını delmek ve sahtekarlık suçlamalarıyla Kanada’da gözaltına alınmasından hemen sonra gelmesi dikkat çekti.

 

 

ADALET BAKANLIĞINDAN İDDİANAME

Kuşatma planı çerçevesinde hafta içinde birçok ABD devlet kurumunun Pekin’e karşı harekete geçmesi bekleniyor. Çin’e yönelik iddialara ilişkin ilk somut adımın, ABD Adalet Bakanlığı tarafından atılacağı belirtiliyor. Bakanlığın, Çin istihbaratı adına çalıştığı ve ABD siber ağları üzerinde uzun dönemli casusluk faaliyetleri yürüttüğü iddia edilen bilgisayar korsanlarına (hacker) ilişkin bir iddianame hazırladığı belirtilmekte.

 

 

ÇİN İSTİHBARATI HEDEFTE

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı iddianamede, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı adına çalışan hackerların ve siber casusluk yapılanması APT10‘un bulunduğu iddia ediliyor. Devlet Güvenlik Bakanlığı karşı istihbarat, yabancı istihbarat ve siyasi güvenlikten sorumlu istihbarat kurumu ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin güvenlik teşkilatı olarak görev yapıyor.

DAHA SALDIRGAN BİR POLİTİKA

Gazete, Washington’un Pekin’e yönelik daha saldırgan politika izleme kararının, Adalet Bakanlığı ile birlikte Dışişleri, Hazine ve İç Güvenlik bakanlıklarının koordinasyonunda alındığına dikkat çekti. Söz konusu bakanlıkların da Çin’e yönelik yeni önlemler açıklaması bekleniyor. WSJ’ye konuşan ABD’li yetkililer yeni stratejinin, Pekin’in Washington’un teknolojide elinde tuttuğu liderlik pozisyonunu ele geçirme girişimlerine bir cevap niteliğinde olduğunu belirtti.

Trump yönetiminin ayrıca, Çin’in 2014’e kadar uzanan, Amerikalı üst düzey hükümet çalışanları ve iş insanlarını hedef alan fişleme çalışmalarını içeren istihbarat raporlarını da yakın zamanda açıklayacağı iddia ediliyor.

MİNG KEFALETLE SERBEST

ABD’nin İran yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle Kanada’da tutuklanan Çinli teknoloji şirketi Huawei’in Mali İşler Direktörü (CFO) Ming Vancou’nun 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı serbest bırakılmasına karar verildi. Uluslararası kamuoyunun ve piyasaların yakından izlediği kefalet duruşmasında, Kanadalı Hakim William Ehrcke, Ming’in ABD’nin resmi iade talebini beklerken şartlı olarak salıverilmesine hükmetti. Hakimin belirlediği kefalet şartlarına göre, Vancouver kentindeki evinde ikamet edecek Ming mahkemeye 7 milyonu nakit ve 3 milyonu gayrimenkul olmak üzere 10 milyon Kanada dolarını teminat olarak sunacak. Lions Gate Risk Management Group adlı Kanadalı özel güvenlik şirketi tarafından sağlanan GPS alıcısını ayak bileğinde taşıyacak Ming, şirket görevlilerinin kendisini 7/24 izlemesine ve gerekirse gözaltına almalarına izin verecek. Ming’in mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakılmasının, Kanadalı emekli bir diplomatın Pekin’de gözaltına alınmasından hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

MARRIOTT HACKLENDİ

Amerikan hotel zinciri Marriott’un da Çinli hackerlar tarafından hedef alındığı iddia edildi. Amerikan medyasında çıkan haberlere göre, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’na bağlı hackerlar, ünlü hotel zincirinin veri tabanında kayıtlı 500 milyon kişinin bilgilerini elde etti. Çinli hackerların yine sağlık sigortası ve güvenlik bilgilerini de elde ettiği belirtiliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Cevat 2 yıl önce Şikayet Et
  Çin in bu güce ulaşmasının sırrı. KARMA EKONOMİ SİSTEMİDİR. Özel sektörün gücünün yetmediği yerde DEVLET DESTEĞİ VERMİŞTİR. Üretim maliyetini düşürmüş RAKİPSİZ YAPMIŞTIR. Bu güce ulaşmasını ABD den KAÇAN, ABD Şirketleri sağlamıştır. DÜNYADA ARTIK, ÇİNİ DURDURACAK GÜÇ YOKTUR. ABD Bu hamleyi 25 yıl önce yapmalıydı..
  Cevapla
 • Aslı gibi... 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd=Çin=itrail =İngiltere.. Bu ülkeler yok olmadığı sürece dünya huzur bulamaz..bu ülkeler yok olduktan sonra diğer ülkelerin kolu kanadı kırılır..islam ülkeleri uykudan uyanmalı artık..
  Cevapla
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Çinde tehlikelidir Bize herkes düşmandır. Biz daha hakka dayalı dahada çok çalışmalıyız Mikro uyduları uzaya göndermeliyiz. Ak partiyi ilahi kelimetullah için desteklemeliyiz. Çünkü atalarımızı ceddimizi ak parti ile öğrenip yaşayacağız Hayal ediniz sizi okutan yemek veren okumayı öğreten düşmanlardan koruyan babanızla sizin aranıza perde koyup sizi düşman ediyorlar babanıza işte 80 yıl bu yapıldı bu ülkede sadece cumhuriyeti sevdireceğiz diye ceddimiz aşkımız destansı osmanlıları bize düşman gibi gösterdiler Bu yüzden ak parti sadece parti değil atalarımızın yaşayan ruhudur. Dinimizdir. Bu yüzden ak parti devrimi. Yuvasını hor gören tilki evsiz kalır.
  Cevapla
 • serdar 2 yıl önce Şikayet Et
  Burada Cinin ABD ve BATI yi yenebilecegini iddia eden insanlarin Aklina sasiyorum . YOk ABD yalnizlasmis yok Yikilacakmis . O Kadar Kolay di öylemi ? O Kadar basit bir is ABD nin yikilmasi ? sonra Batinin CIkarlarini kim koruyacakmis Cin mi ? Bati buna Müsade edecekmi saniyorsunuz siz ? Ya Allah askina siz hic Okumadiniz mi ? Siz hicmi Bilgi ve Ihsan sahibi deyilsiniz `?
  Cevapla
 • serdar 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerle bir edin gitsin ayni 100 öncesi yaptiginiz gibi . Uygurlara yaptiklari iskenceleri ne Cabuk unutuyor bizim balik hafizali milletimiz ? simdikde cinci mi olmus milletimiz cini mi savunuyor burada
  Cevapla
 • hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi ne alakası var.Çin bu zulmü yaptı diye güçsüz bir devlet mi oluyor?Abuk subuk yorum seninkisi.Amerikada zulum yaptı.Ama amerikaya güçsüz demiyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
START anlaşmasında ABD'den Rusya'ya yeşil ışık
Anavatanı güney Amerika: Edirneliler görünce şaşkına döndü