'S-400 Amerikan Patriotlarından daha üstün bir sistem'

Hint ve Pakistanlı uzmanlar, Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin Amerikan Patriotlarından daha iyi bir seçim olduğunu düşünüyor.

'S-400 Amerikan Patriotlarından daha üstün bir sistem'
'S-400 Amerikan Patriotlarından daha üstün bir sistem'
GİRİŞ 25.06.2019 11:18 GÜNCELLEME 25.06.2019 11:18
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Hindistan Hava Kuvvetlerinin eski Kurmay Başkanı Yardımcısı Kapil Kak ve Pakistan Askeri İstihbarat Servisi (ISI) eski Direktörü General Ehsanül Hak, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, ABD'nin egemen ülkelere kendi çıkarlarını benimsetme girişiminin ters tepeceği, ABD'nin bu tutumunun ülkelerin stratejik bağımsızlığına bir nevi saldırı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kak, S-400'ün özellikleri bakımından bugün dünyada radar takibi ve tarama, irtifa parametreleri, kapsama alanı bakımından en iyi savunma sistemi olduğunu belirterek, ABD'nin Patriot füze savunma sistemini sağlama önerisinin, kendi stratejik ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir seçenek olmadığının altını çizdi.

Kapil Kak, "Benim değerlendirmeme göre, S-400 herhangi bir diğer sistemden, Amerikan Patriotlarından da üstün bir sistem. S-400'ün ne anlama geldiğini tam olarak biliyoruz fakat Amerikalılar bize Patriotlardan bahsettiklerinde emin olamıyoruz. Körfez Savaşı'nda kullanıldı ve peşi sıra geliştirildi ancak görüldüğü kadarıyla S-400'den üstün olmadığını biliyoruz." dedi.

Patriotların ne Türkiye ne de Hindistan'a çıkar sağlayacağı kanaatini taşımadığını dile getiren Kak, bölgedeki jeopolitik koşullar göz önünde bulundurulduğunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) en iyi savunma sistemini satın alma ihtiyacı içinde olduğunu kaydetti.

ABD'nin S-400 konusunda Türkiye ile Hindistan'a farklı yaklaşım sergilediğine de dikkati çeken Kak, "Kendi okumam, çeşitli jeopolitik ve bölgesel faktörlerden ötürü ABD'nin Türkiye'ye yaklaşımının Hindistan'a yaklaşımından çok daha sert olacağı." diye konuştu.

Kak, Hindistan'a S-400 alımı konusunda birçok üst düzey görüşmede ayrıcalık tanınabileceğinin söylendiğini, ülkesinin bunun bedelini ekonomik yaptırımlarla ödemek zorunda kalmayabileceğini, öte yandan meselenin hala belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Kapil Kak, Hindistan'ın ABD'nin Türkiye'ye yaklaşımını çok yakından izlediği ve Amerikalıların bu konuda Hindistan'a cömert davranacakları görüşünü taşıdığını kaydetti.

ISI eski Direktörü General Ehsanül Hak da hem Türkiye hem Hindistan'ın stratejik karar verme konusunda bağımsız davranacakları fikrini taşıdığını vurguladı.

Ehsanül Hak, "S-400 meselesinde ABD'nin diktesine uygun hareket etmekte çok zorlanacaklar. ABD yönetimi konuya diplomatik çözüm bulmalı. Türkiye ile siyasi ve askeri bağlarını muhafaza etmelidir." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Biz abdyi istemiyoruz. Dolar bağımlılığından ve genel olarak bapınlılıktan kurtulmuşuzdur umarım. Bir amvargoda etkilebmeyelim. Ambargo uygulayaxaklar. Ama vazgeçmeyinde. Ekonomiyi sağlalaştırın
  Cevapla
 • Lafı Geveleme 3 yıl önce Şikayet Et
  Desene biz korktuk ABD'den ama Reis takmadı ABD'yi..
  Cevapla
 • Eyüp Göksel 3 yıl önce Şikayet Et
  S400 doğru secimdir.Amerika nin çikarlarina ters oldugu icin Hindistan ve Pakistan gibi iki ulkeyi savasin esigine getirebilir. Ulkelerinde askeri darbeler olabilir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Futbol efsanesi Pele'den üzen haber!
Son Dakika... Erdoğan duyurdu: Düzce 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edildi!