Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısından ABD kongresine çağrı!

Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, ABD Kongresinde konuştu. Cengiz, Trump'ın Suudi Arabistan ile ilişkilerini bir kenara bırakarak hesap sorması gerektiğini söyledi.

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısından ABD kongresine çağrı!
Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısından ABD kongresine çağrı!
GİRİŞ 17.05.2019 02:56 GÜNCELLEME 17.05.2019 02:56
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi İnsan Hakları Alt Komitesinde gerçekleştirilen oturuma katılan Hatice Cengiz, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"7 ayda hala aynı noktadayız"

Kaşıkçı ile tanıştıktan sonraki sürecini anlatan Cengiz, "Büyük bir heyecanla başlayan o sürecin 2 Ekim'de bu şekilde bitmesine ve dünyanın bu konuda hiçbir şey yapamamasına hala inanamıyorum" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini davet ettiğini, o dönemde Amerikan yönetiminin Kaşıkçı konusunda bir adım atabileceğini düşündüğünü belirten Cengiz, "Ancak aradan geçen 7 aylık sürede hiçbir şey yapılmadı, hala aynı noktadayız" dedi.

"2 Ekim'de sadece Kaşıkçı öldürülmedi"

"2 Ekim'de aslında sadece Cemal değil, çok daha büyük değerler de öldürülmedi mi, Amerika'nın savunduğu değerler de öldürülmedi mi?" sorusunu soran Cengiz, şunları söyledi:

"ABD, uluslararası bir soruşturmayı Kongre bünyesinde yapabilir, bunu yönetebilir. Sayın Trump da Suudi Arabistan'la ilişkilerini bir kenara koyarak bunun hesabını sorabilir.

Bu soruşturmada ABD, Suudi Arabistan'a bu cinayeti sorup cevaplarını kamuoyu ile paylaşabilir. Müttefik olmak sadece çıkar ilişkileri değildir; müttefik olmak yeri geldiğinde bu cinayetin sebebini ve ne olduğunu bütün dünyaya sorabilecek cesareti de gerektirir."

ABD'nin insan hakları ve demokrasi anlamında savunduğu değerleri Kaşıkçı cinayeti sürecinde de göstermesini umduğunu belirten Cengiz, söz konusu değerlerin sadece Amerikan anayasasında yazıldığı haliyle kalmaması gerektiğini vurguladı.

"Suudi Arabistan'a yaptırım uygulanabilir"

Cengiz, "Biz eğer bugün Cemal'i geri getiremeyeceksek, en azından kendisi gibi düşünce suçlularının serbest bırakılması için Suudi Arabistan üzerinde baskı oluşturabiliriz. 

Uluslararası kamuoyu oluşturup Suudi Arabistan'a yaptırım uygulanabilir." ifadelerini kullandı.

Oturuma katılan Müslüman Kongre üyesi Ilhan Omar da, "Kaşıkçı'nın acısını derinden hissediyorum. Kongre olarak elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Oturuma katılan Özgür Asya Radyosu Uygur Servisi Yayıncısı Gulchehra Hoja da Çin yönetiminin Uygurlara yönelik uygulamalarını örnekler vererek eleştirdi.

Hoja, tüm dünyaya çağrıda bulunarak Uygur Türklerinin maruz kaldığı haksız uygulamalar karşısında Çin yönetimine tepki gösterilmesini istedi. 

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • salih 1 yıl önce Şikayet Et
  çift taraflı ajanlığın sonu ...
  Cevapla
 • dost acı söyler 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD bizim gibi enayimi muhalif bir gazeteci için kocaman suudiarabistan ile ilşkilerini kesecek hadi bizde can dündar için almanya ile ilişkilerimizi keselim
  Cevapla
 • Vtnsver 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok şüpheci bu kadın ..nedense pek güven vermiyor
  Cevapla
 • Ayten demir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadin gercekten trumpen birsey yapacagina inaniyormu yazik
  Cevapla
 • Yazik 1 yıl önce Şikayet Et
  Kurttan adalet bekkleyen kuzu. Abd altin yumurtlayan tavugu keser mi, demek sudi bunlardan habersiz cinayet isleyecek oyle mi ,evet belki sikistirip biraz daha harac alirlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Konut kampanyasında indirim üstüne indirim
Ukrayna'da bakıcı bebeği boğarak öldürdü