İki ülke arasında kriz! Çöp yüzünden savaş tehdidi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkesine kendi çöplerini gönderen Kanada’ya, çöplerini geri almadıkları takdirde savaş ilan edeceğini duyurdu.

İki ülke arasında kriz! Çöp yüzünden savaş tehdidi
İki ülke arasında kriz! Çöp yüzünden savaş tehdidi
GİRİŞ 23.04.2019 23:28 GÜNCELLEME 23.04.2019 23:28
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kanada, 2013-2014 yılları arasında Filipinler’e yasadışı olarak çöp yığınları göndermiş, çöp dolu konteynerler gören Filipinler halkı şoka uğramıştı. Yıllardır Kanada’nın çöplerini geri almaması üzerine Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kanada’yı tehdit etti. Duterte, çöp yığınlarının geri gönderileceğini aksi takdirde savaş ilan edileceğini duyurdu.

Luzon Adası'da meydana gelen 6.1'lik depremin en fazla can aldığı Pampanga bölgesinde katıldığı toplantıda konuşan Duterte, “Bir gemi hazırlanmasını istedim. Kanada, çöplerini ya geri alacak ya da Kanada’ya yelken açarak, çöplerini oraya dökeceğim” dedi. Duterte, “Kanada ile savaş açabiliriz. Onları alaşağı da edebiliriz. Çöplerini geri vereceğim, ne olursa olsun! Sadece bekleyin ve görün” ifadelerini kullandı.
Evsel atık, plastik şişe ve çantalar, gazeteler ve kullanılmış yetişkin bezlerinden oluşan toplam 103 konteyner dolusu Kanada atığı, 2013-2014 yılları arasında Manila'ya toplu halde getirilmişti. Filipinler, Kanada'yı, 1995 yılında imzalanan Tehlikeli Atıkların Bertaraf Edilmesi ve Sınır Aşınmasına İlişkin Basel Sözleşmesini ihlal etmekle suçluyor.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Niksarlı 1905 1 yıl önce Şikayet Et
  kanada dünyada maden sömürgeciliğini en etkili kullanan ülke
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Kanada yı bir Ingiliz vali yönetiyor. Bombalamaya Ingiltereden başlarsanız sevinirim.
  Cevapla
 • Molla Kasım 1 yıl önce Şikayet Et
  Kanadanın utanmazlığına bakın , kendi ülkesinde imha edeceği çöpleri , başka ülkeye döküyor. Birde modern ülke yiz diye geçinirler.
  Cevapla
 • Bilo 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam tam bir manyak
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın tedavisini üstlendiği küçük Taha'dan sevindiren haber
Tamamen yerli imkanlarla üretildi: 29 Mayıs'ta çalıştırılacak